Göz neden titrer?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İstemsiz göz titremesi nistagmus olarak adlandırılır. Göze bağlı nistagmus çok defa doğuştandır. Göz titremesinin yavaş evresi; hasta, nesneye bakmayı sürdürürken gözlerin kaymasıyla oluşur. Göz titremesinin hızlı evresiyse, gözlerin ani ve hızlı şekilde kayıp yerlerine geri dönmesiyle meydana gelir.Belli yöne bakışta görme daha iyi olacağından hastalarda baş pozisyonu gelişebilir. Göze bağlı olanların ayırıcı tanısında göz doktoru yardımcı olacaktır. Tedavisinde gözlük, kontakt lens, lasik ameliyatı ve şaşılık ameliyatı alternatifleri vardır. Bu tedaviler şikayetleri azaltabilir ancak tamamen iyilik sağlamayabilir.
Göz atması, halk arasında Göz seğirmesi olarak bilinen gözün kas kasılması şeklinde istemsiz ve kontrol edilemeyecek şekilde titremesi olayıdır. Bu istemsiz olarak gelişen titreme olayının ise farklı sebepleri vardır.

6-jpg.55893 Göz neden titrer? Melekler Mekanı Forum
Tıp dilinde
"miyokimi"
olarak adlandırılan göz atması çok önemli biyolojik sonuçlar doğurmasa da, rahatsız edici bir durum olarak farklı şekilde yorumlanabilmektedir. İnsan vücudu kimi zaman yorgunluktan ötürü istemsiz tepkiler ile uyarılar salgılamakta olup, aşırı yorgunluk halinde göz seğirimesi yani göz atması gerçekleşebilir. Yorgunluk sebepli seğirmeler anlık ve geçicidir.

Göz atmasının diğer nedenleri ise; sağlık konusunda her alanda başrolde olan stres, kafein ve alkol, yeterli derecede besin alınmadığı anlarda mineral ve vitamin eksikliği, uzun süre çalışma zamanlarında veya açık alanda çalışma sonucunda göz kuruluğu ile göz yorgunluğu ve göz tansiyonu direkt olarak göz atması yani göz seğirmesine neden olabilmektedir.

Göz seğirmesi Anadolu halkı tarafından farklı iç güdüsel hislerin yansıması olarak düşünülüp, binlerce yıldır o şekilde yorumlanmaktadır. Sağ gözü seğiren kişiler iyi bir haber alacağına, sol gözü seğiren kişilerin ise eninde sonunda kötü bir haber alacaklarına, kimi kişilerin ise yakın zamanda gelecek bir misafir olduğu yorumlaması tamamen göz seğirimesi ile yapılmaktadır. Ancak bunların sadece batıl inançtan ibaret olduğu unutulmamalıdır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
G Göz Hastalıkları 4
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 2
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 0
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 0
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 0
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 0
Uzman SühaN Göz Hastalıkları 0
GREY Göz Hastalıkları 1

Üst