Hamilelikte sosis yemek zararlımıdır?

• Konbuyu başlatan Yeniiiannnee
  • Başlangıç tarihi
Y

Yeniiiannnee

Forum Okuru
Hamilelikte sosis yemek zararlımıdır?
Merhaba hanımlar 15 gün önce hamile olduğumu öğrendim . Allah dileyen her kadını annelikle taçlandırsın. İlk gebeliğim ve çok endişeliyim. Yediklerime dikkat ediyorum bebeğime zararı olur diye endişeleniyorum. Ben sosisi çok seviyorum ve canım aşırı derecede sosis istiyor acaba hamileyken sosis yemek sakıncalı mıdır ? Bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, Sosis tamamen pişirilir ve sıcak yenir ise hamilelik sırasında güvenlidir. Ev yapımı bir sosisin tüketilmesinin güvenli olduğundan emin olsanız da, hazır bir ürünün gıda kaynaklı hastalıklardan arındırıldığının garantisi yoktur. Bir sosis hamilelik sırasında sizi birden fazla şekilde etkileyebilir. Yüksek sodyum seviyeleri annede idrar ve koroner hastalıklara neden olabilir ve hem anne hem de bebeklerde diğer komplikasyonlara neden olabilir.Listeria ciddi hastalık, prematüre bebekler veya yenidoğanın ölümü ile sonuçlanabilir. Fermente veya kuru sosisler listeria riski taşır.Toksoplazmoz hamile kadınlarda çok nadir görülür, ancak tehlikeli olabilir. Bebekte beyin hasarı veya körlüğe, yenidoğanda erken doğum, sarılık ve psikolojik gelişim sorunlarına yol açar. Toksoplazmoz çiğ ve pişmemiş etlerde olabildiğinden sosisi pişirmeden tüketmeyiniz. Az pişmiş sosisler, salmonella ve E.coli gibi diğer bakterilerin taşıyıcıları olabilir. Salmonella ishal, kusma, ateş, dehidratasyon ve karın kramplarına neden olur. E. coli anemi ve diğerleri arasında idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.Sosislere ilave edilen yüksek miktarda baharat mide ekşimesine neden olabilir. Sosis gibi işlenmiş etlerin sağlık açısından bir yararı olur mu? Evet Sosisler, dokuz amino asidin tümünü içerir ve kas gücünüzü korumak için gerekli proteinler bakımından yüksektir . Hemoglobin yapmak ve vücut yağlarını ve proteinlerini metabolize etmek için ihtiyaç duydukları B-12 vitaminleri bakımından zengindirler .Gebe bir kadının hemoglobin seviyelerini sürdürmesi ve anemiden kaçınması için demir gereklidir. 1 porsiyon sosis, 1 mg demir içerir.Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, bu yararların sosislerden daha sağlıklı yiyeceklerde de mevcut olmasıdır. Yinede sosis tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyorum.

Geri