Gastrit neden olur , gastrite ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gastritten müzdaripmisiniz ? Cevabınız evet ise doğru yerdesiniz , çünkü bu makale gasrit problemi olanlar için etkili ev çareleri sunuyor. Gastrit esasen midenin iç zarının iltihabıdır. Bu iç astar bir ülsere yol açarak aşınmış olabilir. Mide asidi, mide asitlerinin ve sindirim için farklı enzimlerin üretilmesinden sorumludur. İltihaplı bir durumda, bu kimyasallardan daha az miktarda üreterek çeşitli semptomlara neden olur . Gastrit diyeti gastritin ortak nedenlerini hafifletmeye odaklanır ve etkili bir gastrit tedavisi olabilir . Gastrit esas olarak iki tipten oluşur. Akut Gastrit Bu aniden başlar ve sadece kısa bir süre sürer. Kronik Gastrit tedavi edilmediğinde, yıllarca sürebilen süregelen bir problem haline gelir . Gastrit tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Şimdi sindirim sisteminin bu rahatsızlığının sebeplerine bir bakalım. Gastrite ne iyi gelir , gastrit için evde neler yapılabilir ? Tüm detaylar makalemizin devamında .
gastrit-nedenleri-ve-tedavisi-jpg.85247 Gastrit neden olur , gastrite ne iyi gelir ? Melekler Mekanı Forum

Gastrit, mide mukozası olarak bilinen, midenin iç zarının iltihaplanması, tahrişi veya aşınmasıdır. Aniden ortaya çıkabilir (akut) ve bir veya üç gün sürebilir veya bir kaç gün yada haftalarca sürerek kronik olabilir. Çok çeşitli nedenlerle sık görülen bir durumdur.Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu gastrit hastalarının çoğunda herhangi bir belirti yoktur. Diğer durumlarda, gastrit neden olabilir; mide bulantısı, kusma,yemek sonrası hazımsızlık dolgunluk, mide kazınması, mide yanması gibi. Gastrite iyi gelen ilaçlar antasitler dir. Ayrıca diyetinizde değişiklikler yaparak gastrit probleminden kurtulabilirsiniz. Gastrite ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu hocamız aynı safa bitkisi ile yapılan çayın tüketilmesini öneriyor. Ayrıca kudret narı, meyan kökü de gastrit için çok etkilidir.Gastrit İçin NedenlerGastritin birincil nedeni mide zarının hasar görmesidir. Bu çeşitli nedenlerden dolayı olabilir -

Sağlıksız yemekler
Aşırı sigara ve içki tüketimi
İbuprofen ve aspirin gibi ağrı kesici ilaçların kontrolsüz şekilde kullanılması
Helicobacter pylori enfeksiyonu (bakteri enfeksiyonu)
Otoimmün hastalıklar
Aşırı stres
Herpes simpleks virüsü gibi viral enfeksiyonlar (düşük bağışıklık seviyesine sahip kişilerde görülür)gastrite-iyi-gelen-bitkisel-kurler-jpg.85248 Gastrit neden olur , gastrite ne iyi gelir ? Melekler Mekanı Forum

Gastrit BelirtileriSemptomlar, hafif ile kolayca göz ardı edebileceğimizşiddetli ağrılara kadar değişebilir. Gastritin diğer yaygın semptomları şunlardır:

Mide bulantısı
Kusma
İştah kaybı
Karın ağrısı ve şişkinlik
Sürekli hıçkırıklar
kanlı dışkı
Kanlı kusma

Son iki işaret tehlikeli olabilir ve derhal tıbbi müdahale gerektirebilir .Gastrit semptomlarını azaltmak ve hafifletmek için hangi yiyecek ve içecekleri tüketmeniz gerektiğine dair genel tavsiyeler bulunmaktadır ancak tıbbi bir tedavide gereklidir. Gastrit semptomlarını azaltmak veya önlemek için kaçınılması gereken yiyecekler ve diğer maddeler hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Gastrit nasıl geçer ? Evde gastrit tedavi edilebilir mi ? Gastriti evde nasıl geçirebilirim ? Uzun süredir gastrit problemim var ilaçlar işe yaramıyor ne gibi önerilerde bulunursunuz ? İşte bu sorularınızın tüm cevaıbı veriyoruz. Ev ilaçları birçok insanın gastrit yönetmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, semptomlar geçmezse, bir doktorla konuşmak çok önemlidir.


