Güler Röpörtajı

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Güler Röpörtajı
güler öztürk şarkıları birol namoğlu sevgilisi birol namoğlu ve sevgilisi
guler_rop.jpg
Güler

Güler şu sıralar yepyeni bir albüm çalışması ile müzik marketlerde. Bizler de Powetürk haber ekibi olarak sanatçı ile bir araya gelip, hem albümü hem de müzik kariyeri hakkında konuştuk.

GÜLER BU SENİN İLK ALBÜMÜN DEĞİL. 2006 YILINDA BİR KAYIT DAHA YAYINLADIN, PEK ÇOK KONSERDE YER ALDIN. BU SEBEPLE SENİ YAKINDAN TANIYAN DİNLEYİCİLER VAR AMA MÜZİK GEÇMİŞİNİ BİR DE SENİN AĞIZINDAN DİNLEYELİM.

Ben 13 yıldır müzikle uğraşıyorum. 2006 yılının Eylül ayında “Sana En Güzel Şarkımı Yazdım” isimli bir albüm çıkardım piyasaya ama o albümden hoşnut kalmadım. Açık yüreklilikle bunu kabul edip ardından kendimi şu anda piyasaya çıkardığım albüme konsantre ettim. Oradaki videoklibi ya da şarkıların düzenlemelerini kendime uygun bulmadım ama işte şu an çok önemli olmayan sebeplerden dolayı da aslında o an için o albümü çıkarma durumundaydım. O benim için iyi bir tecrübe olmakla beraber şu anda piyasaya çıkardığım “Bu Kadar Yeter” isimli albüme konsantre olduk.

PEKİ YENİ ALBÜME NASIL KARAR VERDİN ? NASIL BAŞLADI ÇALIŞMALAR YENİDEN ?

2006 - 2007 yılı arası benim için sadece doğru ekibi kurma çabalarıyla geçti. Çünkü sahneye tek başınıza çıkmıyorsunuz ve bu büyük bir güç. Önce ekibi oturtup ardından da şarkıları kendi içime sinen düzenlemeleri ile yeniledik daha doğrusu ve sonra konserlerim başladı. İstanbul’da çeşitli rock mekanlarında konserler düzenledik. Bu arada yine ben aynı şikayetimden ötürü web sayfama şu an albümümde yer alan “Sevgilim Hoşçakal”ı, ön dinleme tadında koydum. İlk albümün şarkıları ve lanse ediliş biçiminden memnun olmadığım için benim kendimin kabul etmediği bir albümü insanlarında açıkçası kabul etmesini beklemedim ben ve dedim ki aslında Güler öyle değil işte böyle müzik yapıyor. Bu benim kendimi iyi hissetmek için yaptığım bir eylem. Web sitesine şarkımı koyduğum ilk gün 15.000 hit aldı. Açıkçası o kadar beklemiyordum, dedikodu çok hızlı bir iletişim aracı ama hani bir günde o kadar hızla yayılacağını beklemiyordum. Ardından şarkının tansiyonu o içimde kırılan dökülen şeyleri ve depresif ruh halini yavaş yavaş ortadan kaldırdı. “Sevgilim Hoşçakal” ile birlikte konserler serisi de başladı. Zaten zamanı gelmişti ve ikinci albüm için kolları sıvadım ben de ve işte ikinci albüm şimdi karşınızda.

BU ÇALIŞMADA KİMLER SANA DESTEK OLDU, NASIL BİR EKİPLE YOL ALDIN PEKİ ?

Deyim yerindeyse bu çok imece bir albüm oldu. Manevi anlamda fikir bazında çok fazla destekçim oldu benim. Bu zaman içerisinde tanıştığım ya da bu zaman içerisinde dostluklar kurduğum insanlar, yine hepinizin yakından tanıdığı isimler bunlar. Badem grubunun vokali Mustafa Kemal Öztürk çok ciddi anlamda çok büyük destek verdi ve artık albüme geçmemiz gerektiğini konuştuk ve başlayalım dedik. Dolayısı ile albüme konsantre olduktan sonra süreç çok uzun sürmedi, yani albüm neredeyse 2 ayda tamamlandı. Çünkü içerisinde 5 şarkı yer alacaktı ve şarkıların 4’ü hazırdı. Bir tane de sözü Sezen Aksu bestesi Uzay Hepari’ye ait olan “Adem Olan Anlar” isimli benim çok sevdiğim bir şarkıya yer vermiştim. Onu yeniden düzenlemek istedik ve Sezen Aksu da bize şarkıyı verdi. Benim için çok keyifli oldu bu süreç. Sadece benim ekip arkadaşlarım zaten stüdyo anlamında hep yanımdaydı. Prodüktörlüğünü ben üstlendim bu albümün, ikinci kez yanlış anlaşılma payesi bırakmak istemedim. Mustafa Kemal Öztürk benimle birlikte prodüktörlüğü paylaştı. Onun dışında bahsetmek isterim ki Badem grubu ve Gece Yolcularının fikir ve tecrübelerini aktarmaları konusunda da çok fazla yardımlarını gördüm. “Bu Kadar Yeter” isimli şarkının bir de konuk vokali vardı. O da Birol Namoğlu. Ona da albümün proje halindeyken fikir olarak götürdüğümüzde daha şarkıyı dinlemeden ben projede yer almak isterim dedi. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.

