FENG SHUİ'nin TANIMI

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
FENG SHUİ'nin TANIMI
fenkşui renkleri fenkşui fenk şui nedir fenksui
Feng Shui ile ilgili olarak bence üç grup kişi var. İnananlar, Şüpheli Bakanlar ve İkisinin Arasında olanlar.

İkisinin arasında olanlar inanan kişiler değildir ancak tam olarak şüpheylede bakmazlar. Feng Shui çalışmalarım esnasında her gün Feng Shui'ye inanan kişilerle tanışıyorum.Ama bazen her metafizik dalı gibi Feng Shui'ye de halk tarafından genel olarak şüphe ile bakılıyor.

Problem şu ki piyasada o kadar çok hokus pokus var ki, insanlar şüpheli bakmaktan kendilerini alamıyorlar. Aslında Feng Shui sanatı, bilimi veya çalışması herhangi bir geleneksel çalışmadan farklı değildir. Bundan dolayı Feng Shui'nin iyi bir imaja sahip olabilmesi tamamiyle uzmanların elindedir. Bunu en iyi şekilde yapmak da eğitimden geçer.

Bir grup ileri düzey Feng Shui öğrencilerine Feng Shui'nin ne demek olduğunu sorduğumda, her biri bana farklı bir cevap verdi, bu da beni çok şaşırttı. Bu çok basit bir soruydu, ancak aldığım her cevap farklıydı. Bir kısmı Feng Shui'nin `yerleştirme sanatı' olduğunu söylediler, diğerleri `uyum ve denge' veya `rüzgar ve su' ve başka bir grupta `doğa ile uyum içinde yaşamak' olduğunu söylediler.

Bu değişik bir tecrübeydi. Gördüğüm kadarı ile herkesin Feng Shui için değişik bir tanımı var. Feng Shui Profesyonellerinin bile değişik tanımları var gibi görünüyor. Bir yazarın bile değişik kitaplarında değişik tanımları olabilir! Peki tam olarak nedir bu sanat? Bu gerçekten bir sanat mı? Yoksa bir bilim mi?

Bu bilgi eksikliğinden dolayı kişiler Feng Shui'ye olan saygılarını kaybediyorlar. Eğer Profesyonellerin bile Feng Shui için ortak tanımları yoksa, ne değeri vardır Feng Shui'nin?

Bugün dolaşan ortak tanımlar şunlardır:

• Feng Shui bir Feng Shui bir yerleştirme sanatıdır
• Feng Shui İçmekan tasarımıdır
• Feng Shui evinizi şanslı obejelerle dekore etmektir
• Feng Shui doğa ile uyum ve denge içinde yaşamaktır
• Feng Shui bolluğu arttırmaktır
• Feng Shui hayatınızı zenginleştirmektir

Bunlardan hangisi doğru? Esasında yanlış olanlarla başlasak daha kolay olmaz mı?

İlk olarak, Feng Shui evinizi şanslı objelerle dekore etmek değildir veya mobilya ve objelerle yerleştirme sanatı da değildir. Obje kullanımı '90larda ortaya çıkan ve `Feng Shui' adı altında lanse edilen bir fikirdir.

Eskiden zenginler tarafından şans için Çin objeleri kullanılsa bile Feng Shui için değil bir gelenek olduğu için kullanılırdı. Bugün birçok kişi Geleneklerle Feng Shui'yi birbirine karıştırıp Feng Shui tanımını karıştırıyorlar.

İkinci olarak, Feng Shui içmekan dekorasyonu değildir. Alacağınız mobilya, seçeceğiniz renkler, mermerler Feng Shui değildir. Mobilya ve renk seçimi bir İçmimara yaptırılmalıdır. İç dekor için hiçbir zaman bir müteahhit'e danışılmaz. O zaman neden Feng Shui uzmanına iç dekor için danışıyorsunuz? Feng Shui ve İç dekor tasarımı iki FARKLI konudur.

