Gebelikte 1. hafta belirtileri

Gebelikte 1. hafta belirtileri
Gebelikte 1. Hafta Belirtileri HAFTA HAFTA GEBELİKTE NELER YAŞANIR
Gebelikte 1. hafta hemen hemen gebelik düşünen her kadının merak ettiği dönemlerden biri. Hamilelik kafa karıştırıcı ve bazen gizemli olabilir. Hamileliğin her aşaması sırasında neler olacağını merak etmek normaldir.Aslında henüz gebe değilsiniz. Ortada sadece bir yumurta ve yumurtayı dölleyecek endişeli ve hevesli spermler var :) Yumurtlamanızın gerçekleştiği bu dönemde yumurtalarınız bir sperm tarafından döllenmeyi bekliyor. Daha önceki konularımız da yumurtlama dönemleri ile ilgili bilgileri vermiştik.Gebe kalmak istiyorsanız öncelikle ovülasyon gününüzü belirlemeniz lazım. Bu günlerde birlikteliğin olması , üreme ile ilgili herhangi bir problem yok ise gebe kalmayı sağlar.

Yumurtlama belirtileri nelerdir ?
1 haftalık gebelik.jpg


Ovülasyon dan önce hamile kalınırmı ?
Gebeliği plandığınız ay mutlaka fetal üzerindeki olumsuzlukları engellemek ve bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlamak için folik asit kullanın.Aslın da Gelecekteki bebeğinizi spina bifida dan korumak için gebe kalmadan üç ay önce folik asit kullanmaya başlamak gerekir.

Gebelik 3 trimestere ayrılır. Her trimester, 13 haftadan biraz daha uzundur.. İlk ay ilk trimesterin başlangıcını işaretler.

Gebeliğin ilk haftasında, aslında henüz hamile değilsiniz! Aslında, döneminiz yeni başladı. Bunun nedeni, adet döneminin ilk günü gebeliğin 1. haftasında başlamasıdır. Bebeğiniz henüz tasavvur edilmemiş olmasına rağmen, dokuz aylık hamileliğin bir parçası olarak sınıflandırılmaktadır. Peki gebeliğin ilk haftası neden deniyor ? Gebelik, son adet döneminin ilk gününden itibaren gerçekleşir, böylece doktorlar tahmini bir vade tarihi çalıştırabilirler. Kavram genellikle dönemin başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir ve gebelik gebeliği genellikle 40 haftadır. Her bir bebeğin bebeğini büyütmesi ne kadar sürer bilmiyoruz, ancak normal uzunluk 37 ile 42 hafta arasındadır, bu da vade tarihinin gerçekten bir tahmin tarihi olduğu anlamına gelir!

Kadınlar her ay yumurtlarmı ?


ilk gebelik belirtileri 1. 2. hafta neler yaşanıyor.jpgAnne olmak:

Dönemin başında, yumurta adı verilen yaklaşık 20 yumurta, folliküller denilen sıvı dolgulu keseleri işgal eder. Genellikle her 28 günde bir, ancak yaklaşık 14 gün sonra yumurtlarsınız. Bu foliküllerden bir tanesi bir yumurta bırakır ve döllenmeyi bekleyen fallop tüpünüze gider.


Gebeliğin ilk haftasında vücudunuza neler olduğunu bir göz atalım.
Bu hafta vücudu muhtemel gebelik için hazırlanmaya başlar. Östrojen hormonları artar rahim ve serviks serviksin açılışını dolduran ve uterus ve fallop tüplerini sıraya sokan özel verimli bir mukus üretmeye başlar.Bu verimli mukus, yumurta bırakıldığında hazır olan, fallop tüplerine erkeğin spermini nakleden sürekli bir akış olarak işlev görür. Mukus, erkeğin spermini koruyabilir ve kadının vücudunda 3 ila 5 gün boyunca hayatta kalmasına yardımcı olur.

hamilelik 1. hafta belirtileri nelerdir.jpg


NOT İLAVE BİLGİLER :

Hamileliğin ilk haftasında, bebeğiniz hala yumurtalıklarınızdan birinde saklanan küçük, tek hücreli bir yumurtadır.

Periyodunuz bittiğinde endometriyumunuz (rahmin iç astar) döllenmiş yumurtanın implantasyonu için hazırlık aşamasında kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma öncelikle progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır. İmplantasyon gerçekleşmezse, progesteron seviyeleri düşer ve vücudunuz bu kalınlaşmış tabakadan kurtulur ve kanamalara neden olur .


