Hamile kalmak isteyenlerin paylaşım alanı

Ce: Hamile kalmak isteyenlerin paylaşım alanı

Öncelikle Minik Melek, foruma da, aramıza da hoşgeldin canım. Umarım hamilesindir, ve buraya bu güzel haberi veren ilk kişi sen olursun. 26 Kasım'da mı bekliyorsun reglini tam anlamadım, yoksa en son reglin 26 Ekim miydi canım?

Erken gebelik belirtileri kişiden kişiye değişmekte, her bünyenin farklı göstergeleri oluyor. Bazı kadınlar bunu çabucak anlayabiliyorken bazıları uzun süre farkına varamayabiliyor.

Gebelik için en önemli göstergelerden biri beklenen reglin en az 1 hafta-10 gün gecikmesi. Bazen gecikme gerçekleşmeden de bazı belirtiler hissediliyor, karında kramplar, iğne batması gibi hisler, erken mide bulantıları, baş ağrıları, halsizlik, yorgunluk, uyku halinin devamlı olması gibi...

Bir de unutmamak gerekir ki implantasyon (yani fetüsün ana rahmine yerleşmesi) gerçekleştikten sonra vücut Beta HCG hormonu salgıladığından bu belirtiler geç de ortaya çıkabilir.

Ayrıca birçok kadından ve uzmandan biliyoruz ki regl olunması gereken 4. haftada yani gecikmenin yaşandığı haftada gebe kadınlar bile regl olacakmış gibi belirtiler hissedebiliyorlar. Karında veya belde veya her ikisinde de ağrı, göğüslerde şişlik ve hassasiyet, yorgunluk, uyku hali, halsizlik ve ruhsal durumda değişmeler reglin olduğu kadar gebeliğin de belirtisi olabiliyor.

O nedenle en kesin sonuç reglin gecikmesini beklemek, en az 1 haftalık bir gecikmeden sonra Beta HCG testi yaptırmak.

Yok ben dayanamam o kadar diyorsan, sağlık kuruluşlarında ve özel hastanelerde yapılan hassas kan testleri var. Bu testler B-HCG hormonunu kanda çok erken tespit edebiliyorlar. Mesela reglin gecikmesine gerek kalmadan gebelik teşhis edilebiliyor. Fiyatları da bazı yerlerde 25-35, bazı yerlerde 40 YTL kadar olabiliyor.

Umarım hamilesindir, inşallah öyledir. Sen kendini rahat tut, bunda en önemli şey bu, Alah gönlüne göre versin canım. Bizi habersiz bırakma. Sormak istediğin başka birşey olursa buradayım.

Sevgiler

Bilge

Ayrıca söylemeyi unuttum, evde yapılan kit şeklindeki testler idrarda ölçüm yaptığından laboratuvar testleri kadar hassas olmuyorlar. Birçok testin üzerinde "beklenen periyodun ilk gününde ölçüm yapabilirsiniz" yazar ancak her kadının yumurtlama dönemi (ovülasyonu) ve luteal fazı farklı olduğundan bu hormonun salgılama zamanı ve hızı da değişmektedir. Bazı kadınlar beklenen reglin ilk gününde test yaptıklarını ve çift çizgi çıktığını söylerler. Bazıları ise başka şekilde teşhis yapıldıktan sonra kendi kendilerine ancak 6 haftalıkken ev kitlerinin doğru sonuç verdiğini anlatırlar.

Demek istediğim şu ki, evde yapılan idrar testleri kan testi kadar hassas değildir, pozitif çıktığı zaman yanılma payı çok azdır ancak negatif sonuç her zaman güvenilir değildir. Ovülasyonun geç olduğu bu nedenle de döllenmenin geç gerçekleştiği durumlarda salgılanan Beta HCG daha düşük olacaktır. Bu testlerin o hormon seviyesini yakalaması neredeyse imkansız.

Doktorlar hep on günlük gecikmeyi beklemeyi öneriyorlar. Bu anne adayını hem maddi hem de manevi yükten ve hayal kırıklıklarından koruyor.

Bazen de anne adayı devamlı hamile kalmayı ve döllenmeyi düşünürse hormonlar bundan etkileniyor ve psikolojik sonuçlar doğurabiliyor. O nedenle çok düşünmemek ve oluruna bırakmak en iyisi.

Allah herşeyin zamanını en iyi bilen, o yüzden herşeyde bir hayır vardır demek lazım. Herkesin gönlüne göre olsun herşey.

Sevgilerle

teşekkür ederim bilge gökçen ancak söylediğin belirtiler var ama psikolojikmi bilmiyorum.son adet günüm 29 ekim birdahaki 26 kasım. ama dediğim gibi inşallah olmam. ve sizlerde olmazsınız:clapping:

MERHABA BİLGECİM.canım benim.. galiba teyze oluyorsun...Rabbim nasip ederse inş. bu ayki regli olmadım , testtede 2. çizgi hafifte olsa belirdi ...hamd olsun Rabbime galiba minik meleğim yola çıktı teyzesi... inş. tam sonucu bildirrim bilgecim.. çok heycanlıyım. dua et canım olurmu.. bende sana ediyorum.. seni ve tüm kardeşlerimi çok seviyorumm...

hayırlısı olsun inşallah vardır ve allah kucağına almayı nasip eder. darısı bizlerin başına inşallah onun birçok (bizlerden) yeğeni olur

teşekkür ederim bilge gökçen ancak söylediğin belirtiler var ama psikolojikmi bilmiyorum.son adet günüm 29 ekim birdahaki 26 kasım. ama dediğim gibi inşallah olmam. ve sizlerde olmazsınız:clapping:

Canım Allah hayırlısını versin, en kısa sürede herşeyin gönlüne göre olmasını diliyorum, burada hep birbirimize dua ediyoruz. Benim de dualarım seninle. İnşallah Allah bebişini kucağına almayı nasip eder, hem de bir an önce. Haberlerini bekliyoruz canım. Zaman burada birlikte geçer merak etme...

