Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?
Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır- Gebelikte kilo kontrolü önemli konulardan bir tanesi. Hamilelikte kaç kilo alınması gerekir? Kilo kontrolü nasıl yapılır? hepsi hakkında sizlere önerilerde bulunmak istiyorum. İkiz gebelik geçiren ben her konuda kendime dikkat etmeye çalıştım malum hem riskler vardı hem bebeklerimin sağlığı için her kurala itina ile uymam gerekiyordu. Özellikle de yediklerim konusunda çok titiz davranmaya çalıştım tabii arada canımın çektikleri hariç :) o kadar da olur ama değil mi?

gebelikte kilo kontrolu.jpg

Ben ikizlerime hamileyken 54 kilo ile hamile kaldım hamileliğimde sadece 10 kilo aldım. Yani en son 64 kg gördüm. Çok şükür kilo yönünden hiç problem yaşamadım. Bol sebze, balık, kızartmasız yemekler yemeye çalıştım. Her yemeğimde mutlaka ayran, yoğurt, salata oluyordu. Yine bol su içmek çok faydalı. Ne kilo aldırıyor ne de hamilelikte sıkıntı yaşıyorsunuz. Bol su içerek hamileliğinizin birçok probleminden kurtulabilir rahat bir gebelik geçirebilirsiniz. Gebelikte az kilo almak için az yiyip sık sık beslenmek çok önemli bir kural. Gebelikte kan şekeriniz düşebileceği için mutlaka bebeğinizin gelişimini de düşünerek sık sık sağlıklı besinlerle beslenmelisiniz. Ayrıca gebelikte kendinizi yormadan her gün düzenli yürüyüş çok önemli. Gebeliğin ilk aylarında oluşan bulantı kusmalar sizin kilo almanızı engelleyebilir ama belli bir süre sonra artık bu bulantı kusmalar normale dönecek normal hayatınıza devam edeceksiniz. Belki hamileliğin belirtilerinden olan aşerme durumu oluşacak gereksiz kilo alımları başlayacak.

Hamilelik boyunca kilo alımı toplamda 9-12 kilo arası normal kabul edilmektedir. Artık ilk aydan sonra bulantı kusmalar sıkıntıları atlattıktan sonra kilo alımı artmaya başlayacaktır. Akşam geç saatlerde yemek yemeyin bu da hamilelikte bir altın kural. Ayrıca yemekten hemen sonra uzanmamaya dikkat edin. Böyle durumda mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir unutmayın. Fazla kilo alımı normal doğuma bile engel olabilir bu sebeple sezaryen kararı alabilir doktorunuz. Yine kilolu gebelik demek gebelik şekeri ve preeklampsi demektir. Özellikle fazla kilolu iken hamile kalmak birçok sorunu da beraberinde getirir. Eğer normal kilo ağırlığında kilo kalırsanız böylece kilonuzu hamilelikte kontrol etmek te kolay olacaktır.

hamilelikte kilo kontrolu.jpg

Bebeğim az gelişir düşüncesi ile her bulduğunuzu yemek aşırı beslenmek yararlı değildir. Asıl olan sık sık az az yemektir. Tabii zararlı hazır gıdalar çiğ etli gıdalardan uzak durursanız kilonuzu kontrol etmek daha kolay olacaktır. Özellikle 6-7. aydan sonra daha fazla kilo alımı olabilir. Bunu mutlaka dizginlemeniz gerekir. Hemen yemeklerden sonra değil ama öğünler arası bol su tüketmeniz az acıkmanızı sağlayacaktır. Özellikle 1.5-2 litre su tüketmek faydalı olacaktır bu yazın biraz daha artabilir. Hamileyken metabolizma yavaşladığı için su size yardımcı olacaktır özellikle gebelikte kabızlık çok şikayet edilen bir problemdir işte yeterli su sayesinde kabızlık sorunu yaşamazsınız.

Tabii ki hamileliğinizde canınızın çektiği yiyecekler de olacak. Örneğin dondurma gibi. Bunu da tadıp nefsinizi körelteceksiniz tabii ki ama her şeyin fazlası zarar olduğunu da unutmayınız. Yine düzenli beslenmek kadar mutlaka yaşamınıza yürüyüşü de ilke edineceksiniz. Sadece sağlıklı beslenmek yetmiyor düzenli yürüyüşler hareketli bir yaşam daha az kilo alımı kolay doğum sağlar size.

Geri