Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?
Beta HCG kan testi gebelik tayini için sıkça tercih edilen güvenilir bir tahlildir.Gebe olup olmadıklarını merak eden, gebelik ümidi veya tam tersine gebelik korkusu taşıyan kadınlar gebelik için Beta HCG değerinin kaç olduğunu merak ediyorlar.

Genel bir bilgi vermek gerekirse, 10 ve üstü Beta HCG değerleri hamilelik yönünde bir bilgi vermektedir. Bilinmesi gereken önemli bir diğer nokta da, tek başına Beta HCG değerinin kesin bir gebelik anlamına gelmediğinin bilinmesidir.

Kesin bir gebelikten söz edebilmek için, yüksek Beta HCG değerleri ile birlikte gebelik kesesinin de ultrason muayenesinde görülmesidir.
Burada bilinmesi gereken bir önemli nokta daha vardır.
Beta HCG değerlerine göre gebeliğin ikiz, üçüz gibi çoğul gebelikler olup olmadığı anlaşılamaz.
Bu konuda asıl olan ultrason muayenesinde çoğul gebeliklerin görülmesidir.

7.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Beta Hcg: Gebe olmayan bir kadında normal B Hcg değeri 0-10 mlU/ml dir. Gebelik döneminde ise sperm yumurtayı dölledikten ilk 7 ile 12 gün sonra B Hcg değeri yükselmeye başlar ve bu durum bize gebelik olduğunu gösterir. Bu tespit kan ya da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde idrar tahlili ile yapılabilir.

Gebelik döneminde her 2 günde bir B Hcg değeri 1 kat artar eğer böyle bir artış yok ise bir sorun var demektir. B Hcg deki bu artış gebeliğin son dönemlerine doğru bu değer yavaşlar ve belli bir zaman sonra sabit kalır.

Beta Hcg testi: Hamileliği tespit etmek için anne adayının kanındaki B Hcg değerlerine bakılır. Normal gebe olmayan bir kadında bu değerler 0-10 mlU/ml iken gebelik olan bir bayanda ise bu değer yumurtanın döllenmesinden yaklaşık bir hafta sonra hızlı bir şekilde artmaya başlar. Bu artış iki günde bir kat kadar artar. Beta Hcg testi dış gebeliğin tespitinde de son derece önemli bir kriterdir.

Ultrason ile yapılan muayenede eğer ana rahminde kese gözlenmiyor ve buna karşın kısa aralıklarla yapılan Beta Hcg testlerinde sürekli bir atış söz konusu ise dış gebelikten bahsedilebilir. Bunun dışında Mol hidatiform denen hastalıkta da yapılan cerrahi müdahale sonucunda iyileşmenin sağlanıp sağlanmadığı da B Hcg testine bakılarak değerlendirilir.

Beta Hcg değerleri: Gebe olmayan kadınlarda B Hcg değerinin 0-10 mlU/ml olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni hipofiz bezinde LH üreten hücrelerce, Beta HCG hormonu salınabilmesidir. Bu nedenle gebe olmayan bir kadının kanında da 5-10 IU/mL düzeyine kadar Beta hCG bulunabilmektedir. Bu tür bir Beta HCG sonucu ile karşılaşıldığında gebelik şüphesine kuşku ile yaklaşılmalıdır. Sperm hücreleri yumurtayı dölleyip de gebelik oluşmaya başladıktan sonra B Hcg değeri sürekli bir artış gösterir.

Normal gebeliklerde B Hcg değerlerindeki artış gebeliğin ilerleyişi hakkında bize sağlıklı bilgiler vermektedir. B Hcg testi gebelik süresi boyunca bebeğin sağlık durumunu değerlendirmede çok önemli bir kriter değildir. Gebelik döneminde bebeğin kaybedildiği durumlarda bile annenin plasentasından düşük miktarda da olsa Hcg hormonu salgılanmaya devam eder.

Son Adet Tarihi(SAT) esas alınarak gebelik haftaları ve Beta HCG değerleri:

Gebelik Haftası Beta HCG Değeri
3 hafta 10 – 50
4 hafta 5 – 425
5 hafta 20 – 7300
6 hafta 1,080 – 56,000
7 -12 hafta 7,650 – 290,000
13-16 hf 13,300 – 250,000
17-24 hf 4,000 – 165,000

Beta HCG sonucu değerlendirmesinde bir diğer kriter ise yumurtlamadan sonra geçen süre gün, en düşük, en yüksek ve ortalama Beta HCG değerleridir.

Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde, gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG Değerleri:

En Düşük Beta HCG, En Yüksek Beta HCG, Ortalama Beta HCG

12.gün: 17 119 48
13.gün 17 147 59
14.gün 33 223 95
15.gün 17 429 132
16.gün 70 758 292
17.gün 111 514 303
18.gün 135 1690 464
19.gün 324 4310 1061
20.gün 185 3279 1287

test yaptım gebelik haftasına göre 50 yazıyor hcg yazan yerde 0.12 şimdi hamilemiyim??

