Gizli Epilepsi olabilir mi?

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Gizli Epilepsi olabilir mi?
Merhaba Enis Bey;

benim size bir sorum olacakdı. Eşim 29 yaşında ve epilepsi gibi bir tür bayılmaları oluyor. bu cumartesi gecesi bayıldı. şöle anlatayım eşimin 2006 yılından bu yana çok sık olmasa bile bir tür hastalığı var ama doktorlar tanı koyamııyorlar eeg tomografi hepsini yaptırdık hepsi temiz çıktı ama bayılmaları devam ediyo. bayıldığında kasılıyo bundan iki ay önce yine olmuştu Halk otobüsünde bayılmıştı beni aradılar hemen gittim ama gittiğimde beni tanıyamadı saçma saçma konuşuyodu, yine bir keresinde bayılmış arkadaşları ayıltmaya çalışırken onlara küfür etmiş bilinçsiz olarak sonra biri gelmiş musa nasılsın demiş birden ayağa kalkmış hazır ola geçmiş. bayılma esnasında kasılmalar yaşıyor, bilinç kaybı oluyo, en son bayılmasında da nesefi kesildi resmen nesef alamadığını ve kasılmalarını gördümm. doktorlar epilepsi değil diyorlar zaten bütün herşeyi de temiz çıkyo. İstanbulda oturuyoruz ve Avrasya hospitale gidicez çarşamba günü ama sizin önerebileceğiniz doktor varmı yada biz ne yapabiliriz inanın her telefon çaldığında acaba eşime mi bişey oldu korkusuyla yaşamak beni çok üzüyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Asicik selamlar,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Gerçekten senin adına çok üzüldüm. Dediğin üzere her telefon çalşında korkuya kapılma olayı, bu olay ilerledikçe seninde başına dert açabilir. Keşke İstanbul bölgesinde olsamda sana doktor önerebilseydim. Ama bu epilepsi dediğimiz hastalığın ve şüphelenilen tüm hastalıkların tahlili çok zor olmasa gerek. Bence büyük ihtimal ile bir kaç tetkikten sonra bayılma sebepleri ortaya çıkacak ve ilaç tedavisi ile bu durum düzelecektir.

Hayırlı haberlerini bekliyoruz. Lütfen bu hastalık durumundaki gelişmelerden bizi de haberdar et olur mu ?

Sevgiler.

Teşekkür Ederimm Sadminim.. evet çok zor benim için yüzümde hiç sivilce çıkmazken üzüntüden yüzümde bir gecede sivilceler çıktı. 2006 dan buyana gidiyo en son Aralık ayında bütün herşeyi yapıldı emar tomogrofi egg ama sonuçları temiz çıkıyo tanı koyamıyorlar ama epilepsi hastalarının kullandığı bir ilacı kullanıyo onu kullanmasına rağmen böle oluyo tabiiki haberdar ederim sadminim tekrar teşekkür ederimm...

cnmmmmm asişimmmmm cook gecmiş olsun bitanemm dualarım sizinle iyi olacak herşey emin ol Allahım büyük cnmmm daha neler olacak kısss baba anne olacaksınız durun hele :)

Öncelikle geçmiş olsun. Şimdi epilepsi ya da kasılmaları genel olarak tabşr eden konvulsiyonlar için sorulması gereken ilk soru küçüklükten beri varmıydı sonrqadan mı ortaya çıktı. Sonradan ortaya çıkan epilepsilerin birkaç kaynağı olabiliyor beyindeki bir iltihap, beyinde yer kaplayacak herhangi bir lezyon, kafa travmaları, hipertansif nöbetler, metabolik hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar bunlara sebep olabiliyor. Yani anlatmak istediğim herşey herzaman beyinle alakalı olmayabiliyor eeg beyin mr ya da tomografi çekilmeli mutlaka çünkü tümöral bir durum varsa erkenden çözülmeli. ama hiçbirşey bulunamadıysa biraz da tüm vücudu ilgilendiren hormonal ya da metabolik dediğimiz bütün organları ilgilendirebilecek hastalıklara bakılmalı. Kanda kalsiyon eksikliği bu tip nöbetlerin beyinden sonra en sık sebeblerinden mesela.