Gastrit nedeni bireyler arasında değişmekle birlikte, insanların rahatsız edici semptomları önlemek için atabilecekleri bazı adımlar vardır.Gastrit önleme adımları şunlardır:
bilinen tetik gıdalardan kaçınılması

sigarayı bırakmak

stresi yönetmek ve azaltmak

alkolden kaçınma

sağlıklı bir kiloyu korumak

reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçların kötüye kullanılmasından kaçınılması
gastrite-ne-iyi-gelir-jpg.85249 Gastrit neden olur , gastrite ne iyi gelir ? Melekler Mekanı Forum


Doktorunuz gastrit teşhisini doğrulamak için testler isteyebilir. Reçeteli antasitler tavsiye edilebilir. Sebep sigara veya alkol tüketimi ise, bırakmanız istenecektir. Doktorunuz ayrıca Helicobacter pylori enfeksiyonunu kontrol edebilir ve varsa antibiyotik tedavisi için bir reçete yazabilir. Kalıcı vakalarda, onay için bir endoskopi yapılabilir. Gastrit vakalarının çoğu hafiftir ve bazı yaşam şekli değişiklikleri ile yönetilebilir. Bununla birlikte, ateş veya mide bulantısı eşliğinde karın ağrıları devam ederse ve 24 saat içinde kişisel bakım önlemlerine yanıt vermezse veya kusmuğunuzda kan varsa mutlaka hekime görünün..Bazı baharatlı, yağlı veya kızarmış yiyecekler gastritinizi tetikleyebilir. Onları kesin ya da diyetinizden uzaklaştırın.
Sık sık, küçük öğünler yiyin. Bu, midede aşırı asit birikmesini azaltmaya yardımcı olabilir.
Sigarayı bırakmak; alkol alımını azaltmak veya ortadan kaldırmak. Bunlar hem akut hem de kronik gastritin iki yaygın nedenidir.
Stresi en aza indirmeye çalışın. Stres sizin gastritinizin bir nedeni ise, yaşamınızda strese neyin neden olduğunu ve azaltmak için ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi bulmaya çalışın.

