Gizli Epilepsi olabilir mi?

Enis Bey Merhaba ;
Eşim bugün doktora gitti ve Epilepsi tanısı kesin olarak konuldu. İstanbul Avrasya Hospital Türkan Uslu Hanım efendiye devam edeceğiz. Zaten 2006 da da yine epilepsi ilacına başlamasını söyleyen doktormuş. yanlış hatırlamıyorsam karbomazopin değerlerine bakılacakmış ve tekrar emar ve tomogrofi istedi ona göre ilacın dozunu artıracak veya düşürecek. ben netten araştırdım epilepsi sırasında hastaya neler yapılmalı yada yapılmamalı ama sizinde önereceğiz bilgiler muhakkak vardır.
ilginiz için tekrar teşekkür ederim :)

şimdi teorik bilgileri mutlaka okumuşsunuzdur. ben biraz daha anlaşılır anlatmaya çalışayım
öncelikle epilepsi krizi öldürmez ve fakat epilepsi krizinin olma yeri ve kriz esnasında solunum yolunda oluşabilecek bir tıkanıklık sıkıntı yaratabilir.
yani atıyorum açık bir pencere kenarında geçirilen bir epilepsi düşmelere sebebiyet verebilir ya da denizde yüzerken geçirilebilecek bir atak boğulmalara..
epilepsi atağı geçiren kişiye ilk yardımın temel ilkeleri uygulansa yeterlidir.. şöyleki ilk yardım ABC kurallarından oluşur

A (ingilizcesi airway) solunum yolunun açık olduğunun tayini.. yani dili ya da ağızdaki köpüğü ya daağızda oluşabilecek kanama durumu solunum yolunu tıkamamalı. bunun için de hastayı , tamam titreme durumunda zor olabilir ama, yan yatar pozisyona getirir kusma köpük ya da kanama varsa yana doğru akmasını sağlayabiliriz.

B (ingilizcesi breath) yani nefes alıp vermesi.. epilepsi ataklarında yukarda anlattığım tıkanıklıklar yoksa nefes alıp vermek sorun olmicaktır. suni tenefüse gerek yoktur.

c (ingilizcesi circulation) yani dolaşım.. bu da epileptik hastalarda bozulmayan bir durum..

yani sonuç olarak hava yolunun açık olması, etrafının kalabalık olmaması oksijenin ziyan edilmemesi ve hastanın hayatını riske sokabilecek bir yerde atağını geçirmemesi gerekmektedir. ve epilepsi dakikalar içinde rahatlayan bir hastalıktır. hasta dakikalar içinde normak hayatına geri dönebilmekte herhangi bir ilaç müdahalesine gerek duymayabilmektedir..

şimdi teorik bilgileri mutlaka okumuşsunuzdur. ben biraz daha anlaşılır anlatmaya çalışayım
öncelikle epilepsi krizi öldürmez ve fakat epilepsi krizinin olma yeri ve kriz esnasında solunum yolunda oluşabilecek bir tıkanıklık sıkıntı yaratabilir.
yani atıyorum açık bir pencere kenarında geçirilen bir epilepsi düşmelere sebebiyet verebilir ya da denizde yüzerken geçirilebilecek bir atak boğulmalara..
epilepsi atağı geçiren kişiye ilk yardımın temel ilkeleri uygulansa yeterlidir.. şöyleki ilk yardım ABC kurallarından oluşur

A (ingilizcesi airway) solunum yolunun açık olduğunun tayini.. yani dili ya da ağızdaki köpüğü ya daağızda oluşabilecek kanama durumu solunum yolunu tıkamamalı. bunun için de hastayı , tamam titreme durumunda zor olabilir ama, yan yatar pozisyona getirir kusma köpük ya da kanama varsa yana doğru akmasını sağlayabiliriz.

B (ingilizcesi breath) yani nefes alıp vermesi.. epilepsi ataklarında yukarda anlattığım tıkanıklıklar yoksa nefes alıp vermek sorun olmicaktır. suni tenefüse gerek yoktur.

c (ingilizcesi circulation) yani dolaşım.. bu da epileptik hastalarda bozulmayan bir durum..

yani sonuç olarak hava yolunun açık olması, etrafının kalabalık olmaması oksijenin ziyan edilmemesi ve hastanın hayatını riske sokabilecek bir yerde atağını geçirmemesi gerekmektedir. ve epilepsi dakikalar içinde rahatlayan bir hastalıktır. hasta dakikalar içinde normak hayatına geri dönebilmekte herhangi bir ilaç müdahalesine gerek duymayabilmektedir..

evett Enis Bey eşimde kriz anında nefessiz kalıyor. ben epilepsi olduğunu bilmeden kriz anında yan yatırmaya çalışmıştım demekki doğru bir şey yapmışım:) araştırmalarımda 10 dkka kadar bilinç kaybı yaşarsa ambulans çağırın diyor benim eşim kasım ayında yaşadığı krizde tam 45 dkka bilinç kaybı yaşamıştı ama son krizinde hemen kendine geldi... en çok korktuğum yolda, yada denizde krizinin gelmesi. inşallahh böle bişey yaşamayız. yardım ve önerileriniz için çok teşekkür ederimm :)

Eşinizin nöbetini okudum.Umarım şimdi iyidir.Çünkü bahsettiğiniz rahatsızlığın teşhisi gibi tedavisi de çok zor.Size bir numara yazıyorum. mutlaka ulaşın.0535 660 67 26.Sebebi belirlenemeyen nöbetlerde uzmanlaşmış biri.Aramanızı öneririm.Allah şifa versin..

Merhaba asi melek sanna bisorum olacak benim esimde beyinden ameliyat oldu ve bu tür kasilmalari oluyo ne tesaduftur ismi de musa esin düzeldi mi acaba geri donus yaparsan sevinjrim

Geri