Merhaba, hcg değeriniz gebelik lehine değil. Mensiniz de gecikme varsa hekime görünüp muayene olun. Mens gecikmesi sadece gebelik kaynaklı olmaz.

Merhaba ben uç haftadır korunmuyorum ve ikinci haftada ( hiç rastlamadığım bir durumdu)bir günlük sancılı bir kanama gördüm doktora gittim beta HCG bakıldı .
0.45 yani gebelik yok dendi sorum şu hiç başıma gelmediği için tedirginim acaba bir haftalık düşük mü oldu eğer düşük olursa sonrasında doktor bunu ultrasonda fark edermi yada gebelik ihtimali varda HCG değeri sonradan mı yükselir tekrar doktora gideceğimde önden içim rahatlasın istiyorum en azındannn

1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
2 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
3 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
ikiz gebelikte beta hcg değerleri
beta hcg değeri kaç olursa hamile olunur
beta hcg değeri hesaplama
kanda gebelik testi değerleri kaç olmalıdır
hcg değerleri
gebelik haftası hcg değerleri
hcg kaç olursa gebelik çıkar

Herkese merhaba . Kızlar şimdi hamile olduğumu öğrendim ve hemen bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Adetimden 3 gün geçince hcg değerim 5 çıktı gecikmeden 6 gün önce 1.2 çıkmıştı.Hamile kalmadan önce Normalde değerlerim hep sıfırlı rakamları gösteriyordu. 0.100 gibi. Neyse değerim 5 çıkınca ümitlendim aynı zamandada korktum acaba kimyasal gebelikmi, boş gebelikmi, dış gebelikmi diye. Meğersem geç döllenme olmuş. Değerim ondan düşükmüş. Hcg testinde gebeliğe dair en düşük değer 8 dir. Yani hcg değeriniz 8 çıktıysa hamilesiniz demektir. Benim şimdiki değerim 400 çıktı doktorum 4 haftalık hamile olduğumu söyledi. Şimdilik her şey yolunda bir sıkıntımız yok mide bulantısı ve baş dönmesi dışında. Birde kendimi uykulu hissediyorum doktorum bunlarında normal olduğunu değişen hormonlardan kaynaklandığını söyledi. Allahım tüm hamişlere evlatlarını sağ salim kucaklarına almayı nasip etsin inşallah.

Merhaba ben uç haftadır korunmuyorum ve ikinci haftada ( hiç rastlamadığım bir durumdu)bir günlük sancılı bir kanama gördüm doktora gittim beta HCG bakıldı .
0.45 yani gebelik yok dendi sorum şu hiç başıma gelmediği için tedirginim acaba bir haftalık düşük mü oldu eğer düşük olursa sonrasında doktor bunu ultrasonda fark edermi yada gebelik ihtimali varda HCG değeri sonradan mı yükselir tekrar doktora gideceğimde önden içim rahatlasın istiyorum en azındannn

Merhaba,

Şuann değeriniz nedir gebelik sağlıklı mı?

1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
2 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
3 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
ikiz gebelikte beta hcg değerleri
beta hcg değeri kaç olursa hamile olunur
beta hcg değeri hesaplama
kanda gebelik testi değerleri kaç olmalıdır
hcg değerleri
gebelik haftası hcg değerleri
hcg kaç olursa gebelik çıkar

Herkese merhaba . Kızlar şimdi hamile olduğumu öğrendim ve hemen bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Adetimden 3 gün geçince hcg değerim 5 çıktı gecikmeden 6 gün önce 1.2 çıkmıştı.Hamile kalmadan önce Normalde değerlerim hep sıfırlı rakamları gösteriyordu. 0.100 gibi. Neyse değerim 5 çıkınca ümitlendim aynı zamandada korktum acaba kimyasal gebelikmi, boş gebelikmi, dış gebelikmi diye. Meğersem geç döllenme olmuş. Değerim ondan düşükmüş. Hcg testinde gebeliğe dair en düşük değer 8 dir. Yani hcg değeriniz 8 çıktıysa hamilesiniz demektir. Benim şimdiki değerim 400 çıktı doktorum 4 haftalık hamile olduğumu söyledi. Şimdilik her şey yolunda bir sıkıntımız yok mide bulantısı ve baş dönmesi dışında. Birde kendimi uykulu hissediyorum doktorum bunlarında normal olduğunu değişen hormonlardan kaynaklandığını söyledi. Allahım tüm hamişlere evlatlarını sağ salim kucaklarına almayı nasip etsin inşallah.
Benim değerim 26,76 çıktı bu ne demek oluyor sizce yükselir mi

Geri