Gusül abdesti alırken idrar gelmesi durumunda ne yapalım ?

G

gusüll

Forum Okuru
Gusül abdesti alırken idrar gelmesi durumunda ne yapalım ?
Gusül abdesti alırken idrar gelmesi durumunda ne yapalım ? Diyelim ki gusül abdesti alıyoruz tam çıkacağız ama çiş durumu var yani çiş yapmak gerekiyor. bunu ertelemek mi lazım gusülü bitirip sonra çiş yani idrarı yapmak mı lazım yoksa idrarı yapıp sonra mı gusül almak lazım. Diyelim ki namaz kılacam ve böyle bişey geldi başıma ne yapmam gerekiyor teşekkür ediyorum.

Selamlar, İslami olarak ne yapılması gerektiğini, İslami Yazar sizlere detaylı olarak anlatacaktır tabiki ama ben olsaydım eğer gusül öncesi çiçş var ise ve abdest sonrası namazda beni sıkıştıracak ise idrarı yapar temizlenir sonra abdesti alırım. Yani vesveseye gerek yok kafanıza taktığınız sizi rahatsız edecek ve vesvese durumu olacak ise yapacağınız şeyin bu yönde olması gerektiğini düşünüyorum.

Merhaba. Gusül almadan önce ihtiyaç var ise öncesinde tuvalete gidip hacetimi görüp ondan sonra gusül almamız icap eder. Gusül alırken gelen bevl ihtiyacını ise banyoda değilde varsa banyo içerisinde klozete yapmak gerekir. Çünkü gusül aldığımız yere bevl yapmak sakıncalıdır. Gusül alırken evvela avret mahallimizi yıkarız. Akabinde normal abdest alırız. Sonra üç defa başımıza üçer defada sağ ve sol omuzumuza su dökünüp bütün vücudu ovarak yıkarız. Böylelikle gusül abdestini tam almış oluruz.

Gusül aldıktan sonra çıkmadan önce gelen bevl ise sadece abdesti bozar. Guslü bozmaz. Çünkü gusül sadece cünüp olanlara farzdır. İhtiyaç giderdikten sonra normal namaz abdesti alırız ve gusül almadan çıkarız. Selam ve dua ile.

İhtilam olduktan sonra veya beraberlikten sonra icap eden gusül farzdır. Normal zamanlar için gusül almak ise menduptur. Cuma günü gusül anlamak gibi. Bu gusüllerin uygulanışı ise aynıdır. Öncelikle avret mahallimizi yıkarız ve kapatırız. Çünkü kişinin sebepsiz olarak avret mahalli açık yıkanması bile edebe haya ya aykırı bir durumdur. Daha sonrada normal abdest alırız. Şayet Duş başlığı ile yukardan dökülen su ile yıkanıyorsa kişi yine normal abdest alması gerekir. Mümkünse tabureye oturup yıkanması daha kolaydır. Gusül esnasında idrar ihtiyacı gelirse o ihtiyacı giderip tekrardan o guslü baştan alması gerekir. Ancak dediğimiz gibi gusül alması tamamlanmış ve giyinip çıkmaya yakın idrar gelirse o zaman sadece abdesti bozulur. Guslü bozulmaz. Çünkü guslü cünüplük bozar.

Geri