Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir Neden Olur

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir Neden Olur
Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi hakkında detaylı bir sunum yapmak istiyorum siz değerli takipçilerimize. Gebelikte ciddi sorunlardan biridir preeklampsi bizzat yaşamış biri olarak bunu sizlere tecrübelerimden de esinlenerek anlatmaya çalışacağım. Gebelik zehirlenmesi diğer adıyla preeklampsi ciddi bir konudur. Gebelik zehirlenmesi hakkında bilgisi olmayanlar bunun kelime anlamından bir zehirlenme türü mü diye düşünebilirler. Ama gebelik zehirlenmesi gerçek anlamı gibi bir anlam taşımaz. Gebelikte aslında hormonlarımız tavan yaptığı için vücudun normal dengesinde de değişimler olabilir. Bunlardan biri de tansiyon yükselmeleri. İşte gebelik zehirlenmesinin de tansiyon yüksekliği ile yakından ilgisi bulunmaktadır.

gebelik zehirlenmesi.jpg

Tansiyonun giderek yükselmesi buna bağlı olarak elde ayakta yüzde şişlikler görülen bir durumdur. Aynı zamanda idrarda protein fazlalığı durumu oluşur. Bunu bizzat ikizlerime hamileyken yaşamıştım özellikle hamileliğimin sonlarına doğru sürekli normal seviyelerde olan tansiyonum birden yükselme belirtileri göstermeye başladı. Ellerimde ayaklarımda henüz şişlik ya da ödem oluşmamıştı ama doktorumun hızlı müdahalesi sonucu sezaryen doğuma karar verdik. Eğer belki de daha uzun süre doktora görünmeseydim Allah korusun belki ölümlere de yol açabilirdi. Şükür olsun ki erken de olsa bebeklerime kavuştum sağlıklı bir şekilde. Yüksek tansiyonunuz olmasa bile bunun hamilelikte olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunun mutlaka hamilelik boyunca kontrol altına alınması gerekiyor.

Ben hamileliğim boyunca en az 10 bardak su içiyordum bu da benim için çok faydası olduğunu düşünüyorum. Gerekli su alımı normal zamanda da geçerli ama hamilelikte daha fazla gerekli olabiliyor. Su alımı vücudun dengesini sağlamaya yönelik çok iyi bir alışkanlık. Hamilelikte yeterince su almanız yüksek tansiyonu da dengeleyecek ödem şişlik gibi sorunları en aza indirmenize yarar sağlayacaktır. Gebelikte yüksek tansiyonun yaşanması yine birçok soruna da yol açabilir. Bunlardan biri böbrek yetmezliği, kalp sorunları bebekte gelişim geriliği gibi sorunlar başta gelir.

Yüksek tansiyon ile baş gösteren preeklampsi ( gebelik zehirlenmesi) ilerleyen dönemlerde eğer önlem alınıp tedavi edilmez ise bebek ve anne ölümlerine dahi yol açabilir. Tüm gebeliklerde %6 gibi bir kısımda görülen preeklampsi bebeğin gelişimine de olumsuz etkileri vardır. Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra yükselmeye başlayabilen tansiyon 140/90 mmhg ve üstü olarak yükselmeye eğilim gösterir. Bunun sonrasında hemen ödem şişlikler baş gösterebilir yine idrarda protein kaçağı da oluşur.

Preeklampsi gebelik zehirlenmesinin görüldüğü durumlar:

İlk gebelik
18 yaş altı- 35 yaş üstü anne adaylarında
ikiz (çoğul) gebelikler
Önceki gebeliğinde yüksek tansiyon yaşayanlar
Gebelikte gizli şeker çıkan anne adayları
Kronik böbrek hastalığı olanlarda
Obez anne adaylarında
3 ve 4ten fazla doğum yapmış olan anne adaylarında

preeklampsi belirtileri.jpg

Preeklampsi ve yüksek tansiyonu sorunlarına önlem almak için mutlaka hamileliğiniz boyunca kontrollerinize zamanında gidin. Özellikle 20. haftadan sonra kontrollerinizi yaptırmalısınız. Eğer kilo alımınız fazla ise bunu dengede tutmalısınız gerekirse diyetisyenle görüşmelisiniz. Bunun sonucunda vücut ödem ve su tutulumu sağlar. Bununla birlikte de damar yatağının bozulması ile damar içindeki sıvı damar dışına çıkmaktadır. Özellikle daha çok hamilelerde son haftalarda ortaya çıkan bu durum ödeme neden olur. Ödem oluştuğunu diz ve ayak bileği arasındaki bölgeye parmaklarınızı bastırdığınızda çöküntü oluyorsa bu ödeminiz var demektir.

Geri