Gebelikte 31. belirtiler bebeğin boyu kilosu ve diğer şeyler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 31. belirtiler bebeğin boyu kilosu ve diğer şeyler
Gebelikte 31. Hafta- Gebeliğin artık son demlerini yaşıyorsunuz diyebilirim. Bu serüvenli yolculukta hissettikleriniz bebeğinizi hissetmeye başladığınız günler hatta ilk gebe olduğunuzu öğrendiğiniz o anlar dün gibi aklınızda. Minik mercimeğinizi kucağınıza almaya sayılı haftalar kaldı. Göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor öyle değil mi? Annelik bir başka his hanımlar yaşayıp görenler bunun ne kadar kutsal bir görev olduğunu anlıyorlar. Umuyorum her kadın annelik duygusunu tadar ve bu önemli duyguya ulaşır.

Bebeğin 31. Hafta Ultrason Görüntüsü

31 haftalik fetus 3d ultrason.jpg

Gebeliğin 31. haftasına gelecek olursak bu hafta bebeğiniz büyük bir ananas kadar diyebiliriz. Kilo olarak 1500gr ağırlığında 43-45 cm uzunluğunda artık tam anlamıyla bir yeni doğan o. Şurada kaldı 9 hafta bu 9 hafta içinde oldukça hızlı şekilde kilo alacak bebeğiniz. Siz de öyle tabii. Artık daha çabuk yorulacak bel sırt ağrılarınız olacak. Bebeğinizin sizden aldığı kalsiyum ve gerekli vitaminler sayesinde oldukça güçlendi. Kasları kemikleri oldukça sağlam vuruşlar yapıyor. Bu size oldukça kendini hissettiriyor. Vuruşlar sağlam evet ama gün geçtikçe bebeğinizin bulunduğu ortamda yeri daralıyor. Artık sadece tekme atmakla kalacak o eski taklalar baş üstü dönmeler biraz zor:) Tekmeleri sizi biraz acıtsa da buna razı olur anneler yeterki o tekme atsın sağlıklı olduğunu hissedeyim duygusu vardır. Tekmeleri hala günlük kontrol ediyor olmalısınız. Bu gelişimi ve sağlık durumu için önemli bir takiptir. Bir yenidoğan gibi tüm organlar işlevini yerine getirir bu haftada.

Bebeğinizin beyin dokuları hala gelişimine devam ediyor. Işığı karanlığı seçiyor hareketlerini kontrol ediyor. Uyanıp uykuya daldığını rahatlıkla net bir şekilde size hissettiriyor. Duyu organları artık tüm işlevlerini yerine getiriyor. Bebeğinizin geçen haftalarda artık kendi ısısını da kontrol edebilen mekanızması çalışır durumda. Yağ dokuları arttıkça bebeğiniz hem daha hızlı kilo alıyor hem de cildi pürüzsüz oluyor. Bu hafta ultrasona girenler net bir şekilde onun başını sağa sola eğebildiğini ve birçok hareketini görebilirler. Bebeğin 31. haftada ultrason görüntüsünü merak edenler buradan görebilirler.

31 haftalik anne adayi.jpg

Artık siz de bu hafta itibari ile kendinize çok dikkat etmeli sık sık dinlenmeli, çok uzun ayakta kalmamalısınız. Karın çatlakları olacak elbet ama bunu en aza indirmek için kremler losyonlar hindistan cevizi yağı ya da badem yağı gibi yağlarla masaj yaparak nemlendirebilirsiniz. Ya da doktorunuzun önerdiği bir krem de kullanabilirsiniz. Bu hafta sürekli tansiyonu kontrol altında tutmaya çalışın. Preeklampsi gibi durumların yaşanmaması için doktorunuzla iletişimde olun. Özellikle 28. haftadan sonra artık nts cihazı ile tanışmış ya da yeni tanışıyor olabilirsiniz. NTS cihazı bebeğe bir zararı olmayan 15-20 ya da en uzun 30 dakika süren bebeğin kalp atım hızını ve rahim kasılmalarını ölçen bir alettir. Benim ikizlerim olduğundan ötürü 30. haftadan itibaren her hafta nts ye giriyordum. Her biri 20 dakika kadar 40 dakika nts ölçümü için bekliyordum.

Ayrıca bol sıvı tüketmeli doktorunuzun önerdiği vitaminleri almalısınız. Ayrıca gebelikte cinsel ilişki hep sorulur. Doktorunuzun sakıncası yok dediği taktirde son 4 haftaya kadar cinsel ilişkinin sakıncası yoktur. Çoğul gebelik olur, erken doğum riski olur bunu doktorunuz size dikkatle belirtir zaten. Son olarak bebeğiniz ve size ihtiyaç olacak doğum çantası hazırlamış olmanız gerekmektedir. Hala hazır değilse doğum ya da hastane çantasında neler bulunmalı yazımızı inceleyebilirsiniz. 32. hafta gelişmeleri için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri