Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Nasıl Geçer?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Nasıl Geçer?
Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Gebelikte en çok yaşanan sıkıntılardan biridir bacak krampları ve bacak ağrıları. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Bu bacak krampları nasıl geçer hamile anne adaylarına özel tavsiyelerimiz yazımızın içeriğinde olacak. Gebeliğinde bu durumu yaşamış çok anne adayı olduğunu düşünüyorum bu kramplar ağrılar neye bağlı ortaya çıkar nasıl geçer hep birlikte inceleyelim.

gebelikte bacak krampi neden olur.jpg

Rahatsız edici bir durumdur bu ki iyice ağırlaşmaya başladığınızda artık daha az ayakta kalmak çok kendinizi yormamak gerektiğini düşünüyorum. Bacak ağrısı yaşayan anne adayları bunun daha çok kalsiyum ve magnezyum eksikliğine bağlı olarak artış gösterir. Hamilelikte eğer yeterince kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı beslenmezseniz karnınızdaki bebek sizden karşılayacaktır kalsiyum ve gelişimi için gerekli olan vitamin mineralleri. Dolayısı ile sizden eksilen vitamin mineraller de siz de ağrılar kramplara sebep olabilmektedir. Bu eksikliklerin giderilmesi için doktorunuz size uygun takviye ilaçları tavsiye edecektir zaten. Ben hamileliğimde çok kramp ya da ağrılar yaşamadım ama günlük düzenli olarak kalsiyum ve magnezyum kullanıyordum. Son aylarda kas ağrılarım çok şiddetlenmişti sanıyorum bu da ikiz gebelik yaşamamdan kaynaklıydı.

Gebeliğiniz sırasında ve öncesinde süt ve süt ürünleri, fosfor içeren besinlerden ağırlıklı beslenmek bu kramp ve ağrıları en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Doktorunuzun da verdiği önerdiği ilaçları kullanmanız önemli. Yani alıp kenara koyup kullanmamak gibi bir durum olmaması gerek. Günlük düzenli olarak alarak faydasını görebileceksiniz ve ben her zaman dediğim gibi bol su içmek çoğu gebelik sorununun önüne geçen bir durum. Bacaklarda ya da herhangi uzuvda meydana gelebilecek krampları en aza indirmek için çok hareketsiz kalmamak gerektiği gibi çok ta ayakta kalmamak gerekir.

gebelikte bacak krampi.jpg

Gebelikte kramplar daha çok bacaklarda görünmekle birlikte bel kol gibi bölümlerde oluşabilir. Bu kramplar aniden oluşan acı veren kas kasılmalarıdır. Kramp olduğunda hangi bölgede oluyorsa oldukça gergin bir duruma girer ve kıpırdatmak bazen imkansız olabilir. Gebelerde özellikle daha çok yatarken yatış dinleniş pozisyonunda ortaya çıkabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bacaklara binen yükün artması da krampların sebeplerindendir. Bazı zamanlar bu kramplar gece oluşabilir hatta uykudan uyandıracak güçlükte olabilir. Böyle kramplar yaşandığında anne adayı paniğe kapılmadan yavaşça bacağını yukarı kaldırmalı yavaş yavaş aşağı yukarı hareket ederek krampın azalmasını sağlayabilirsiniz. Yine kramp anında bölgeye yumuşak masaj uygulamak sıcak havlu koymak o bölgeyi rahatlatacaktır. Ayrıca mutlaka günlük süt yoğurt peynir gibi ihtiyaçların giderilmesi önemlidir arkadaşlarım. Krampları ağrıları bir nebze bu şekilde önleyebilirsiniz. Hamilelikte yine egzersizlerin önemi büyük. En azından uzanırken tv izlerken bile ayaklarınızı bacaklarınızı ufak ufak hareket ettirin hareketsiz kalmasına engel olun.

Gebelikte bende çok kramp yaşadım . Ani geliştiği için çok huzursuz ediyor heleki yatakta. Küçük egzersizler ve masaj işe yarıyor. Eşime bol bol masaj yaptırıyordum.Bakalım bu gebeliktede kramp olucakmı.Paylaşım için teşekkürler canım

Geri