Hamilelikte ve emzirirken saç boyatmak sakıncalımıdır?

Hamilelikte ve emzirirken saç boyatmak sakıncalımıdır?
hamilelikte saç boyatma,hamilelikte saç boyatmanın zararları,emzirme döneminde saç boyatılırmı,emzirme döneminde saç boyatmanın sakıncaları hakkında bilgiler

Bu konuda yüzde yüz zararlıdır denilemiyor çünkü birçok farklı marka ve birçok bileşimden yapılan saç boyaları mevcuttur.

Öncelikle gebelik sırasında saç boyatma yapılabilir mi sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Hamile kalan kadınlar saçlarını elbette boyatabilirler ama bunun için boyanın markası ve bileşenleri çok önemlidir. Doğal saç boyaları yani bitkisel saç boyaları ile boyama yapılabilir ama bu da çok sık olmamak kaydı ile. Yani her ay yaptırmak yerine bitkisel saç boyası ile hamilikte çok zor kaldığınız durumlarda saçlarınızı boyatabilirsiniz

Emziren kadınlar saçlarını boyatabilir mi sorusu içinde aslında aynı yanıtı alabilirsiniz. Boyanın içinde bulunan kimyasal maddeler çocuğun sütüne geçebilir ve bebeğin almasına neden olabilir. Bu sebeple yine bitkisel ve zararı olmayan boyalar ile saç boyama yapılabilir. Bunun için kuaförünüze çok güvenmeli ve boyayı gözleriniz ile görmenizi öneriyoruz. Aksi halde çok zararlı olan bir karışımı saçlarınıza sürebilir ve oradan derinize inmesini sağlayabilirsiniz.


ss.jpg


Saç boyamasından önce doktorunuzdan mutlaka izin almalısınız.İyi havalandırılmış bir ortamda boya yapılmalıdır.Boyanın ardından saçın yıkanması soğuk su ile yapıldığında ciltten emilim azalmaktadır. Her ne kadar bebeğe geçişi hakkında kesin bilgiler olmasa da saç boyamanın mümkünse gebeliğin 3’üncü ayından sonra bitkisel boyalarla yapılması ve renk açıcı maddelerin kullanılmaması önerilmektedir. Hamilelikte saç nemlendiricisi,saç bakım şampuanı ,saç jölesi ,köpük ve saç spreyi kullanımının sakıncası yoktur. Gebelikte saç kesiminin yaygın batıl bir inanışın aksine tıbbi açıdan bilinen bir sakıncası bulunmamaktadır. Sonuç olarak, kullanılan saç boyasının tipi ne olursa olsun mutajenik ve karsinojenik potansiyellerinin net olarak bilinmediği kimyasal maddeler içermektedirler. Saç boyalarının, saçlara hoş bir görünüm kazandırmaları gerçeğinin yanında fetüse transplasental yolla geçerek olası teratojenik etkiler ile çocukluk çağına kadar uzanabilecek karsinojenik etkiler oluşturabilecekleri bilinmelidir.
 
Üst