Gıda Mühendisliği

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik olarak korunması, artıklarından yeni besinler oluşturulması, hammaddelerinden çok yönlü yararlanılması, böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar. Tarım, Orman, Sağlık, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında, belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak çalışılabilir.

Programın Amacı: Gıda mühendisliği bölümü, gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak korunması, artıklarından yeni besin oluşturulması, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar.

Gıda mühendisliği bölümünün dalları ve ilgilendikleri konular aşağıda özetlenmiştir.

Gıda Bilimi: Gıdaların kimyası, biyokimya, enzim bilimi, gıda mikrobiyolojisi, kalite kontrolü vb. konularla ilgilidir.

Gıda Teknolojisi: Gıda mühendisliği temel işlemleri, tüm bitkisel ve hayvansal gıdaların işlenmesi ve biyoteknoloji konuları ile ilgilidir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gıda mühendisliği bölümlerinin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk ıllarında matematik, fizik, kimya ağırlıklı dersler ile birlikte ekonomi ve temel mühendislik dersleri okutulmakta, eğitim ilerledikçe gıda mühendisliği alanına özgü derslerde yoğunlaşılmaktadır. Öğrenciye ayrıca gıda sanayini tanıması, uygulama bilgileri edinmesi ve beceri kazanması amacıyla endüstride staj yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Gıda mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip; matematik, biyoloji, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili olması gerekir. Ayrıca, gıda mühendisliği temelde disiplinlerarası bir yapı gösterdiğinden bu bölümü tercih eden kişilerin okumayı seven, araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek, sürekli çalışmayı göze alabilecek ve yenilikleri izleyebilecek bir yapıda olmaları ve olumlu insan ilişkileri kurabilmeleri beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gıda mühendisliği bölümünü bitirenlere, "Gıda Mühendisi" ünvanı verilmektedir. Gıda mühendisliği esas itibariyle bir üretici mühendislik dalıdır. Gıda üretiminde ve işletmede çalışanlar, bizzat üretimi denetler ve karşılaşılan sorunların giderilmesi ile uğraşırlar; kalite kontrol dalında ise işletmele r bünyesindeki ünitelerde ara aşamalarda işlenmiş madde kontrollerini yaparlar, tüketime sunulmuş gıdaların denetimi ile ilgilenirler.

Çalışma Alanları:: Gıda mühendisliği bölümü mezunları, Tarım, Orman ve Köyişleri, Sağlık, Maliye ve Gümrük; Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında, belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak görev alabilirler. Gıda mühendisleri, özel, (et, süt vb.) konularda uzmanlaşmış gıda teknologlarından farklı olarak yukarıda belirtilen ünvanlarla kendi mühendislik alanlarının tümünü kapsayan konularda çalışabilirler. Gıda mühendisliği yeni gelişmekte olan bir alan olduğu için bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 
M

MİKROBİO

Yeni Üye
Üye
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GIDA MÜHENDİSLİĞİ
Merhaba arkadaşlar. Ben meslek hakkında değil de trakya ü. gıda mühendisliği bölümü hakkında yorum yazacağım. Özellikle yeni tercih yapan arkadaşlar lütfen uyarımı dikkate alın. Bizim ağzımız yandı sizin yanmasın. T.Ü. de dört yıllık olan bir bölümdür puanları araştırırsanız da diğer üni lere göre düşüktür ama 4 yılda mezun olan kimse yok arkadaşlar ben lisede takdir teşekkür ile dönem bitiriyordum. Bu üniversitede 4 yıllık bölüm zor bela 6 yılda bitti.Bu yıl 4. sınıflardan kep töreninde mezun durumunda bir kişi bile yoktu yani dörtlerden mezun VERMEDİ. Çok fazla yazamayacağım bölüm belalı lütfen araştırın facebookta grubumuz var 3. veya 4. sınıflardan birilerine mesaj atın size yardımcı olacaklardır. NOT: bölümü zor kılan kişi bölüm başkanı Z. katnaş'dır. Bu sıralar bimer' den çok şikayet alıyormuş. İyice araştırın arkadaşlar bize çok çektirdi artık başkaları çekmesin
 
F

fstdesk

Forum Okuru
bu bölüm mezunlarına ve gıda profesyonellerine yönelik hazırlanmış kaliteli bir forum da var.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
ocean Mesleklerimiz ve Biz 0
Bilge Gökçen Mesleklerimiz ve Biz 0
Bilge Gökçen Mesleklerimiz ve Biz 0
Bilge Gökçen Mesleklerimiz ve Biz 0
Bilge Gökçen Mesleklerimiz ve Biz 0
Bilge Gökçen Mesleklerimiz ve Biz 0

Benzer Konular


Üst