MERHABA BİLGECİM.canım benim.. galiba teyze oluyorsun...Rabbim nasip ederse inş. bu ayki regli olmadım , testtede 2. çizgi hafifte olsa belirdi ...hamd olsun Rabbime galiba minik meleğim yola çıktı teyzesi... inş. tam sonucu bildirrim bilgecim.. çok heycanlıyım. dua et canım olurmu.. bende sana ediyorum.. seni ve tüm kardeşlerimi çok seviyorumm...

Allaaaahhhh... Bugün aldığım en güzel en mutlu haber bu! Öyle heyecanlandım ve mutlu oldum ki... Anlatamam canım benim. Allah gönlüne göre verdi demek ki, demek ki hayırlı zaman buymuş. Teyze oluyoruuummm... Hayırlı olsun canım benim, dualarım özel olarak seninle, hem de emin ol en içten şekilde dua ediyorum, mesajını okuyunca gözlerim doldu inan ki, öyle sevindim ki. Bizim için de ne güzel bir moral oldu bu bilsen. Ayy ben teyze oluyorum yaa :) Merak etme hayırlısıyla en sağlıklı şekilde geçireceksin hamileliğini ve doğumunu inşallah. Dualar seninle canım benim. Ben de seni seviyorum ve insan kardeşine nasıl sevinirse öyle mutlu oldum :)

Sen de bol bol dua et bebişine, hayırlısıyla dünyaya gelsin de Bilge Teyzesi sevsin onu :)

Tebrik ederim tekrar, bölümün de ilk hamişi çıktı böylece!! Kızlaarrr hemişimiz var artıııkkk! :)

:)

teşekkür edrim bilge gökçe hep birlikte inşallah dualarımız kabul olur. iyiki olmuş bu site yoksa derdimi kime yanardım ben:noidea::frusty: kafamı duvarlara vururdum herhalde bende

teşekkür edrim bilge gökçe hep birlikte inşallah dualarımız kabul olur. iyiki olmuş bu site yoksa derdimi kime yanardım ben:noidea::frusty: kafamı duvarlara vururdum herhalde bende

Canım, seni anlıyorum. Ben de bir süredir isteyip de bebişe kavuşamayanlardanım. Seni gerçekten anlıyorum. Allah bebişlerimizi ne zaman kucağımıza alacağımızı biliyor, herşeyin hayırlı bir zamanı var işte. Dua ediyoruz, ona sığınıyoruz ne yapalım başka. Burada birbirimize destek olarak, konuşarak zamanı geçiriyoruz. Sen hiç canını sıkma, hayırlı zamanda gönlünden geçen gerçek olacaktır eminim.

Herşeyin yeri ve zamanı var, o zaman gelince oluyor zaten. Olmuyorsa da bilemediğimiz birşey vardır, bir hayır vardır onda da, imtihan dünyası burası, Allah bazılarını da böyle sınıyor işte. İsyan etmeden, umudu kesmeden, karamsarlığa kapılmadan, kendimizi yıpratmadan, dua ederek, birbirimize destek olarak, kendimize dikkat ederek bir şekilde bunu geçireceğiz. Ben herşeyin hayırlısı olmasını diliyorum. Hepimiz için. Ben buradayım canım, seninleyim. Sen canını sıkma, göreceksin :)

Merhaba bilgecimm.. dün yazdıklarını eşimede okudum oda duygulandı, kızkardeşimde .. bende yazdıklarını okurken titredim teyzesinin bu kadar sevineceğini düşünmemiştim.. o kadar mutlu oldum ki bilgecim... inş bende en kısa zamanda teyze olurum:) dünyalar tatlısı minik yiğenim tez zamanda yola çıkar inş. Rabbime dua ediyorum bitanem senin için..
Bilgecim biliyormusun aslında bu ay biraz tedirgindik, balkonda beslediğimiz bir kedimiz vardı ve hasta oldu ve öldü o yüzden eşimde bende tedirgindik pek çalışmadık o yüzden gelecek ay olursa daha iyi olur falan diye konuştukta eşimle... Rabbim süpriz yaptı.. günüm geçti dedim normal bir gecikme herhalde. ertesi gün baktım bişey yok dayanamadım eczaneden test aldım ablamınki bir iki gün geçince belli olmuştu baktım benimkindede ikinci çizgi de belirdi. canım elim ayağım nasıl titredi anlatamam. gerçi bazıları yanlış olabilir diyor ama hala adet görmedim. kısmet inş. hani bana demiştin ya çok üstüne düşersen gebe kalmak zorlaşır diye, dediğin çok doğruymuş olmasa iyi olur bu ay dediğim zaman ana rahmine düşmüş herhelde... canım benim ya iyiki varsın senin verdiğin bilgiler o kadar işime yarıyor ki alatamam.. minik meleğimiz teyzesini benim gibi çok sevecek inş. en kısa zamanda inş. sendende müjdeli haber alırız canım.. dualarım seninle canım kardeşim... Rabbime emanet ol..

Geri