HEM ALBÜM KAPAĞINDA HEM DE FOTOĞRAFLARDA ÇAMURLAR İÇERİSİNDE BİR KIZ GÖRÜYORUZ. NEDEN BÖYLE BİR KONSEPT TERCİH ETTİNİZ, GÖRSEL ÇALIŞMALARI KİMLE YAPTINIZ ?

Görsel konsept söz konusu ise, fotoğraflaırmızdan biraz bahsetmek istiyorum. Mehmet Turgut’la çalıştık. Kendisi benim büyük bir hayranlıkla fotoğraflarını takip ettiğim bir üstatdır ve benim yaşadığım süreci kısa ve öz bir şekilde ona ifade ettikten sonra senin konseptin belli zaten senin albüm fotoğraflarında seni simsiyaha boyayacağım seni hırpalayacağım izin veriyor musun dedi bana. Ben de tabiki izin veriyorum çünkü sen ne hissetiğimi çok iyi anlamışsın dedim. Gerçekten destek anlamında imece olsa da en stresli durumları benim tarafından karşılanan bir albüm oldu.

ÇALIŞMANIN KAYITLARI HAYLİ KISA SÜRMÜŞ. İŞLER YOLUNDA GİTMİŞ ANLAŞILAN ...

Kayıtları taş oda stüdyolarında aldık. 15-20 gün arasında, herşey ana hatları ile şekillenmiş oldu. Çünkü zaten stüdyoda herkes rol dağılımını aldıktan sonra eğer büyük özveri ile çalışıyorsa albüm okumaları çok keyifli ve kısa sürede tamamlanıyor. O yüzden çok aksiliğe maruz kalmadan herşeyi hallettik. Ben bir bahar albümü olmasını istiyordum, içinde savunduğu şey ne kadar depresif olsa da albüm şarkılarının ya da kartonete ve fotoğraflara kadar ne kadar depresif görünse de ben bir bahar albümü olmasını çok istedim.

KLİP PARÇASI İÇİN “SEVGİLİM HOŞÇAKAL”I TERCİH ETMİŞSİN. BİZE HEM KLİPTEN HEM DE PARÇADAN BİRAZ BAHSEDER MİSİN ?

Evet, kayıtlardan sonra sıra klibimize gelmişti. Çıkış şarkımız kendini en başında belli etmişti. Aslında hiçbir zaman şöyle düşünmedim. Hani internette biraz şöhret olan şarkıya klip çekelim gibi bir tutumum olmadı. Ama insanlar tarafından en bilinen şarkı o oldu ve bu şarkı kendi kaderini kendisi çizmişti aslında. “Sevgilim Hoşçakal”ın klip yönetmeni Burak Kolcu’dur ve o fotoğrafları ilk gördüğünde senin klipte nasıl olman gerektiğin de belli, klipte de seni yerle bir edelim ve sen klip boyunca arınmaya çalış dedi. Çünkü iki albüm arasında benim gerçekten depresif ve kendimi eve kapattığım bir sürecim oldu, bir şeylerden rahatsızlık duyup kendi içime kapandığım bir süreçti. O yüzden en iyi anlatan, -albümün ismi dahil “Bu kadar Yeter” - klip zaten otomatik olarak kendini belli etti. Klipteki kadın da yaşadığı şeylerden arınmaya çalışıyor. Klip güzel tepkiler aldı, bu da beni mutlu ediyor. Kilyos’da çekildi, bir gün sürdü çekimler. Sonrasında hemen lansman konserimizi yaptık ve klip dönmeye başldı. Sektöre nasıl girdiğiniz kadar bundan sonra ne yapacağınız da bence çok önemlidir. Şimdi bütün konsantrasyonu ikinci adımda ne yapmam gerektiğine harcıyorum.

