Gebelikteki dişeti iltihabı!

  • Konbuyu başlatan Mirmiga
  • Başlangıç tarihi
Gebelikteki dişeti iltihabı!
hamilelikte diş iltihabı gebelikte diş iltihabı gebelikte iltihap eti hamilelikte eti
Gebelikteki dişeti iltihabının bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Gebelik ve dişeti sorunlarının ilgisi nedir? Gebelik süresince gebeliğin sürmesi için hayati önem taşıyan östrojen ve progesteron gibi hormonların düzeyi önemli ölçüde artar. Bu hormonal değişiklikler dişeti dokularının plak oluşumuna verdiği yanıtı arttırırlar ve bu da kolaylıkla kanayan şişmiş dişetlerine yol açar, bu durum ‘Gebelik Jinjiviti’ olarak da bilinir. Gebelik Jinjiviti erken doğuma nasıl yol açar? Hem jinjiva inflamasyonu hem de prostaglandinlerin oluşumunu anlamlı ölçüde artırır.
Prostaslandin E2 (PGE2) gebelik sırasında uterusu kasılması için uyarır. Gebelik jinjiviti nedeniyle yükselmiş olan prostaglandin E2 (PGE2) düzeyi erken doğumu tetikleyerek bebeklerin preterm düşük doğum ağırlıklı olmasına yol açar.
Yapılan çalışmalar dişeti hastalığı nedeniyle tedavi gören gebe kadınların düşük doğum ağırlıklı ya da preterm bebek dünyaya getirme riskinin azalabildiğini göstermiştir.

Gebelik Jinjivitinin semptomları

- Dişeti kızarıklığı
- Dişetlerinde inflamasyon
- Dişleri fırçalarken ya da elma gibi sert gıdaları yerken dişeti kanaması
- Ağız kokusu
 
Üst