Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın

Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın
Merhaba kızlar 5 aylık hamileyim ve tansiyonum sürekli yükseliyor acaba bunun nedeni ne olabilir benim gibi Gebelikte Yüksek Tansiyon yaşan arkadaşlarım varsa o arkadaşlarımdan Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri hakkında bilgi rica ediyorum.
 
T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelikte Tansiyon Yükselmesi


Hamilelikte Yüksek Tansiyonun Sebepleri Nelerdir


Yüksek tansiyon (hipertansiyon); atardamarlardaki büyük kan basıncının 150 mmHg (mm cıva basıncı), küçük kan basıncının ise 90 mmHg’ye eşit ya da daha yüksek olduğu durumdur.

Gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon tüm gebelerin % 6-20’sinde görülür.GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON SINIFLANDIRILMASI

-Gebeliğin neden olduğu yüksek tansiyon ( Preeklampsi (PE) - Eklampsi (E) )

Gebelerin %2-3’ünde görülür. Ailesel özellik gösterir. Genellikle ilk hamilelikte olur. Klasik olarak gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar.Preeklampsiyi konvulziyonlarla(kasılmalarla gelen nöbet) seyreden eklampsi takip edebilir. Proteinüri ve ödem yanında ürat klirensi de düştüğünden hiperürisemi (kanda üre artar) görülür.


-Kronik yüksek tansiyon ( gebelik öncesi mevcut yüksek tansiyon )


Gebelik öncesinde mevcut veya gebeliğin 20. haftasından önce teşhis edilmiş olan, gebelik esnasında ve doğum sonrası dönemde de devam eden hipertansiyondur.PREEKLAMPSİ-EKLAMPSİ GELİŞİM NEDENLERİ (Gebeliğin Neden Olduğu Yüksek Tansiyon)

-Daha önceden çocuk doğurmamış olmak

-Ailede gebelik yüksek tansiyon hikayesi

-Şeker böbrek hastalıkları gibi diğer hastalıklar

-Çok genç ve ileri yaş gebelikleri

-Gebelik ile ilgili nedenler ( çoğul gebelik gibi )

-Önceki gebeliklerde preeklampsi-eklampsi hikayesi

-Düşük sosyoekonomik durum
 
Üst