Üçüncü olarak, Feng Shui doğa ile uyum ile yaşamak da değildir. Bazı kişiler bana `Doğa ile uyum içinde yaşamak istiyorum, bunun için Feng Shui yapıyorum' dediklerinde çok komik buluyorum. O zaman bu sanatı
alıp denediğimde bir ormandamı oturmam gerekir: burası doğaya en yakın yer. Biliyorum bu bazı kişileri üzebilir ama, üzerse beni affedin, bu Feng Shui olarak bilinenlerden bir örnek.

Feng Shui'nin `uyum' olarak bilinmesi doğru, ancak bizim uyum sağlamaya çalıştığımız şey nedir?

Feng Shui'nin gerçekten NE olduğunu anlamak istiyorsak, eski yazıtlara bakmamız gerekir. Çinlilerin Çin Metafiziği altında 5 bölümü vardır
frown.gif
Çinlilerin 5 Sanatı-Wu Shu) Feng Shui yaşanılan mekanın fizyonomisi altındadır. 5 sanat şunlardır: Dağ, Sağlık, Tahmin Etme, Kader ve Fizyonomi. Fizyonomi görünenlerin fomüllerle ve hesaplamalarla incelenip bir mekanda oturan kişinin yaşayabileceklerini potansiyel yaşayacaklarını değerlendirmektir.

Feng Shui bundan dolayı bir kişinin yaşadığı mekanı inceleyerek yaşam kalitesini`değerlendirme' sanatıdır. Feng Shui eskiden `Kan Yu' (Cennet ve Dünya arasındaki güçlerin incelenmesi) olarak bilinirdi. Qing hanedanının sonuna doğru `Feng Shui' `Kan Yu' nun yerine geçti. Feng Shui bugün iç dekor tasarımı, ev dekorasyonu, moda takıları ve batıl inanç gibi birçok şekilde tanınmaktadır.

Bu sanata adil olmak için, umarım gerçek Feng Shui'nin moda fikri olmadığına ve hiçbir zaman olamayacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilmişimdir. Feng Shui bir Metafizik bilimidir ve bu bilimde uzman olan kişi yaşanılan mekanın Qi'sini(kozmik Enerjisi) tanımayı ve o mekanda yaşayan kişi için en uygun şekilde kullanmayı öğrenir. Bugün Qi Enerjisinin varlılığı ve değerlendirilmesi birçok Batılı tıp doktoru tarafından özellikle akapunktur ve aküpresür dallarında yapılmaktadır. Feng Shui yaşanılan mekandaki Qi enerjisi ve bunu en iyi şekilde kontrol etme hakkındadır. Bunu kontrol altına alıp yaşamımızda belirli hedeflere ulaşmak için kullanıyoruz.Qi yaşam mekanında doğal olduğu için insan tarafından yapılan `objeler'le ve dekoratif eşyalar ve dekorla üretilemez.

Feng Shui'nin ikinci kısmıda `Tahmin etme' şekli olmasıdır. Qi doğası gereği bir döngü içindedir ve tahmin edilebilinir. Feng Shui uzmanları bir mekanın kişiler üzerinde olabilecek etkisini buradaki Qi enerjisini değerlendirerek belirleyebilirler. Feng Shui'nin `tahminsel' kısmı birçok Feng Shui uzmanı tarafından
bilinmemektedir veya doğru şekilde uygulanmamaktadır. Eğer bir mekandaki belirli aylardaki Qi'nin etkilerini bilirseniz o durumlar için en iyi şekilde hazırlıklı olabilirsiniz. Bilinçli kararlar Çin Feng Shui ve Çin astrolojisinin bir parçasıdır.

Umarım bu yazı Feng Shui'nin tanımını daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. Feng Shui'ye açıkgörüşle yaklaşın. Feng Shui uygularken aklınızda bir `hedef' belirleyin. Sonuçta Feng Shui yaşadığınız mekandaki Qi'nin hefinize ulaşmanız için kontrol altına alınmasıdır. Ama Feng Shui bir mucize değildir çünkü yaşamımızı etkileyen Kozmik faktör'ün 1/3'nü temsil eder. (Diğer ikisi Kader ve Kişisel Faktör'dür) .

Tercüme: Hümeyra Tümay

Joey Yap
The Mastery Academy of Chinese Metaphysics

Geri