Fırında patates dolması

Lamazi

Yeni Üye
Üye
Fırında patates dolması
fırında patates fırında patates dolması firinda dolmasi patatez dolması tarifi

papates-8657.jpg

Malzemeler:

6-7 orta boy patates
200 gr kıyma
1 soğan
1 çay bardağı domates suyu
1 yumurta
1 çorba kaşığı mısırözü yağı
1 çorba kaşığı domates salçası
1 su bardağı sıcak su
Tuz, karabiber
3 dal taze fesleğen

Hazırlanışı:

*Patatesleri yıkayıp bir tatlı kaşığı tuz ilave edilmiş kaynar suda diri kıvamda haşlayın. Ocaktan alıp süzün ve ılınınca kabuklarını soyun. İçlerini oyup çıkarın.

*Soğanı temizleyip kıyın. Fesleğeni kıyın. Kıymayı derin bir kaseye alın. Soğan, fesleğen, bir yumurta, tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın. Karışımı patateslerin içine paylaştırın.

*Patates dolmalarını ısıya dayanıklı bir fırın kabına yerleştirin. Ayrı bir kasede salça, domates suyu, mısırözüyağı ve bir bardak sıcak suyu karıştırın. Hazırladığınız sosu patateslerin üzerlerine gezdirerek dökün. Önceden ısıtılmış 160 dereceye ayarlı fırında 20-25 dakika pişirin. Pişme süresince fırın tepsisinin içindeki sosu arada bir kaşıkla bir miktar alarak patateslerin üzerine gezdirerek dökün. Patatesler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alın. Sıcak servis yapın.

evet cok guzel gorunuyor,ben bunu dolma icinden kalinca da yapiyorum biber dolmalariyla birlikte firinda pisiriyorum oldugu gibi cigden pisiyor,bu tarifide denerim.

hımm.çok harika görünüyor.eminim tadıda öyledir..en yakın zamanda denemek lazım emeğinize sağlık..

Geri