HAMİLELİĞİN 1. 2. HAFTA BELİRTİLERİNDE NELER OLUR ?1. Hafta Gebelik Belirtileri
2. Hafta Gebelik Belirtileri
3. Hafta Gebelik Belirtileri
4. Hafta Gebelik Belirtileri
5. Hafta Gebelik Belirtileri
6. Hafta Gebelik Belirtileri
7. Hafta Gebelik Belirtileri
8. Hafta Gebelik Belirtileri
9. Hafta Gebelik Belirtileri
10. Hafta Gebelik Belirtileri
11. Hafta Gebelik Belirtileri
12. Hafta Gebelik Belirtileri
13. Hafta Gebelik Belirtileri
14. Hafta Gebelik Belirtileri
15. Hafta Gebelik Belirtileri
16. Hafta Gebelik Belirtileri
17. Hafta Gebelik Belirtileri
18. Hafta Gebelik Belirtileri
19. Hafta Gebelik Belirtileri
20. Hafta Gebelik Belirtileri
21. Hafta Gebelik Belirtileri
22. Hafta Gebelik Belirtileri
23. Hafta Gebelik Belirtileri
24. Hafta Gebelik Belirtileri
25. Hafta Gebelik Belirtileri
26. Hafta Gebelik Belirtileri
27. Hafta Gebelik Belirtileri
28. Hafta Gebelik Belirtileri
29. Hafta Gebelik Belirtileri
30. Hafta Gebelik Belirtileri
31. Hafta Gebelik Belirtileri
32. Hafta Gebelik Belirtileri
33. Hafta Gebelik Belirtileri
34. Hafta Gebelik Belirtileri
35. Hafta Gebelik Belirtileri
36. Hafta Gebelik Belirtileri
37. Hafta Gebelik Belirtileri
38. Hafta Gebelik Belirtileri
39. Hafta Gebelik Belirtileri
40. Hafta Gebelik Belirtileri
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
S

sanem çlk

Forum Okuru
Merhaba ben 8 aylık evliyim henüz hamile kalamadım. Ama bu ay garip bir şekilde belirti hissediyorum .Adetime 11 gün var.Midem bulanıyor başım dönüyor birde yemeklere karşı tiksinme yaşıyorum.Sizce hamile olabilirmiyim ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Gebelik belirtileri gebeliğin 4. haftasından itibaren başlar. Sizin bu kadar erken belirti yaşamanız mümkün değil. Pskikolojik olarak kendinizi gebe hissediyor olabilirsiniz. Yada başkka bir tıbbi durumdan ötürü bu belirtileri yaşamanız olasıdır. Mensiniz de en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa gebelik testi yapın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Birinci hafta
Hamile değilsiniz Bu, dönemin (adet ) başlama haftası. Rahim astarını döker ve kanamaya neden olurken, hormonlar serbest bırakılması için başka bir yumurta hazırlıyor.
İkinci hafta
Hamile değilsiniz. Uterin astar kalınlaşma ve ovülasyon (yumurta bırakma) meydana gelmeye başlamış durumdadır. Ovulasyon oluştuğunda bir ağrı hissedebilirsiniz.
Üçüncü hafta
Bu hafta olabilir! Bir yumurta fallop tüpüne bırakıldığında eşinizin spermiyle buluşur. (Ortalama boşalma sırasında 350 milyon sperm fallop tüpüne yolculuk yapma şansına sahiptirler, Sperm bir yumurtaya girdiğinde gübreleme ( döllenme )Meydana gelir.Döllenmiş yumurtaya zigot denir. Daha sonra yumurta fallop tüpünden uterusa giderken aynı hücrelere bölünmeye başlar. İşte şimdi hamilesiniz..
Dördüncü hafta
Hamile olduğunuzdan haberiniz yok . Küçük zigotunuz yuvalanma yeri bulmaya çalışır ve bulduğu yere implante olur.
Beşinci hafta
Bu noktada gebelik testi hamileliği doğrulayabilir. Plasenta ve göbek kordonu tam çalışır durumda. Bebeğinizin ne kadar hızlı geliştiğini görmek için şok olacaksınız..
 

