Gebelikte 13 . Hafta bebeğin gelişimi ve olan değişimler

smiley

Daimi Üye
Üye
Gebelikte 13 . Hafta bebeğin gelişimi ve olan değişimler
13.gebelik haftası
13. hafta gebelik

Hamilelikte anne adaylari bazi degisiklikleri yasiyorlar, ve bazende aceba normal mi degilmi diye düsünüyoruz. Ben sahsen her hafta hamileligimi internetten takip ettigim icin sizinle paylasmak istiyorum. Hem bebegin görüntüsü nasil, hangi organlari bu hafta gelisiyor, ögreniyorum hemde bende olan degisiklikleri oradanda takip ede biliyorum.Sevgili anne adayları hafta hafta gebelik linkine tıklayarak bebeğinizin haftalık gelişimini takip edebilirsiniz

Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri

13.Hafta Hamilelik

Doktor Görüşü:
Bu haftada erken gebeliğin yarattığı şikayetler hemen hemen hiç kalmamıştır. Büyüyen rahmin ve bebeğin beslenmesini, artan metabolizma hızını karşılamak için anne adayının toplam kan hacmi artmıştır. Bu artmış kan hacmi hafif bas agrilarna neden olabilmektedir. Genellikle ilaç kullanmaya gerek olmadan istirahat etmek bu baş ağrılarının geçmesi için yeterlidir. Artık göbeğiniz dikkatli gözlerden kaçmıyor. Kıyafetlerinizin bir kısmının içine girmekte zorlanıyorsunuz. Yakın bir zamanda hamileliğe uygun yeni kıyafetler alma zamanı yaklaşıyor.
Bebeğinizin başından poposuna olan mesafesi 70 mm’ye ulaşmıştır. Sinir sistemi gelişime devam etmektedir. Hatta bir takım refleksler de gelişmiştir. Bebeğin beslenmesi tamamen plasenta ve göbek kordonu üstlenmiştir ve bu haftanın başı itibari ile düşük yapma ihtimaliniz önemli ölçüde azalmıştır. Yani bebek artık annesine ve hayata çok daha sıkı tutunmaktadır.

BU HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

13hafta-1ab.jpg

Bebeğinizin ses telleri hızla oluşuyor.
Yüzü giderek daha çok insana benziyor ve önceleri adeta bir kuş gibi birbirlerinden ayrık olan gözler ortaya yaklaşıyorlar. Kulaklar da önceleri oldukça aşağıda, neredeyse dudaklar seviyesinde yer alırlarken yavaş yavaş normal yerlerine geliyorlar
Bu dönemde genital tüberkül ("tepe") adı verilen yapının ultrasonografideki duruşuna göre (erkek bebeklerde yukarı doğru, kız bebeklerde vücuda paralel) cinsiyet konusunda bir fikir edinilmesi mümkün olsa da çoğu doktor cinsiyeti net olarak görene kadar bilgi verme konusunda isteksizdir. Halk arasında "doktorların bebeğin kemik yapısına bakarak cinsiyeti görebildikleri" konusunda yanlış bir inanç mevcuttur. Kemik yapısı ile cinsiyet arasında bir bağlantı yoktur.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin karaciğeri safra üretimine başlıyor. Kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu insülin hormonu da bu haftadan itibaren bebeğinizin pankreasında üretilmeye başlanıyor.
Akciğerleri henüz hava ile dolu olmasa da bebeğiniz bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlıyor.
Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu 9 cm. ve ağırlığı tam 26 gram!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri