Fizyoterapiyle daha güzel yazmak mümkün

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Fizyoterapiyle daha güzel yazmak mümkün

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu’nda araştırma görevlisi olan fizyoterapist Özlem Çınar, çirkin yazının el ve kol kasları geliştirilerek güzelleştirilebileceğini ortaya çıkardı.
El ve kol kaslarının güçlendirilmesinin, çirkin el yazısını güzelleştirdiğini belirten fizyoterapist Özlem Çınar, denek olarak kullandığı ilköğretim öğrencilerinin güzel yazmalarını sağladığını açıkladı. Bolu’da 87 ilköğretim okulu öğrencisi üzerinde çalışma yaptığını söyleyen Çınar, "İlköğretim öğrencilerinin günlük hayatta kullandıkları el yazılarını değerlendirdim. Yazıları çirkin ya da okunması zor olan 70 çocuk üzerinde yaptığım araştırmayla, kötü yazının fizyoterapi eğitimiyle düzeltilebileceğini ortaya çıkardım" dedi.

Haftada üç gün ve günde 45 dakika süren iki aylık çalışmada, yazıları çirkin olan 35 öğrenciyi üç gruba ayırdığını, 35 öğrenciye de bu süre zarfında hiçbir aktivite yaptırmadığını belirten Çınar şöyle konuştu:

"Birinci grupta olan öğrencilere 2 aylık çalışma süresince dumbel, yay gibi parmak ve el kaslarını kuvvetlendirici çalışmalar, ikinci gruba there band ile kol kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik aktiviteler, üçüncü gruba da parmak ve el kasları ile kol kaslarını kuvvetlendirici aletlerle çalışma yaptırdım. İki aylık çalışma sonucunda fizyoterapi uygulanan 3 gruptaki öğrencilerin çirkin yazıları düzelirken, fizyoterapi eğitimi almayan 35 öğrencinin yazılarının çirkin kalmaya devam ettiği görüldü."

Bu tür bir çalışmanın Türkiye’de ilk kez yapıldığını ifade eden Özlem Çınar, fizyoterapinin el becerilerini de artırdığını söyledi ve "İlköğretim okullarında sınıf öğretmenlerinin yanı sıra fizyoterapistlerin görevlendirmesiyle, toplumda yazısı kötü olan birey kalmayacağı gibi, fizyoterapi eğitimi alan bireylerin el becerileri de artmış olacaktır" dedi.

Geri