Probiyotikler sindiriminizi iyileştirebilir ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutar. Probiyotik bir takviye alınması , H. pylori'nin yayılmasını durdurması ve bağırsaklarınızın iyileşmesi sürecine yardımcı olması için sindirim sisteminize iyi bakteri sağlayacaktır . Gastrit için ballı elma sirkesi içmek midenizi yatıştıracaktır. Elma sirkesi midedeki asit üretimini azaltır ve dengeyi geri kazandırır. Ayrıca, mide zarına zarar veren mikroorganizmaları da öldürür . Bu içeceğin içindeki bal, hasarlı mide zarını yatıştırmaya yardımcı olur.Aloe vera suyu tahriş olmuş mide için son derece rahatlatıcıdır. Ayrıca, anti-enflamatuar aktivitesi ile mide zarının iltihabını azaltır. Antiseptik bir ajan olarak, enfeksiyona neden olan bakterileri de inhibe edebilir . Kabartma tozu, antasit görevi görür ve midedeki asit seviyesini düşürür.Kabartma tozu, antasit görevi görür ve midedeki asit seviyesini düşürür.
Ham bal ile yeşil çay içmek, gastritin iyileşmesinde bazı potansiyel faydalara sahiptir. Ilık su içmek, sindirim sistemini yatıştırır ve midenizde sindirimi kolaylaştırır.Gastrit mide kanseri gelişimi için bir risk faktörüdür, bu nedenle özellikle yaşam tarzı seçimlerinizin farkında olmak önemlidir.Gerekirse kilo verin. Sigara ve alkolden uzak durun.Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları kullanmaktan kaçının çünkü bunlar mide zarınıza zamanla zarar verebilir.Hindistan cevizi suyu lif bakımından zengindir, bu yüzden sindirime yardımcı olur ve asitliğin yeniden oluşmasını önler. Zencafil midedeki iç astarın tahrişini azaltan anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bir parça zencefil çiğneyebilirsiniz.Papatya çayı, bağırsak duvarlarını gevşetir, ani ağrıların giderilmesini sağlar ve gazı gidermeye yardımcı olur. Lahana, ülseri iyileştirdiği bilinen U vitamini bakımından zengindir. U vitamini mide zarını iyileştirebilir ve birkaç gün içinde gastritten kurtulabilirsiniz. Yine, probiyotik yönünden zengin besinler, bağırsak hasarını tersine çevirmede en faydalı olanlardır. Ancak probiyotiklere ek olarak, bu belirli maddelerin hem mideyi iyileştirdiği hem de mide bulantısı, mide ağrısı, yanma, şişkinlik ve mide ekşimesi semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur:
Zencefil

elma sirkesi

Zerdeçal

Kekik

Kızılcık suyu

Ananas (bromelain)

Pancar suyu ve / veya havuç suyu

Yeşil çay
Hindistan cevizi yağı, gastrit nedeniyle mide tabakasına uygulanan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Ayrıca gastrit semptomlarından kurtulma sağlayabilen anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir . Yeşil çay, mide kaplaması üzerinde koruyucu bir etkiye neden olan ve gastrit semptomlarını hafifleten birçok antioksidan içerir. Düzenli olarak bu çayın içilmesi, gastritin kronik şeklinin tedavisinde de yardımcı olabilir . Yoğurt mükemmel bir probiyotiktir. Probiyotiklerin, mide ülserlerinin iyileşmesini hızlandırdığı ve aynı zamanda gastritin ana nedenlerinden biri olan H. pylori'nin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bal, doğada bakterisit olduğu için midedeki zararlı bakterileri etkili bir şekilde öldürebilir. Ayrıca, mide zarının iyileşme sürecine yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere ve antioksidanlara sahiptir.
Kimyon tohumları tarafından sergilenen antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikler, gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca hastalığınızdaki iyileşmenizi hızlandırabilir. Ananas, mide zarında tahrişe neden olmadan proteinin sindirilmesine yardımcı olan bromelain gibi sindirim enzimleri içerir. Eğer gastrit muzdarip iseniz, bu meyveyi doğada alkali olduğu için tüketmeye çalışın ve midenizdeki asit seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Zerdeçal , mide mukozasını rahatlatan ve mide bağırsak sistemindeki tahrişi azaltan, anti-enflamatuar, antifungal ve antibakteriyel polifenol olan kurkumin içerir . Zerdeçal tüketerek gastriti önleyebilirsiniz.Hatmi sindirim sistemi ve mide iç astar yatıştırıcı yararlıdır mide problemlerine iyi gelir. Biberiye antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklerle bilinir ve gastirti tedavi edebilir.Flavonoidler gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler, iltihaplı mide astarını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Gastrit, mide zarının iltihabını içerir ve astarda açık bir yara olan bir ülser haline gelebilir. Oniki parmak bağırsağında ülser de oluşabilir. Bu iki sindirim sistemi rahatsızlığının semptomları ve nedenleri çok benzer. Bu nedenle makalemizde yer alan septomlara sahipseniz önceliğiniz hekime görünmek olmalıdır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0
Uzman SühaN Tüm Sağlık Konuları 0

Üst