Gebelikte birliktelikten sonra kanama neden olur ?

Gebelikte birliktelikten sonra kanama neden olur ?
Gebelikte görülen kanamalar , lekelenmeler anne adayı için endişe yaratacak bir durumdur. Hamilelikte vajinal kanama, hamileliğin ilk üç ayında sıklıkla ortaya çıkabilir ve bir soruna iaşret etmeyebilir. Bununla birlikte, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde meydana gelen kanama sıklıkla olası bir komplikasyonun işareti olabilir. Kanama, çeşitli potansiyel nedenlerden kaynaklanabilir. 20 haftalık hamilelikte hafif veya ağır herhangi bir kanama normal değildir . Daha önce gebelikte kanamanın nedenleri ile ilgili makale yazmıştık. Bu makalemizde hamilelikte ilişki sonrası kanama nedenleri tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
gebelikte birliktelik sonrası kanama ne kadar sürer.jpgHamilelikte rahim içi kanama nedenleri ; Gebelikte kanama nadir değildir, her aşamada olabilir . Hamilelik sırasında ilişki sonrası kanama yaşadıysanız, bu çok korkutucu bir deneyim olabilir. İlişkiden sonra kanamanın en sık nedeni gebelik sırasında serviksin çok vasküler ve yumuşak hale gelmesidir. Rahim ağzının yüzeyi çok yumuşaktır ve üzerindeki herhangi bir basınç temasta kanamaya neden olabilir. Gebelikte ilişki sonrası kanama ne kadar sürer ? Bu etiketle sayfamıza bir çok ziyaretçi geliyor. Gebelikte görülen kanamalar yaygın olsada , istenmeyen bir durumdur. Kanamanın nedenine bağlı olarak süre değişebilir. Bu durumda hekime görünmenizde fayda vardır.
gebelikte birliktelik sonrası pembe kanama.jpg

Hamilelikte ilişki sonrası kan gelmesi hassas serviksten kaynaklanır. Artan kan arzı: Vajina ve servikse giden kan arzı oranı, gebe kaldıktan hemen sonra önemli ölçüde artar. İlişki sırasında, servikal bölge üzerinde küçük kanama veya lekelenmeye neden olacak şekilde baskı uygulanacaktır . Annenin ve fetüsün yüksek oksijen ihtiyacını karşılamak için hamilelik sırasında birkaç kan kılcal damarları (küçük kan damarları) oluşur. Bu kılcal damarların çoğu vajina ve servikste gelişir. İlişki sırasında kolayca kopabilecek kadar hassastırlar. Buda ilişkiden sonra kanamaya neden olabilir. Polipler servikste zararsız büyüme gösterir ve yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle olur. Küçük kan damarları içeren polipler ilişki sırasında bölgedeki herhangi bir baskı ile kanamaya neden olabilir.
hamilelikte birliktelik sonrası kanama nedenleri.jpg


Gebelikte ilişki sonrası kanama uzman tv Gebeliğin ilk 3 ayında olan vajinal kanamalarda iyi huylu sebepler dışında birtakım patolojilere ait kanamalar da olabilir diye vurguluyor. Gebelikte ilişki sonrası pembe kanama daha önce yukarıda belirttiğimiz sebeplerden kaynaklanabilir. 25 haftalık gebelikte ilişki sonrası kanama ; Yine daha önce belirttiğimiz gibi gebeliğin 20. haftasında sonra az yada çok kanama normal değildir. Bu durumda doktora görünmenizde fayda vardır.. Bazı basit kuralları izleyerek kanama ve komplikasyon risklerini en aza indirebilirsiniz. Bazı cinsel pozisyonlar, servikal bölgeye baskı uygularken vajinal lekelenme veya kanama riskini artırabilir. İlişki sırasında sürtünme ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olduklarından su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın . Ayrıca servikal bölgede kanamayı ve tahriş olasılığını azaltacaktır.
Lekelenme veya hafif kan kaybının nedeni cinsel aktiviteden sonra ortaya çıkması, pelvik bölgenizdeki kan akışının artmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik sırasında yumuşamış rahim ağzınız da dahil olmak üzere küçük kan damarları bol miktarda bulunur. İlişki esnasında küçük damarların bir kısmını parçalanabilir ve lekelenmeye neden olabilir. Herhangi bir kanama endişesi derhal doktorunuza bildirilmelidir. Çoğu durumda, doktorlar bunu problem olarak görmeyeceklerdir. Bununla birlikte, eğer geçmişte düşük geçmişiniz varsa, doktor ilk trimesterde ilişkiden uzak durmanızı önerecektir. Seks sonrası hafif, ağrısız kanama genellikle endişelenecek bir şey değilken yinede hekime belirtmekte fayda vardır.
Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz mutlaka hekime görünün;Acı olsun ya da olmasın ağır kanama
Şiddetli, kalıcı kramplar
Alt karın bölgesinde ağrı
Baş dönmesi veya baş dönmesi
100,5 derecenin üstünde bir ateş
Kasılmalar


