Gebelik belirtileri hamileliğin ilk belirtileri nelerdir hamile olduğumu nasıl anlarım

hatiss

Yeni Üye
Üye
Gebelik belirtileri hamileliğin ilk belirtileri nelerdir hamile olduğumu nasıl anlarım
Hamilelik) Çok fazla değişiklik olabilir, ya da hiçbir şey değişmeyebilir.

Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebeliik bulgularını kısaca ele alalım.

Beklenen adet tarıhınde gecikme her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala gebeliğin en erken bulgusudur.

Bulantı
Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya da kaybolur.Bazı hastalarda beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir. Gebeliğin 10. haftasına kadar şiddeti artabilir. Büyük bölümünde daha sonra kaybolur. gebelık hormonunun (Chorionic gonodotropin) düzeyindeki artışa bağlanmaktadır.
acaba-hamilemiyim-2.jpg

Kokulara karşı duyarlılık
Genel olarak kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir. Örneğin mutfağa giremeyen, sabun kokusuna duyarlılık nedeniyle ellerini yıkayamayan,dişlerini fırçalayamayan anne adaylarına sıklıkla rastlarız.

Fazla uyuma ihtiyacı
Genelde hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar. Çalışan hanımlar bunu daha iyi fark edebilir.

Tansiyon düşmesi Açlık durumunda ve yetersiz sıvıalındığında daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan değişikliklere bağlıdır. Birinci ve ikinci 3 aylık periodta belirgindir.

Kasık ağrıları Ani yapılan hareketlerde, oturur pozisyondan ayaga kalkarken ya da yatar pozisyonda sağa sola dönerken çoğu kez tek taraflı, ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. Round ligament ağrısı' olarak bilinen bu ağrı rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına karşın zararı yoktur. Ani hareketlerden kaçınmak uygun olacaktır.

Sık idrara çıkma
Erken dönemde başlar ve genelde hamilelik boyunca da devam eder.

Göğüslerde değişiklikler
Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunde da ortaya çıkabilecek bulgulardır.Ayrıca bazı gebelerde de görülmeyebilir.

Hamilelik başlangıcında ilk kontrol genelde gebelik boyunca yapılacak bütün kontrollerinizden daha ayrıntılı olacaktır. Beklenen adet kanamasının 1hf 10 gün gecikmesinin ardından doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Bu dönemde yapılan ultrosonografı ile dış gebelık ekarte edilebilir ve gebelikle ilgili danışmanlık verilebilir.

İlk muayene genel olarak en uzun olanıdır. Doktorunuz sizi ilk kez görüyorsa gebelik öncesi sağlık durumunuz, yaşadığınız bütün sağlık sorunları, aileniz ve daha pek çok şey hakkında sorular soracaktır. Ayrıca bütün sistemlerle ilgili kısa bir muayene yapacak, gebelikte yaşamınızda değişen faktörler, beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok şey hakkında bilgi verecek ve uygun görürse laboratuar tetkiklerinizi başlatacaktır. Bundan sonraki kontroller özel durumlar dışında genelde daha kısa sürer. :bebem:

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba arkadaşlar 6 gün günüm geçti ama 4 gün önce gebelik testi yaptım bir şey çıkmadı kan testi yaptıracağım pazartesine yine de umut var mı acaba hamile olabileceğime..

Merhaba öncelikle belirtelimki her mens gecikmesi gebelikle sonuçlanmaz.Gecikmenin bir çok nedeni vardır..Ayrıca evde yapılan plano testler hatalı sonuç verebilir.HCG testiyle net sonucu alırsınız.Umarım gebesinizdir.Mutlu haberlerinizi almayı diliyorum.

Adetim 10 gün gecikti ve goguslerime dokundugumda cok aciyor bazen kasıklarıma öyle bir agri giriyor ki adet oldum kesin diyorm ama yok.. Umutlanmak istemiyorum. Hayal kirıklıgı olmasin diye test de yapamiyorum.. Ama herkesin adet oncesi karnı şiş olur ya benim her seferinde oyle olurdu ama simdi oyle şişkinlik yok ve kasıklarım çok sertleşmiş.. Sizce ne olabilir

Selamlar Umutlu Prenses, aslında yazdığınız belirtiler hamileliği gösteriyor. Yinede umut iyidir umutlanmayı asla bırakmayın lütfen. Test yaptırdınız mı bir kez de test yaptırarak bakın sonuçlarınızı merak ediyoruz. Saygılar. bu arada aramıza hoş geldiniz.

Adetim 10 gün gecikti ve goguslerime dokundugumda cok aciyor bazen kasıklarıma öyle bir agri giriyor ki adet oldum kesin diyorm ama yok.. Umutlanmak istemiyorum. Hayal kirıklıgı olmasin diye test de yapamiyorum.. Ama herkesin adet oncesi karnı şiş olur ya benim her seferinde oyle olurdu ama simdi oyle şişkinlik yok ve kasıklarım çok sertleşmiş.. Sizce ne olabilir

Merhaba ,
Saydığınız belirtiler hem gebelik hemde mens belirtileri olabildiğin den kişiyi ikilem de bırakabiliyor. Bu yüzden en sağlıklı sonucu gebelik testiyle öğrenebilirsiniz.Korkmayın ,streste yapmayın test yapın...Mutlu haberlerinizi almayı diliyorum..

Geri