GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
gastrit nedir kronik gastrit nedir gastirit kronik aktif mide gastriti
GASTRİT NEDİR?
Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür.
Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Gastrit, çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir.
Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit vardır.


GASTRİTİN NEDENLERİ
Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında, kronik H. pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteridir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50‘sinde görülmektedir. Yalnız bu bakterinin, çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.
Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir.
Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır. Fazla asit gastrite sebep olur.
Gastrite sebep olan önemli faktörlerden biri de strestir. Stresli kişilerde asit fazla salgılanır. Gastrite yakalanma riski artar.
Bazı ilaçlar mideyi tahrip edebilir. Aspirin gibi asidik ilaçlar, romatizma ilaçları olarak kullanılan ağrı kesiciler, mideye zarar verir. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği, solunum güçlüğü gibni rahatsızlıklar sonucu gastrit gelişebilir.

gastrit-agrisi-ceken-kadin-jpg.72473 GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir Melekler Mekanı Forum

GASTRİTİN BELİRTİLERİ
Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır.
Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.
Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabilir ve kusarken koyu renk bir kan gelir. Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır.


GASTRİT TANISI NASIL KONUR?
Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.
Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.


GASTRİTİN TEDAVİSİ
Öncelikle şunu bilmek gerekir; gastrit, daha kötü sonuçlara yol açabilen bir hastalık olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir. Daha sonra eğer, gastritin sebepleri arasında bakteri yoksa tedavide, mide asidini azaltıcı ya da asidin etkisini yok edici ilaçlar hastaya verilir. Bu ilaç tedavisiyle birlikte, diyet tedavisi uygulanır. Midenin yüzeyini tahrip etmeyecek yiyeceklerle beslenmek gerekir. Eğer hasta, sigara ya da alkol kullanıyorsa, bunların bırakılması şarttır.
Gereksiz ilaç kullanımı, ağrı kesiciler, aspirin gibi ilaçlar mide asidini arttırır. Hastaya, bu ilaçları kullanmaması tavsiye edilir.
Son yıllarda, gastritin nedenleri arasında H. Pylori adındaki bakterinin olduğu bilinmekte ve bu yüzden bu tedavilerin yanında, bakterileri yok edici antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.


MİDE RAHATSIZLIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Doktorlar, az ama sık yemek yemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Fazla yemek yemek, midede yanma hissini arttırır. Mide yedikçe genişleyen bir organdır. Ayrıca, geceleri yemek yerseniz, mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve yorulur. Sindirimin gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az bu kadar süre olmasına dikkat edin.
Lokmalarınızın küçük olması, sindirimi kolaylaştırır ve midenin ağırlık hissini azaltır. Çiğnemeden besinleri yutmak sindirimi de zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur.
Çok sıcak ya da çok soğuk besinlerle beslenmek, ayakta ya da hızlı yemek mideye zarar verir. Ilık besinler tercih edilmeli ve yemeğe daha fazla vakit ayırılmalıdır.
Yemekten hemen sonra ağır egzersiz yapmak ya da uzanmak mide sıvısının, yemek borusuna çıkmasına neden olur. Mide sıvısı da asidik olduğundan yemek borusunda hasara neden olabilir.


HANGİ BESİNLER MİDEYE ZARAR VERİR?
Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay ) mideye zarar verir.
Asitli içecekleri, ki portakal suyu da buna dahil, midesi hassas olanların içerken dikkat etmeleri gerekir. Gerekirse bir miktar su katılmalıdır.
Yağlı yiyecekler, (örneğin kızartma) mideyi çok yorar. Hazmetmesi zordur. Çok fazla yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, soğan da mide asidini arttıran bir besindir. Mide rahatsızlığı olanların fazla yememesi gerekir. Gastritli hastalara, çikolata yemesi pek tavsiye edilmez. Çünkü, çikolatada yağ ve kafein miktarı fazladır. Bunların dışında, alkol kullanmak (özellikle aç karnına) mide yanmasına neden olur.
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
cokkkkkkkkkkkkkk gzllllllllllllllllllllll

cok gzl anlatılıyorrr benceeeee tesekkür ederimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!

bunu yazana NOT: düzgün birşekilde uzatmadan Türkçemizi doğru bir şekilde kullanarak yorum yapalım lütfen arkadaşlar
Türkçemizi batırmayalım.
lütfen rica ediyorum
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
cvp

cook gzl bncede arkadasımıza katılıyorum bnd eçok beğendim annemedede bıu hastalıktan var çook kotü alah şifa versin..
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
cevap

süper bir site bence çok açık yazmışlar ben çok beğendim benim annemde de gastrit hastalığı var allah anneme şifa versin bu siteyi yapanlara çok teşekkür ediyorum sağolun
 
M

Melek değilim xD

Forum Okuru
çok güzel

bir fen ödevim vardı da sağolun var olun
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
konu

çok güzel bir konu çok teşekkür ederim dersime çok yardımcı oldu.
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
Çok güzel kaleme alınmış açıklayıcı ve yararlı bir konu Paylaşım için teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler :)
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
Misafir Melek' Alıntı:
cok gzl anlatılıyorrr benceeeee tesekkür ederimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!

bunu yazana NOT: düzgün birşekilde uzatmadan Türkçemizi doğru bir şekilde kullanarak yorum yapalım lütfen arkadaşlar
Türkçemizi batırmayalım.
lütfen rica ediyorum
haklısınız efendim bende size katılıyorum
 
M

mısafır. :D

Forum Okuru
Gerçekten çok güzel bir anlatım oldu . . :) Tesekkürler.
 
C

cemre kemer

Forum Okuru
ben cemre ister inanınister inan mayın bu site super bişey cok güzel anlatılıyo :)
 
A

alihan

Forum Okuru
fen ödevimin için aslında öğretmen günlük yazdırıyor onun için çok yaralı oldu teşekür ederim fen günlüğünün nasıl olduğunu bana sorablirsiniz
 
A

ayfergulsen

Forum Okuru
.patolojiraporumda aktif kronik gastritis yazıyor beni aydınlattınız teşekkürler
 
A

ahmet misafir

Forum Okuru
gastrit

bende bu hastalıgı çekiyorum çok kötü birşey kola sakın içmeyin başlıca nedeni , olmayan birinde bile gastrit çıkabilir arkadaşlar lütfen sağlıgınıza dikkat edin yaşım 23 :(
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
fen ödevim vardı yardımcı oldunuz teşekkür ederim
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Hastalıklar ve Tedavileri 0
K Hastalıklar ve Tedavileri 0
T Hastalıklar ve Tedavileri 0
M Hastalıklar ve Tedavileri 0
M Hastalıklar ve Tedavileri 0
M Hastalıklar ve Tedavileri 0
M Hastalıklar ve Tedavileri 0
ASİMELEK Hastalıklar ve Tedavileri 0

Üst