Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra belli olur?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra belli olur?
Gebeliğin gerçekleşmesi için belli bir zaman aralığı mevcuttur. Bu zaman aralığında yaşanan ilişki sonucu ancak hamilelik oluşabilmektedir. Âdetin birinci gününden diğer âdetin birinci gününe kadar geçen süreye siklus adı verilir. Bu süre genel olarak 28 gündür. Gebeliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlamış olması gerekir ve bu yumurta dışarı atılmadan sperm ile karşılaşırsa ancak o zaman gebelik meydana gelir. Hamile Kalmak için en doğru zamanı şöyle hesaplayabilirsiniz. Diyelim ki Siz 28 günde bir adet oluyorsunuz. Sizin yumurtlama döneminiz adetin ilk gününden itibaren 13-15. günleri arasındadır. Yani sizin bu tarihlerde ilişki yaşamanız gerekir. Bu yüzden Hamile kalmak için bu günlerde ilişki yaşamak, şansı oldukça arttırmaktadır. Diyelim ki siz bu ilişkiyi yaşadınız ve yumurta ile sperm doğru yerde doğru zamanda karşılaştı ve döllendi.

6.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

Peki Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra anlaşılır?

Düzenli olarak adet oluyorsanız ve yaşadığınız ilişkiden sonra adetiniz gecikmişse hamile kalmış olabilirsiniz. Hamile olup olmadığını anlamanın en garanti yolarından birisi Kan tahlilidir. Kan testi için adetin geçmesini beklemenize gerek yoktur. ilişkiden yaklaşık 7-10 gün sonra Kan testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Kan Testi sonucunda ölçümlenen Beta-HCG değeriniz yüksek ise bu sizin Hamile olduğunuz anlamına gelir.

Gebe olup olmadığınızı anlamanın bir diğer yolu ise, idrarda gebelik testidir. Bu test için adetinizin gecikmesini beklemelisiniz, daha doğrusu net sonuç almak için ilişkiden yaklaşık 3 hafta sonra bu testi yapmalısınız. idrarda gebelik testi yaparken sabah ilk idrarınızla yapmanızda yarar vardır. Gebeliğin oluşmasından sonra görülen en belirgin belirti, Adet gecikmesidir. Ancak unutmamalısınız ki her adet gecikmesi de hamilelik değildir.

İlk gebelik belirtileri;
· Adet gecikmesi; en kesin gebelik belirtisidir. Adet gecikmesinden bir hafta sonra idrar testi, adet gecikmesinden hemen sonra ise kan testi yapılarak gebelik anlaşılabilir.
· Göğüslerde hassasiyet
· Sık sık tuvalete çıkma
· Mide bulantısı
· Yorgunluk
· Baş dönmesi
· Bazı yiyeceklerden tiksinme
· Kokulara karşı hassasiyet
· İştahsızlık
· Ruh halinde değişim
· Vücut ısısında artış
· Mide ekşimesi

verdiginiz bılgı ıçın tesekkur ederim aklımda soru işareti kalmadı artık beklemedeyım adet olurmuyum olmazmıyım onu bekliycem sonucu sıze yazarım hersey için sagolun ıyı gunler
:)

Mrhba bn esimle birlikte olali 8gün oldum ayni zamanlardada adetim olmasi lazdim yani esimle beraber olduktan 1yada 2gün sonra adetim olmasi lazimdi olmadi 8gün oluyo iki defa test yaptim ama negatif cikiyo hamile degilim sanirim

Merhaba endometroyozisim ve ilk gebelikte gerilemis olan ( su an 2-3 cm) cikolata kistim var. Yumurtlama donemimde iliskim oldu. Esim tekrar cocuk sahibi olmak istiyor. Ben de kendimi hamile gibi hissediyorum. (psikolojik olsagerek) Yumurtlama gunumu 5 gun gecti. Kandaki b-hcg sayımı sonuc verir mi

Merhaba endometroyozisim ve ilk gebelikte gerilemis olan ( su an 2-3 cm) cikolata kistim var. Yumurtlama donemimde iliskim oldu. Esim tekrar cocuk sahibi olmak istiyor. Ben de kendimi hamile gibi hissediyorum. (psikolojik olsagerek) Yumurtlama gunumu 5 gun gecti. Kandaki b-hcg sayımı sonuc verir mi

Merhaba beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın..Test yapmak için erken

iyi günler ilişkiden yaklaşık 7-10 gün sonra Kan testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. diye yazmışsınız bu tarihteki test sonucu kesinmidir ?

Merhaba , kesin değildir. Geç döllenme gibi durumlar olabiliyor. Bu yüzden gebelik testlerini , beklenen menste en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa yapılması gerektiğini vurguluyoruz..

Ben adetten 2 hafta sonra bidaha kanamam oldu 2 gün sürdü sadece iliskiyede girdik sonrasinda da girdik ve kanamadan 1 ,2 hafta geçti adet gormedim ısrar testi yaptm 1 hafta önce negatif çıktı ama yumurtaliklarmda sağ tarafimda çok ağrılarım cokta halsiz düşüyorum sizce ne yapmalıyım kan testi ne zaman yaptrsam kesin sonuc alirim

Geri