PEKİ İKİNCİ ADIMDA NE YAPMAN GEREKTİĞİNE DAİR BİR TASLAK VAR MI KAFANDA ?

Sonraki adımda şu an kesinleşmese de bize gelen manevi baskılar –bunlar güzel baskılar tabi- “Adem Olan Anlar” için ikinci videoyu çekmemiz doğrultusunda. Çünkü şarkı tam anlamıyla güzel bir yeniden düzenleme. Çünkü üzerinde çok uğraştık ve armonik yapısını baştan başa değiştirip kendi tarzımıza uyarladık. Sezen Aksu’nun yorumladığı hali çok teatral ve çok keyifli bir halken ben onu kendi albüm konseptime oturttum. Ritmik ama deli gibi bağırıp çağıran bir kadının şarkısı oldu.

ANLAŞILAN İKİNCİ KLİP İÇİN FAVORİ ŞARKI “ADEM OLAN ANLAR”...

Eğer “Adem Olan Anlar”ın üzerindeki güzel tepki bu şekilde devam ederse, ikinci klip ona gelecek. Çünkü ben de ekstra bir istek duyuyorum o şarkıyı söylemek için. Şu an çalıştığım ekipten ve yönetmenden çok memnunum ama ikinci adımda kimlerle çalışacağımızı kalem kalem hesaplamadık. Ben biraz şuna inanırım, panik halinde dolaşmazsanız, sağda solda eyvah ne yapacağım diye,hayat sizi doğru yere akıtıyor. Kendi sürecime baktığımda onu görüyorum. “Adem Olan Anlar”a, kesin karar verilirse, niyeti iyi anlatan bir klip çekileceğinden hiç şüphem yok. Huzurlarınızda Sezen Aksu’ya bir kez daha teşekkür ediyorum gerçekten, şarkısını benimle paylaştığı için.

İKİNCİ ALBÜMDEN SONRA YAŞADIĞIN KENDİNİ ANLATAMAMA SIKINTISINI ATLATMAYI BAŞARMAN BENCE ÇOK ÖNEMLİ. PEK ÇOK GENÇ MÜZİSYENE ÖRNEK OLACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BİRAZ BUNDAN BAHSEDER MİSİN?

Şöyle bir şey var, benim çıkardığım ilk albümü sahiplenecek, yeterki bir albümüm olsun mantığında düşünen birçok genç insan var ama benim sorunum çıkardığım albümden ziyade onun beni yansıtmamasıydı o sebeple ben hiçbir tanıtım yapmadım çünkü bana göre kendini hiç ifade etmemek yanlış ifade etmekten çok daha iyidir. Çekil kabuğuna, arın ve kendine gel daha sonra zaten sendeki potansiyel gerektiği kitleye ulaşacaktır deyip panik havasından kurtulup yoluma devam ettim. Başka şansım yok, arkama bakmanın tecrübe edinmek gibi bir getirisi oldu aslında. Neler yapmam konusunda değil ama neler yapmamam gerektiği konusunda bir hayli deneyimim oldu. Müzikal geleceğim adına bir kaygı yaşamıyorum. Çünkü inanarak bir iş yapıyorum bu çok önemi bir şey. İnandığım şeyin arkasında durmaya devam ediyorum.

İNTERNET SİTESİ AKTİF HALE GELENE KADAR MYSPACE SAYFANDAN DA DİNLEYİCİLER İLE İLETİŞİM HALİNDESİN. SİTE TAMAMEN YAPILANDIĞINDA SANIRIM EN GÜNCEL BİLGİLERİ BURADAN ALABİLECEĞİZ...

Albümün çıkış tarihi ile şenliklere katılamıyoruz ama Haziran ile Eylül içerisinde bazı festival ve organizasyonlarda yer alacağımızı söyleyebilirim. Dinleyiciler bunun takibini de internet sitesinden yapabilirler. İnteraktif bir ortam oluşturduk dinleyenlerimiz için, sık güncellenen bir site, her türlü gelişmeyi takip edebilecekleri bir site. Site yetkililerimiz çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Tv programları haberler ve konserler bütün gelişmeler internet sitemde yer alacak.

Cevap: Güler Röpörtajı

adminim tesekkürler beni okadari anlatmisin da...vallaha gerek yoktu...
:haha::haha::haha:
sagol

Geri