Hamilelik Döneminde Sporun Önemi

pinar okul

Üye
Üye
Hamilelik Döneminde Sporun Önemi
Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşamın en önemli parçalarından biridir. Formda kalmak bedenimizi zinde tutarken kendimizi de iyi hissetmemizi sağlar. Peki, gebelik döneminde bizim için son derece faydalı olan bu egzersizlerden uzak kalmak zorunda mıyız? Eğer dikkatli bir şekilde beslenmemize de gereken önemi verirsek gebelik dönemini sağlıklı ve aktif bir şekilde geçirmemiz mümkün.

hamile.jpg

Hamilelik döneminde asıl büyük tehlike hareketsiz kalmaktır. Çünkü hareketsiz kalan vücutta kilo problemlerinin görülmesi kaçınılmaz bir sondur. Bunun sonunda ise artık iki kişilik olan vücudumuzda ağrılar ve kramplar görülmeye başlar. Bu dönemde yapacağınız egzersizler ile birlikte solunum ve dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz. Yaptığınız egzersizlerle psikolojik anlamda da kendinizi mutlu edecek, doğum sonrası kilolarınız daha kolay verebileceksiniz. Bu hassas dönemde her konuyu mutlaka doktorunuz ile paylaşmayı unutmamalısınız egzersiz konusu da dâhil her konuyu doktor onayı ile yapmalısınız. Günde ayıracağınız 30 dakika ile rahat ve kilolardan uzak bir gebelik geçirebilirsiniz. Öncelikle en basitinden başlayalım; hafif tempoda olsa yürüyüş yapmayı bu dönemde kesinlikle bırakmamak gerekir. Yapabildiğimiz maksimum sürede yürüyüş yapmalıyız ve bol bol su tüketmeliyiz. Bisiklet imkânımız var ise bunu da değerlendirmeliyiz yine hafif tempoda bisiklet sürmek kalori yakımını ve kilolardan kurtulmayı kolaylaştıracaktır.

yuruyus-1.jpg

Pilates ve yoga seansları da hem zihninize hem de vücudunuza oldukça iyi gelecektir. Eğer gebelik dönemimiz yaz mevsimine denk geliyorsa kendimizi yüzme konusundan da alıkoymamamız gerekir. Suyun kaldırma gücünden yararlanarak yaptığınız hareketlerde zorlanmayacak ve tüm kas gruplarınızı çalıştırabileceksiniz. Tabii tüm bu egzersizleri destekleyecek beslenme programımızın da olması gerekir. Egzersizlerinizi kesinlikle aç karna yapmayın. Vücudunuzun hareket sırasında enerji sağlayacak gıdalar tüketmeye çalışın.

gebelikte-plates.jpg

Hamilelik döneminizi daha farklı, stresten ve fazla kilo derdinden uzak geçirmek sizin elinizde. Hayatımızın her alanında olması gereken hareket, bu dönemde de sizin en büyük dostunuz olacak fakat tüm bunları yaparken mutlaka tedbiri elden bırakmamak ve doktorunuzla danışmak çok önemli sonuçta başka bir canı daha bedeninizde taşımak oldukça büyük sorumluluklar gerektirir. Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu günler dilerim.

hamile-dis-bakim.jpg

Selam öncelikle faydalı paylaşım için teşekkür ediyorum. Ben 7 aylık hamileyim. Son zamanlarda vücudumda oluşan ödem yüzünden çok zor günler yaşamaya başlamıştım. Ellerimin, ayaklarımın ve yüzümün sürekli şiş olması çok üzüyordu beni. Hamile olan bir arkadaşım plates yapmamı önerdi. İlk başta bunu yapamayacağımı düşündüm çünkü kocaman karnımla yatakta bile uyumaya zorlanıyorken, plates yapabileceğime imkan vermedim.

Yaklaşım 2 haftadır düzenli olarak plates yapıyorum. Bunun yanı sıra yoga yapmaya da başladım. İnanır mısınız 2 haftadır bambaşka bir kadın oldum. Sporun değerini ve önemini bir kez daha anlamış oldum. Stres, gerginlik, karamsarlık ve can sıkıntısı diye bir şey kalmadı. Ve ayrıca sporla düzenli beslenmeyi de ihmal etmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

Merhabalar her hamile bu konuları mutlaka düşünür ama bir türlü emin olamaz. Ben de bu dönemleri yaşadım ve sadece yürüyüş yapmakla yetindim ama faydalıda oldu en azından doğumdan sonra çok fazla karamsarlığa düşmedim ve fazla kiloları atmam biraz daha kolaylaştı. Ama bu işi mutlaka doğumdan önce yapmak lazım diye düşünüyorum. Çünkü çocuk dünyaya geldikten sonra pekte fazla kendimizle ilgilenemiyoruz bebek telaşına düşüp başka hiçbir şeyle ilgilenemiyoruz.

Hamilelik dönemi kış aylarına denk gelen anne adaylarına tavsiyem yürüyüş veya koşularında mutlaka hava şartlarına uygun giyinmeleri lazım bu tür egzersizleri yaparken hasta olmamaya da dikkat etmemiz lazım. Bolca su tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Merhabalar kızlar. Ben 3 ay önce doğum yaptım. Hamileliğimin ilk aylarından itibaren aldığım kilolardan değil ama yaşadığım duygusal travmalardan yakınıyordum. Her gün stresli ve gergin oluyordum. Uykusuzluk, yorgunluk, iştah azalması gibi birçok problemle karşılaştım. Ve elbette ki, kabızlık hiç eksik olmadı. Her gün sinirlerim yıpranıyor, hamileliğimin tatlı telaşını yaşayamıyordum.

Sporla tanıştığım günden sonra tüm yaşantım değişti diyebilirim. Ağrılarım hafifledi, iştahım açıldı ve düzenli beslenmeyi öğrendim; bunların yanı sıra uyku problemim ortadan kalktı, yoga yaparak motivasyonumu arttırdım. Plates, vücudumun gerginliğini aldı. 8 aylık hamile olmama rağmen vücudum dinç ve dinamikti. Hamilelikte hareketsiz kalmanın ne denli yanlış bir davranış olduğunu iyi bilen bir hanım olarak tüm hamişleri spor yapmaya davet ediyorum.:):):)

Geri