Hamilelik hormonları rahim kanamasına neden olabilen rahim ağzında değişikliklere neden olabilir. Rahim ağzı kan dolaşımını arttırır ve yumuşar. Bu, ilişkiden sonra kanamaya neden olabilir. Vajinal kanama bir enfeksiyondan dakaynaklanabilir.Cinsel ilişki sonrası kanamayı cinsel ilişkiden kaçınarak önleyebilecek olsanız da, bu altta yatan nedeni etkilemeyecektir. Kırmızı veya kahverengi lekelenme veya mukus ile karışan lekelenme normaldir, özellikle gebeliğin erken döneminde. Kanama ağırsa, birkaç günden fazla sürerse veya kramp, pelvik basınç, geri basınç, kasılmalar veya ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede doktorunuza danışın.Hamileliğin erken döneminde l ilişkiden sonra kanama normaldir, çünkü haz alma küçük kan damarlarını parçalayabilen uterus kasılmalarına neden olabilir. Hamileliğin ilk üç ayında, cinsel ilişki sonrası hafif kanama yaşayabilirsiniz. Fakat ikinci ve üçüncü trimesterlere doğru ilerlerken, hormonal aktivitenin artması kanamayı azaltabilir. Hamilelik sırasında ilişki sonrası ağır kanama normal midir? Ağır kanama normal değildir. Bir saatte birden fazla ped ıslatıyorsanız derhal tıbbi yardım gerektirir . Açık pembe lekelemenin ardından ne anlama geliyor? Hamilelik sırasında ilişki sonrası pembe lekelenme veya akıntı, vajinal sıvıyla karışan kandır. Ancak bazen, anemi veya kan damarlarının rahatsızlık bütünlüğü nedeniyle olabilir. Bu nedenle, doktorunuza danışmanız önerilir.Hamilelik sırasında ilişki sonrası kanama nadir görülen bir durum değildir. Bunun ikinci ve üçüncü trimesterde daha fazla görülüyor. Hamilelik sırasında, vajina ve servikse doğru kan temini hem hızda hem de hacimde artacaktır . Bu nedenle, ilişki sırasında artan baskı lekelenme veya küçük kanamalara neden olabilir. Hamilelik sırasında, fetüs ve anne için artan oksijen ve beslenme talebini karşılamak için çok sayıda kan damarı oluşur. Vajinal ve servikal bölgede de daha fazla kılcal damar oluşur. Bu kılcal damarlar o kadar hassastır ki, ilişki sırasında kolayca kanayabilir. Serviks hamilelik sırasında hassaslaşır ve kolayca tahriş olur. Bu, özellikle gebelikte ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Östrojen hormonu seviyesinin yükselmesi nedeniyle, servikal polipler hamilelik döneminde sık görülen bir durumdur. İlişkiden sonra lekelenme bu sebepten kaynaklanabilir.
Gebelikte kanama ilişkiden sonra ne kadar sürer? Çoğu durumda, hafif kanama birkaç saat devam edebilir. Ağırsa ve bir veya iki gün sürerse, bir doktora görünmelisiniz. Rahim ağzınızdaki hassas kan damarları, ilişki sırasında baskı altında parçalanabilir. Herhangi bir kanama endişesi derhal doktorunuza bildirilmelidir. İlişki sonrası kanamanın doğasını, görünüşünü ve miktarını değerlendirin. Doktora doğru bilgileri verebilmeniz için kanama tipini görmek için hijyenik ped kullanın.İşte hamilelik sırasında ilişki sonrasında kanama veya lekelenmeye eşlik ediyorlarsa dikkate almamanız gereken bazı belirtiler: Alt karın veya pelvik bölgede yoğun kramplar ve ağrı , Ağır ve tutarlı vajinal kanama, Dokuları ve pıhtıları gösterebilen vajinal akıntı, Bayılma veya baş dönmesi , yüksek ateş , ilişkiden sonra başlayan ve devam eden uterus kasılmaları.. Herhangi bir ağrı veya kramp olmadan hafif kanama olsa bile, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için doktorunuzla konuşmalısınız.
 
Üst