Glukagon nedir???

  • Konbuyu başlatan kördügüm
K

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
glukagon nedir glukagon hormonu testi insülin ve nedir
Eğer kan şekeriniz bayılmanıza yol açacak ya da ağızdan şekerli besin almanıza izin vermeyecek derecede azalırsa, glukagon kullanılması gerekir. Glukagon, kan şekerini yükselten bir ilaçtır ve insülin gibi, enjeksiyon yapılarak kullanılır. Glukagon, insülin kullanan her hastanın elinin altında hazır olmalıdır. Eğer insülin kullanıyorsanız aileniz, arkadaşlarınız, çalışma arkadaşlarınız ve birlikte egzersiz yaptığınız kimseler, nasıl glukagon kullanılacağını mutlaka bilmelidir. Çünkü glukagona ihtiyacınız olduğunda, bunu kendiniz enjekte edemeyecek durumdasınız demektir. Glukagon, kullanılacağı enjektörle birlikte Acil Glukagon Seti adı altında satılır. Bunu veya glukagonun bizzat kendisini ancak reçeteyle alabilirsiniz. Bunun için doktorunuzdan reçete isteyin. Acil sette şunlar vardır:
Bir şişe glukagon (kuru toz şeklinde) Özel bir sıvıyla doldurulmuş bir enjektör.

Ailenize ve çeşitli yerlerdeki arkadaşlarınıza bu setin nasıl kullanılacağını öğretin. Bu eğitim, setin kullanılmasına ihtiyaç duymanızdan önce tamamlanmalıdır. Bu kimselere, normal insülin enjeksiyonlarınızı yaptırarak pratik sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu pratik, önemlidir. Hiçbir zaman enjeksiyon yapmamış bir kişinin bunu acil bir durumda yapabilmesi, mümkün değildir.
Glukagon, tehlikesiz bir ilaçtır. Fazla miktarda kullanılması tehlike yaratmaz. Ancak acil bir ilaçtır ve mutlaka doktorunuzun söylediği zamanlarda ve şekilde kullanılmalıdır. Eğer aile bireyleriniz veya arkadaşlarınız sizi baygın durumda bulurlarsa, size mutlaka glukagon enjekte etmelidirler. Bu enjeksiyon, kan şekeri düzeyinizin düşük olduğundan emin olmasalar bile mutlaka yapılmalıdır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
LaViNYaM Diyabet Köşesi 0
sılam_nisa Diyabet Köşesi 0
SadmiN Diyabet Köşesi 3
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0

Benzer Konular


Üst