Göz Renginde Güneşin Etkisi

GREY

Daimi Üye
Üye
Göz Renginde Güneşin Etkisi
Göz renginde güneşin etkisi, nedenleri, nasıl gerçekleşir, çekik gözler, zararı var mıdır, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.

403314dc7e0fc9de4e.jpg

Oldukça garip bir bilgi değişken göz renkler bakalım nedeni neymiş melekler :)

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Ş. Arslan, güneşin etkisinin daha az olduğu kuzey ülkelerinde yaşayanların gözlerinin daha güzel olduğunu söyledi.

Türk Oftalmoloji Derneği'nin (TOD) 43'üncü Ulusal Kongresi dolayısıyla Antalya'da bulunan Prof. Dr. Arslan, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, beş duyusu arasında insanı dışa en çok bağlayan, dış ortamla ilişkisini en aktif şekilde kuran organın göz olduğunu kaydetti.

Bir foto muhabirinin görmesiyle, bu konuda eğitim almamış aynı sağlıklı gözlere sahip bir başkasının görmesinin farklı olacağına işaret eden Prof. Dr. Arslan, ''Görme kişiye göre değişen, bilgi ve tecrübeyle başka anlam kazanabilen bir duyu. Bir sanatçının, mühendisin gözüyle ve kırlarda yaşayan bir insanın gözüyle görmek çok farklıdır. Bilinç görmeye çok etki eder. Herkes kendi haletiruhiyesi içerisinde farklı şeyler görebilir'' dedi.

Canlılar arasında en güzel gözlülerin, eşekler, domuzlar ve ceylanlar olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Arslan, sağlıklı olması koşuluyla her renk insan gözünün de çok güzel olduğunu vurguladı.

Kuzey yarım kürede güneş fazla etkili olmadığından, bu bölgelerde yaşayanların gözlerinin daha açık renkli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Arslan, şöyle devam etti:

''Kuzeyde güneş fazla olmadığı için gözler açıktır, kısık değildir, korunmamıştır, güneş ve rüzgardan korunma güdüsündeki Afrikalılar kadar... Japon ve Çinliler, sert hava şartlarından korunmak amacıyla gözlerini kısarlar ve gözler çukura kaçırılır, kaşlar öne çıkar, gözler küçültülür, kapaklar gözü daha çok örter. Ilıman kuşaklarda, özellikle Avrupa'da gözler daha çok öne çıkar. Güneşin etkisinin daha az olduğu kuzey ülkelerinde yaşayanların gözleri daha güzel oluyor. Kuzey yarım kürede güneş fazla olmadığından gözler açıktır, mavi, yeşil oranı daha çoktur. Buralarda gözler daha öne çıkar. Daha güzel gözlü olarak düşünülürler. İsveç, Norveç, Almanya gibi ülkelerde yaşayanların gözlerinin kendine has özellikleri vardır ama sağlıklı göz, en güzel gözdür.''

-ÇEKİK GÖZLER-

TOD Genel Başkanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevbahar Gülçelik de gözün duyguları en çok anlatan bir organ olduğunu, kalbe giden yolun gözden geçtiğini ifade etti.

Karşı cinsler arasında her şeyin bir bakışla başladığına işaret eden Prof. Dr. Tamçelik, şunları kaydetti:

''Gözün güzelliğinden öte, gözün bakışı, anlamıdır önemli olan. Güzel gözlü, yeşil gözlü bir kişi anlamlı bakmazsa bir şey ifade etmez. O zaman o göz güzel değildir. Çekik gözde bir anlam bulamıyorum ama bundan anlam çıkaranlar da olabilir. Çekik gözler hep aynı bakıyor gibi geliyor bana.''

Geri