Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur mu Hamişler Buyrun

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur mu Hamişler Buyrun
Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur mu- Hamilelik dediğimiz olay 9 ay 10 günlük bir süreç ama belki kolay belki zor geçen de bir süreçtir. Bazı problemler sıklıkla karşılaşılabileceği gibi nadiren de olsa görülebilen sıkıntılar da vardır. Bu tür sıkıntıların bazıları hamilelik boyunca devam eder bazıları da kısa sürelidir. Çoğunlukla yediğiniz besinlerden kaynaklanan kısa süreli sıkıntılar olabilir. İşte hamilelikte ishal karın ağrısı gibi sebepler de en çok merak edilenler arasındadır. Şimdi dilerseniz siz de merak ediyorsanız hamilelikte olabilecek ishal ve karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer bunları inceleyelim.

gebelikte karin agrisi.jpg

Mide bulantısı hamilelikte ilk haftalardan son haftalara kadar devam edebilen bir durumdur. Ama ishal karın ağrısı uzun süreli olmaz. Bu dediğim gibi yediklerinize bağlı olabilir. Özellikle benimde yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak sizlere şunu söylemek istiyorum ki sıvı alımını kesinlikle bırakmayınız. Sıvı yetersizliği hem ishal hem kabızlığa yol açabilmektedir. Hamilelikte ishal kadar kabızlık sorunu da büyük ve sıkıcı bir sorundur. Ben hamileliğim boyunca en az 1.5 litre kadar su/sıvı alımımı hiç ertelemedim. Bunun bana çok faydası oldu diyebilirim. Kabızlık sorunu ile hiç karşılaşmadım desem doğru olur sanırım. Bol sıvı tüketmek birçok sıkıntının önüne geçebileceğini söylemiştim bundan biri de idrar enfeksiyonu riskini en aza indirmektir. Yine solunum yolu enfeksiyonu, bebeğin amnion sıvısının dengede tutulmasını sağlayan,erken doğum durumunu engelleyen bir durumdur yeterli sıvı alımı. Yine bu sıkıntıları aza indirmek için yediğiniz besinlere dikkat etmeli, bakteri barındırabilecek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Özellikle hazır paket gıdalar, mayonez, kafein, gazlı içecekler (kola) gibi daha birçok hazır yiyecekler besin zehirlenmesine bağlı olarak ishale sebep olabilir.

bol sivi tuketimi ishali onler.jpg

İshal olduğunda bağırsak krampları da yaşanabileceğinden karın ağrıları da buna eşlik eder. Hamilelikte bu gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Özellikle anne adayları böyle bir durumda bebeğin zarar görebileceğinden endişe duyabilirler. Peki anne adayları ishal karın ağrısı karşısında neler yapabilirler. Bu tür sıkıntılar daha çok yazın görülebilmektedir. Ama tabii çaresi de yok değil. Aslında bu durumla karşılaşan anne adayı ilaç kullanamayacağı için yine ilacınız bol sıvı (su) tüketimidir. Bol sıvı tüketimi sadece hamilelikte değil normal zamanda da faydalıdır. Su bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda direnç verir. Bu sebeple hayatınız boyunca su tüketimine dikkat edin. Günlük en az 1lt su tüketimi birçok hastalıktan sizi koruyacaktır. Bir süre bu sıkıntıyı yaşarsınız ama sonunda ishale sebep olan bakterilerin dışkılama yöntemi ile dışarı atılmasıdır. Bu süreç peki bebeğe zarar verir mi? Uzun süreli ishal durumlarından bebeğinizin zarar görmemesi için doktorunuz size serum yolu ile tedavi uygulayabilir. Uzun süreli ishaller enfeksiyon durumlarına yol açabileceğinden doktora hemen başvurulmasında fayda var.

İshalden korunmanın yolları yine bastırarak söylüyorum ki bol sıvı tüketimi başta olmak üzere, açıkta satılan gıdalardan uzak durmak, kızartmalar yağlı yiyeceklerden uzak durmak, sebze meyveleri iyice yıkayarak yemek gibi durumların üzerinde durmalısınız.

