Girişken İletişim Kurmanın Yolları

aysil

Yeni Üye
Üye
Girişken İletişim Kurmanın Yolları
Girişkenlik kendi fikirlerinizibakış açınızıkarşınızdakilerin hakkına da saygı göstererek ifade edebilmenizdirToplumumuzda pek çok kişideğişik nedenlere bağlı olarak girişken olmaktan kaçınır“Ayıp olur”“Başkası üzülürbozulurkırılır” ya da “Uyumlu olayım” gibi aslında gerçekçi olmayan düşüncelerle kendisini baskılayan kişilerin sayısı bir hayli fazladırOysa kikendi duygularınız ve ihtiyaçlarınızla temas içinde olmanızonları önemsemenizonlara sırtınızı çevirmemenizpsikolojik olarak da sağlıklı olmanızı sağlarGirişken bir şekilde iletişim kurabilmekle pek çok şeyi kazanmış olursunuz.

En başta kendi düşüncelerinizeinançlarınıza sahip çıkarak kendinizi değerli kılardaha özgüven sahibi olursunuzAynı zamandakızgınlıküzüntü gibi olumsuz duygularınızı uygun biçimde paylaştığınızda iç çatışmalarınızın birikmesini önleyebilirkızgınlığınızla daha iyi kontrol edebilirihtiyaçlarınızın daha iyi karşılanmasını sağlayabilirçevrenizdekilerle daha sağlam ve samimi ilişkiler kurabilirsiniz.

Kendi istekleriniziduygu ve düşüncelerinizi ifade etme noktasında gidebileceğiniz üç farklı yol vardır:
1- Pasif kalmak (Edilgenlik)
2- Agresif (saldırgan) olmak
3- Girişken olmak

Pasif iletişim:
Kendi fikirlerinizin önemsenmeyeceğini düşündüğünüz için ya da herkesi memnun etmeye çalışmahuzurun bozulmamasını sağlama gibi nedenlere bağlı olarakkendinizi ortaya koymamanızifade etmemenizdir

Bu iletişimde bulunarak:
Kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının ihtiyaçlarının arkasına koymuş olursunuz
Başkalarının sizi fark etmesinitanımasını engellemiş olursunuz
Genellikle sessiz kalmayı ya da ürkek bi ses tonuyla konuşmayıyere ya da tavana bakmayı tercih ederek kendinizi geri planda tutmuş olursunuz
Kendi fikirlerinizi“Gerçi benim için önemli değil” “Senin için gerçekten fark etmeyecekse” gibi ifadelerle geçiştirebilirsiniz
Pasif iletişim özgüveninize olduğu kadar başkalarıyla olan ilişkilerinize de zarar verebilirBu şekilde iletişim kurduğunuzdaçevrenizdekilerin sizi ve ihtiyaçlarınızı görmezden gelme olasılıkları bir hayli yüksek olacağındanbu durum sizin incinmenize ya da size daha iyi davranmadıkları için onlara kızgınlık duymanıza yol açabilir.
Birçok kişi girişkenliği agresif (saldırgan) olmakla karıştırıroysabu iki davranış tarzı birbirinden oldukça farklıdır.

Saldırgan iletişimkendi ihtiyaçlarınızı ve fikirlerinizi kabul etmeleri için karşınızdakini zorlamak demektirBu iletişimde:
Sadece sizin ihtiyaçlarınız önemlidir
Anlaşma ve uzlaşma yoktur
İlişkileriniz zarar görür
Bağırıp çağırmaya ya da fiziksel güç uygulamaya doğru bir eğilim vardır
Özgüveniniz zedelenebilir
Buna karşılıkgirişken iletişimkendi ihtiyaçlarınızı ve fikirlerinizi net bir biçimdeama saygı çerçevesinde ifade etmeniz anlamına gelirBu iletişimde:
Karşınızdakine saygılı davranırsınız
Kendinizin olduğu kadarkarşınızdakinin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursunuz
Uzlaşmaya çalışma çabası vardır
Daha güçlüsağlam ilişkileriniz olur
Kendinizi ifade ederken netaçık bir dil kullanırsınız
Özgüveniniz pekişir
Bir başka deyişlegirişkenliğiagresiflik ve pasiflik arasındaki bir denge noktası olarak görebilirsiniz

Girişken iletişim kurabilmeye yönelik ipuçları:
Kendi bakış açınızı ya da taleplerinizi net biçimde ifade etmeye çalışın
Nasıl hissettiğinizi karşınızdakine aktarırkenmümkün olduğu kadar “Ben dili” kullanmaya çalışınÖrneğineşinizden etrafı düzenli tutmak için yardım istediğinizde“Çok dağınıksınhep böylesin zatendüşüncesizsin!” gibi suçlayıcı ve etiketleyici bir cümle kurmak yerine“Etrafı dağınık bırakmanbu konuda hiçbir şey yapmaman beni çok üzüyor (gerilime sokuyor)her günher yeri ben toplamak istemiyorum” şeklinde bir cümle ile kendinize dönük hisleriniz ve taleplerinizi dile getirmiş olursunuz
Kendi hislerinizi ve düşüncelerinizi samimi biçimde dile getirirkenkarşınızdakini de dinlemeyi unutmayın
Ses tonunuza ve yüksekliğine dikkat edinGirişken iletişimdene söylediğiniz kadarnasıl söylediğiniz de oldukça önemlidir
Beden dilinizin söylediklerinizle uyumlu olmasına dikkat edinKarşınızdakiyle göz kontağı kurmakyüzünüzü ve bedeninizi rahat bir konumda tutarak söylemek istediklerinizi söyleyebilirsiniz
Girişkenliği bir beceri kazanmak gibi görüngündelik hayatınızda sık sık bu konu üzerinde denemeler yapın ve otomatik hale gelmesi için kendinize zaman tanıyınAttığınız her olumlu adım için kendinizi tebrik edebilirsiniz.
Uzm Psk İlknur Yılmaz​

Geri