Bir de nöbet sonrasında ya da esnasında kişilik bozukluğundan bahsetmişsiniz. Kişiliği oluşturan beyin bölgesinin orta iç bölgesidir. hassas bir bölgedir ve bütün hormonal akış ve kişisel duygusal oluşumlar bu bölgeden kaynak alır.
Size söyleyebileceğim
1. eeg tomografi ve mr incelemeleri yapılmış ve temiz çıkmışsa metabolik hastalıklara özellikle kanda kalsiyum eksikliğine sebep olabilecek metabolik hastalıklara bakılmalı ve hastanın tiroid bezi ya da metabolizmasını etkileyecek bir organının ameliyat edilip edilmediği sorgulanmalı
2. Epilepsi sizin durumunuzda ve yaş aralığınızda bir hastalıktan çok bir hastalığın sonucu olarak karşımıza çıkar o yüzden aklınız epilepside değil sebeplerinde olmalı
3. Antiepileptik tedaviler epilepsi krizlerini azaltmakta çok güzel başarı sağlamış durumda günümüzde.. aya 2. maddede söylediğim durum esas tedavi şemasını oluşturmalı yani altta yatan hastalığın tedavisi
4. Kriz durumunu görmediğim için ve kişilik bozukluğundan bahsettiğiniz için durumun psikiatrik boyutu da araştırılmalı aynı zamanda. yani herşey fiziksel olmayabiliyor. hatta ruh halimiz fiziksel durumumuzun çoğuna hükmediyor
5. şu durumda sizin yapabileceğiniz epileptik krizde müdahaleyi öğrenmek ki rahat nefes alması dilini yutmaması ısırmaması kusuyorsa kusmuğunu akciğerlerine çekmemesi gibi önlemler.. yoksa kasılmalar en geç 30 dk içinde düzelecektir.

Sormak istediğiniz ayrıca birşey var mı?

Enis Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

küçüklükten yoktu sonrasında olduğunu söylüyor. birde dediğiniz doğru biz psikiyatriye gitmedik ama bu defa önce nöroloji sonrasında psikiyatiye gidelim diyoruz çünkü sizin de dediğiniz ruh halimiz fiziksel durumumuzun çoğuna hükmediyor. hatta bu bayılmasında nefes alamdığını gördümm ve yine bilinçsiz şekilde uyandı İstanbulda sizin önerebiliceğiniz doktor yada Hastane varmı acaba psikiyatride olabilir nörolojide olabilir.

ayrıca ilgi ve alakanıza da çok teşekkür ederimm.

İstanbulda biebir tanıdığım bir nörolog ya da psikiatr yok ama üniversite hastanelerinin imkanları daha fazla mesela marmara ün. psikiatri bölümünde nöropsikiyatri derneğine de başkanlık yapan Prof. Dr. Peykan Gökalp Hanım var

Enis Bey Merhaba ;
Eşim bugün doktora gitti ve Epilepsi tanısı kesin olarak konuldu. İstanbul Avrasya Hospital Türkan Uslu Hanım efendiye devam edeceğiz. Zaten 2006 da da yine epilepsi ilacına başlamasını söyleyen doktormuş. yanlış hatırlamıyorsam karbomazopin değerlerine bakılacakmış ve tekrar emar ve tomogrofi istedi ona göre ilacın dozunu artıracak veya düşürecek. ben netten araştırdım epilepsi sırasında hastaya neler yapılmalı yada yapılmamalı ama sizinde önereceğiz bilgiler muhakkak vardır.
ilginiz için tekrar teşekkür ederim :)

Geri