Fizik tedavi uzmanı hangi hastalıklara bakar?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Bazı hastalıklarınız için hangi uzman hekime gideceğinizi bilseniz de bazı hastalıklar için kişinin kafası karışabiliyor. Hastaneler de birçok farklı bölüm var ve bu bölümler değişik hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgileniyor.

Gerçekten benim bile bazen bilemediğim sorulardan biride rahatsızlığım için hangi uzmana gitmem gerekiyor olduğudur.

Hastaneler de yada özel klinik olarak görmüşsünüzdür fizik tedavi merkezlerini ve bölümlerini... Öncelikle fizik tedavi nedir kısaca ona değinmek istiyorum;

Fizik tedavi, ilaçsız bir tedavi yöntemidir. Vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj, egzersiz gibi yöntemlerle, kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisin de başvurulan bir tedavi şeklidir.

60816276318545897928.JPG

Bel, boyun ağrılarınız varsa bir fizik tedavi uzmanına gidebilirsiniz. Bunun yanın da fizik tedavi uzmanı dizdeki kireçlenme, kemik erimesi, romatizma gibi rahatsızlıkların tedavisi ile ilgilenir ve bu rahatsızlığın tedavisine yönelik en uygun şekil de fizik tedavisi uygulanır.

Fizik tedavi çeşitleri nelerdir?

Fizik tedavi çeşitleri arasın da farklı yöntemler vardır bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Masaj: Fizik tedavide uygulanan yöntemlerden biri olan masaj, dolaşımı kuvvetlendirmek, eklemlerin hareketliliğini arttırmak ve ağrıyı dindirmek ve kasları güçlendirmek için bazı noktalara uygulanır. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Hareket tedavisi: Hareket tedavisi, kişinin hareket kabiliyetini arttırmak adına birçok kişiye en sık uygulanan bir fizik tedavi çeşididir.

ftedavi-tavsiyeleri-732x447.JPG

Elektrik tedavisi: Elektrik tedavisi daha çok felçli hastalara uygulanır. Elektrik akımı hastaya belli oran da ve hafif bir şekil de verilerek tedavi uygulanır.

Işın tedavisi: Bu fizik tedavi yöntemin de ultraviyole ışınlarından faydalanılır. Işın tedavisinin en yararlı olan yöntemi güneş banyosudur. Amaç canlı hücrelerin hareketliliğini sağlamaktır.

Su: Çeşitli cihazlar kullanılarak sıcak, soğuk ve ılık bir şekil de suyun durumu ayarlanarak hastaya uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bunun için daha çok kaplıcaların fizik tedavi açısından çok etkili olduğu bilinmektedir.

Geri