Ah ah hamileliğin sıkıntıları bitmiyor. Kusması,baş dönmesi,iştahsızlığı,uykusuzluğu ne kadar zor bir dönem. Ancak yaşayan bilir :(
Hamileliğin 5,6 . haftası kusmalar başlar. Sürekli kusma olduğu için haliyle boşalan mideden ötürü ishalede görülebilir. Bu durum geçici olsada biz hamişler için sıkıntı. Bu yüzden kusma gibi durumlar dan sonra bol sıvı tüketin hamişler.

Ya birde özellikle hamilelikte şu aş erilen ve tüketilen özellikle kış aylarındaki turşuların da mideyi bozduğunu ve bağırsaklarda sıkıntı çıkarttığına yakından şahit olmuştum. Aşırıya kaçmamak üzere bunların da tüketilmesi biraz azaltılmalı bence

Hamileliğimin ikinci ayını tamamladım. Vallahi her gün ölüp diriliyorum desem yeridir. Bir gün midemin bu kadar bulanacağı aklıma gelmezdi doğrusu. İşe bile gidemez oldum. Ben ishal olmadım fakat her gün kusuyorum. İki lokma bir şey yiyorum beş dakika sonra çıkarıyorum. Artık yiyecek içecek gördüğümde öğürmeye başlar hale geldim.

Birkaç gün kabızlık çektim. İki üç krakerden başka hiçbir şey inmiyor mideme. Göğüslerimin ağrısı da çabası; ay ne zormuş bu hamilelik. Bazı hamileleri görüyorum bana mısın demiyorlar, yaşamlarını gayet normal sürdürüyorlar. Grip olurum diye evden dışarıya çıkamıyorum. 9 ay boyunca sürecek mi bu çile merak ediyorum.

Hamileliğimin ikinci ayını tamamladım. Vallahi her gün ölüp diriliyorum desem yeridir. Bir gün midemin bu kadar bulanacağı aklıma gelmezdi doğrusu. İşe bile gidemez oldum. Ben ishal olmadım fakat her gün kusuyorum. İki lokma bir şey yiyorum beş dakika sonra çıkarıyorum. Artık yiyecek içecek gördüğümde öğürmeye başlar hale geldim.

Birkaç gün kabızlık çektim. İki üç krakerden başka hiçbir şey inmiyor mideme. Göğüslerimin ağrısı da çabası; ay ne zormuş bu hamilelik. Bazı hamileleri görüyorum bana mısın demiyorlar, yaşamlarını gayet normal sürdürüyorlar. Grip olurum diye evden dışarıya çıkamıyorum. 9 ay boyunca sürecek mi bu çile merak ediyorum.

9 ay çile çekmene gerek yok canım ya. Gebelikte çok aşırı kusman varsa doktoruna söyle . İlaç veriyorlar . Birde yağlı yemeklerden uzak dur. Kızartma türlerinden özellikle . Meyve , çorba ve ızgara türü balık ,tavuk et, tüket .Günümüzde her şeyin çaresi var şükür ;)

Bana yardımcı olur musunuz. 32+3 olduk. Zamanını unuttuğum bir süredir ishalim 3 hafta önce test yaptırdığımda parazit çıkmamıştı. Ama uykudan tuvalette gitme istediği ile uyanıyorum ve sadece tuvalete gideceğim zaman bir ağrı başlıyor.. ve 1 . 1 buçuk aydan beri 60 kilo da kaldım. Ishal mi engel oluyor acaba. Doktor randevuma biraz zaman var gidince soracagim. O zamana kadar Beni bilgilendirir misiniz.

Bu arada demir hapı omega3 balık yagi kalsiyum içiyorum bu ilaçlar ishal yapıyor olabilir mi. Ben bebeğinde benimle kilo alamamasindan endişe etmeye başladım.

Merhaba, sürekli tuvalete çıkmanız kilo alımını angelleyebilir. Balık yağı sık dışkılamaya neden olabilir. Bunların dışında bağırsak problemleri olabilir. Hekime görünüp muayene olmanız faydalı olacaktır.

Geri