Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi ?

Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi ?
Diş problemleri her yaştan her insanı etkileyebilir. Diş problemleri yaygın bir sorundur. Özellikle gebeler bu problemlere daha yatkındır. Hamilelik sırasında vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle diş hastalıkları görülebilir. Kötü çürümüş veya enfekte olmuş dişler, acil tıbbi yardım gerektiren diş durumları arasındadır. İyi ağız sağlığı hem anne hem de doğmamış bebeğe fayda sağlayacaktır ve diş çürümesini veya enfeksiyonunu gidermek için gerekli prosedürlere sahip olmak, hamileliğin önemli bir parçasıdır. Bu makalemizde gebelikte diş problemleri , tedavileri dişle ilgili sorular hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
hamilelikte diş çektirmek bebeğe zarar verirmi.jpg


Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki artış diş etlerinin şişmesine, kanamasına neden olabiliyor.Bununla birlikte, bazen bir kök kanalı veya diş çekimi gibi acil dişçilik çalışmaları gerekli olabilir. Gebelik planından önce mutlaka dişlerinizin durumunu değerlendirmek için bir diş hekimine görünmenizde fayda var. Şayet diş eti problemlerine sahipseniz derhal tedavi olmalısınız. Gebeliğin ilk dönemlerinde şiddetli kusmalar, hormonal dalgalanmalar diş etlerinde hassasiyete ve kanamaya neden olabiliyor. Zamanında tedavi edilmezse gebeliğinizi olumsuz etkileyebilir. Peki süpriz bir gebelik ve diş ağrısı, diş eti problemleri ile karşı karşıya iseniz ne yapmalısınız ? Bu sorularla ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.hamilelikte lokal anstezi zararları.jpg


Hamilelikte diş çektirmek bebeğe zarar verir mi ?Dişerinizde ağrı , iltihaplanma ve kanama söz konusu ise tadvi edilmelidir. Özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak gebelik takibi yapan hekimede mutlaka danışılmalıdır. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında büyük çaplı tedavilerden kaçınılmalıdır .Hamilelikte lokal anestezi zararlarıBir çok insan diş tedavisi sırasında ortaya çıkan ağrıdan dolayı endişeleniyor ve diş tedavisini aksatıyor. Günümüzde olanaklar hasta güvenliği ve konforu konusunda oldukça geniş imkânlar sunmaktadır lokal anestezik malzemeler sayesinde. Lokal anestezi kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir diş tedavilerinde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Diş hekiminize hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz çok önemlidir, böylece uygun anestezikleri seçebilir ve uygun seviyeleri belirleyebilirler.


hamilelikte diş dolgusu yapılırmı.jpg
Hamilelikte diş çekimi morfinHamileyim diş çekimi için morfin yapılacak bu bebeğime zarar verir mi ? Diş çekimi öncesi genelde ağrıyı önlemek bölgeyi uyuşturmak için yapılan iğne sizin tabirinizle halk arasında morfin uygulaması bebeğe zarar vermez. Hamilelikte lokal anestezi ile diş çekimi yaptırmadan önce gebeliğinizi takip eden hekiminizede danışmanızı öneriyoruz.
Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı ?
Hamilelikte kanal tedavisi ve dolgu da dahil olmak üzere diş tedavilerinin anne karnında gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz bir etki yarattığına dair kanıt yoktur. Gebelikte diş dolgusu uzman tv Anne adaylarının ilk ve son üç ayda çok komplike tedaviler yapılmamasını öneriyor. Anestezi gerektirmeyecek işlemler rahatlıkla yapılabilir diye vurguluyor uzman tv.
Hamilelikte kanal tedavisi zararları


Çürük ve enfekte olmuş dişler acil tıbbi bakım gerektiren durumlar arasındadır. Kök kanal tedavisi , enfekte olmuş dokuyu temizler. Genellikle, bir kök kanalı gerekli bir tedavidir ve hem sizin hem de bebeğiniz için en iyi karardır. Herhangi bir prosedür gibi, riskler de vardır. Kanal tedavisi için ilk trimesterden çıkmanız gerekebilir.

Hamileyken dişlerimi beyazlatabilir miyim?
Hamileyken diş beyazlatma yapılabilir, ancak diş hekiminiz acil olmayan çoğu diş tedavisi için doğumdan sonra beklemenizi önerebilir.
Diş hekimlerinin kullandığı anestezikler hamile kadınlar için güvenlidir. Bununla birlikte, hamile kadınlara uygulanan anestezi miktarı azdır. İlk doz yeterli değilse, diş hekimi hasta kendini rahat hissedene kadar ek anestezi sağlar. Ağrı stresi artırır ve stres bebeğe biraz daha anesteziden daha zararlı olabilir. Antibiyotiklerin reçetelenmesi diş enfeksiyonuyla mücadelede yaygındır. Diş hekimleri, tedavi sırasında veya sonrasında, gebelik için güvenli olarak değerlendirilen spesifik antibiyotikleri reçete edebilir. Kök kanal tedavisi gerektiren bir diş apsesine koşullar, genellikle şiddetli diş ağrısı eşlik eder. Hamilelik sırasında sürekli ağrı, anne ve fetüse potansiyel olarak olumsuz etkileri olan gerçekten stresli bir durum olabilir.Hamilelik sırasında bir kök kanalının önerildiği koşullar her zaman diş enfeksiyonunu içerir. Enfeksiyon uzun süre tedavi edilmezse, enfeksiyon vücutta yayılabilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu, hamileliği ciddi tehlikeye atacak bir durumdur. Kök kanal tedavisinin başarısı için dişhekiminin enfeksiyonun ne kadar kapsamlı olduğu ve diş köklerinin iç yapısı ve şekli hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgiyi sağlamak için röntgen gereklidir. Amerikan Radyoloji Kolejine göre, tek bir tanısal röntgende, gelişen bir embriyoda veya fetüste olumsuz etkilere neden olacak kadar önemli radyasyon dozu yoktur.Gebelikte ağız hijyenini sağlamak ve korumak için atmanız gereken adımlar vardır. Gebelik sırasında bir çok şeyi aşerebilirsiniz. Dişlerinizi aşındıran şeylerden kaçınmanız önemlidir. Ayrıca Uygun bir günlük oral hijyen rutini uygulayın. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve her gün diş ipi ile temizleyin. Dengeli bir diyet yapın. Şeker tüketimini mümkün olduğunca sınırlayın. Hamilelik sırasında önleyici diş muayeneleri ve temizliklerini kaçırmayın. Umarız bu makale faydalı olmuştur. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle aşağıda yorum yap bölümünden paylaşabilirsiniz.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Eltim gebeyken 2 dişini çektirdi birine de dolgu yaptırdı bir problem olmadı şükür . Gebelikte diş problemi olanlar için çok açıklayıcı bilgiler paylaşım için teşekkürler
 
Üst