PRESELİF

Yeni Üye
Üye
ben 1 haziranda adet oldum 8 gün sürdü 8 haziranda bitti onuda 12 haziran da ilk kez ilişki yaşadım,2 gün sonra tekrar ilişki yaşadım bugün 16 tısı kasıklarım ağrıyor hafif bide belim ağrıyor hafif 19 sunda hastaneye gideceğiz sizce hamile olbilirmiyim bugün test yapsam sonucu görebilirmiyim acaba
 
E

Ecrin777

Forum Okuru
adetime 9 gün kala mide bulantısı ve baş dönmesi oldu yemek kokusuna dayanamıyorum hamilemiyim ne zaman test yapayım?
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Regle 9 gün kala gebelik belirtisi olmaz. Psikolojik olarak yada tıbbi bir neden den dolayı belirti yaşıyor olabilirsiniz. Beklenen regliniz de gecikme yaşarsanız en az 3 günlük test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 

PRESELİF

Yeni Üye
Üye
ya ben bişey soracağım benim kan grubum A artı - evleneceğim kişinin kan grubu ise B artı baktım uyuşuyor ikimizin kan grubu sizce ne yapılması gerekiyor yani kötü bişey olur mu
 
K

kntron

Forum Okuru
slm adetime henüz 15 gün var 4 gün önce eşimle ilişkiye girdim lekelenme oldu halada var bunun nedeni nedir bu arada çamurumsu geliyor ve kasığımda ağrı olyor
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , ara kanamanın nedenleri ; Rahimde yara, miyom, kist, hormon bozukluğu vs dir. Lekelenmenin ağrılı olması ciddi bir problem den kaynaklanabilir. En kısa zaman da jinekoloğa görünüp muayene olun. Muayene ve yapılacak hormon tetkitleri ile ancak durumunuz netlik kazanır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bu ilk iki hafta boyunca bir kadının vücudu yumurtlamaya hazırlanır ve adet döngüsünün 14. gününde bir yumurta olur. Yumurta, daha sonra döllenme fallop tüplerinden birinin huni benzeri ucuna süpürülür.Eğer yumurta bir sperm tarafından döllenirse, bir kadının sonperiyodunun ilk gününden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş yumurta (zigot) yavaşça fallop tüpü boyunca uterusa doğru hareket eder, silya ile hareket ettirilir.Hücreler fallop tüpü boyunca hareket ederken ard arda bölünür ve zigotun rahime girmesi 3-5 gün sürer. Sonuç olarak blastosist adı verilen boş bir hücre topu oluşturur. Bu blastosist rahim duvarı içine yerleşir(implantasyon) ve embriyo haline dönüşür .

4-5. hafta gebelik

Bu aşamada hamile olduğunuzuöğrnebilirsiniz.Evde hamilelik testi, yeni plasentayla salınan HCG hormonu sayesinde olumlu bir sonuç vermelidir. Cevapsız bir süre hala hamilenizingöstergesi olabilir . Menstrüel benzeri kramplar ve alt sırt ağrısı bu aşamadaortaktır. Mide bulantısı, sık idraraçıkma , kokulara karşı hassasiyetbaşlayacaktır.
 
E

eliyza24

Forum Okuru
meraba adetime daha 2 gün var ağzımda aacılık gögüslerimde şişme karnımda ağrı var test yaptım negatif sabahın idrarıyla şimdi ben hamile değilmiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, septomlarınız gebelik belirtisi olduğu gibi mens belirtisi de olabilmektedir. Gebelik testini gecikme olmadan yapmışsınız . Döngünüzde en az 3 günlük gecikme olursa testi tekrar yapın..
 
Y

yasemin 19

Forum Okuru
ben anlamıyorum 6 defa test yaptım negatif adetim 8 gündür gelmiyor hamilelik neden testte çıkmıyor hamile değilmiyim???
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değilidir. 6 adet test yapmışsınız gebe olmadığınız net olarak ortada. Gecikmenizin nedenini öğrenmek için hekime görünüp muayene olun. Hormon tetkitleri + muayene ile durumunuz netlik kazanır.
 
F

FİLİZ BAKIRCI

Forum Okuru
kzlarr testimde ikinci çizgi silik çıktı sizce hamilemiyim çokkk mutluyum yerimde duramıyorum ne olur çabuk cevap verinnn
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul ediliyor. Fakat bazı koşullar test sonucunu yanıltabilir. Bugün kanda gebelik testi yaptırın net sonucu alırsınız. Mutlu haberlerinizi almayı diliyorum.
 
Üst