Hamilemiyim??? Değilmiyim soru cevaplar Melekler Mekanı

Hamilemiyim??? Değilmiyim soru cevaplar Melekler Mekanı
adete yakın akıntı adet öncesi akıntı olurmu adete yakın olurmu fetal hareketlerin algılanması ne demek kahverengi
Bazen doktora gitmeden bazı belirtilere göre hamilelik tanısını kendimiz bile koyarız ama bu ne kadar doğru arkadaşlar..Bana göre emin olmadan önce illaki doktor kontrolü şart.Belirtilere göre bazen hamile olduğunuza inanıp daha sonra hüsrana da uğramak daha çok yıkıcı olur anne adayı için..

Peki gebeliğin ilk belirtileri nelerdir neye göre gebe olup olmadığına karar verilir ?

Hangi belirtiler sizin hamile olduğunuza daha çok yakındır?

İşte sorularınızın tüm cevapları
Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır. Bunlardan başlıcaları:

* Adetin gelmemesi (amenore)
* Bulantı ve kusma
* İdrar şikayetleri
* Yorgunluk
* Fetal hareketlerin algılanması
* Göğüslerde değişiklikler
* Vajinal mukoza renk değişikliği
* Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi


Amenore
Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır. Fakat amenore hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca ağır enfeksiyon hastalıkları veya diyabet, ve diğer bazı hormonal hastalıklarda da amenore vardır. Çocuk emziren kadınların yüzde 80'inde amenore görülür. Nadiren de olsa henüz hiç adet görmemiş puberte çağındaki bir çocukta, bir süredir menopozda olduğu bilinen kadında da gebelik olabileceği unutulmamalıdır. Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır. Halk arasında buna "üste adet görme" denir.

Bulantı ve kusma
Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık yüzde 50-60'ında bulantı ve kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır. Gebelik sırasında hastanın değişen metabolizmasının, değişik durumunun, endokrin bezlerin bulantı ve kusmada rollerinin olduğu düşünülmektedir. Gebelikte ayrıca tükürük salgısında artış ve ağızda aşırı sulanma mevcuttur.

İdrar Şikayetleri
Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Yorgunluk
Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

Fetal hareketlerin algılanması
Genellikle birden fazla doğum yapmış kadınalrda 16-18. haftalarda, ilk kez doğuracaklarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar. Bu hareketlerin anne tarafından algıladığı ilk ana ‘canlanma’ denir.

Göğüslerde değişiklikler
İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler bulunabilir. Nadiren yüksek prolaktin düzeylerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilir.

Memelerde bez, yağ ve bağ dokusunda artış olur ve damarlarda, lenf bezlerinde hipertrofi meydana gelir. Böylece memelerin şekil ve kıvamında karakteristik değişiklikler olur.

Vajinal mukoza renk değişikliği
Damar genişlemesine bağlı gelişen kan göllenmesi nedeniyle vulva, vajina ve servikste mavimtırak bir renk belirginleşir.

Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi
Gebelerin yaklaşık yüzde 90'ında, stria gravidarum da denilen gerilme çizgileri ortaya çıkar. Derialtı ve deri ile ilgilidir. Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır, altında bulunan ve damardan zengin tabaka kolayca görülür. Gebelerin yalnızca yüzde 10'unda gözlenmez. Gebelikten sonra da beyaz inci sedef gibi izler bırakırlar. Striaların çokluğu kişinin dokusunun elastikiyeti, derialtı dokusunun yağlanması ve gerilmesi ile ilgilidir.

Gebelikte vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan renk artışı (pigmentasyon) en fazla göğüs uçları, yüz, karın ve dış genital organlarda görülür. Göbekle pubis arasında uzanan çizginin koyulaştığı görülür. Ayrıca vücuttaki diğer operasyon izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir.

Alın-yanak-ağız etrafında kirli kahverengi lekeler kadının yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir (Gebelik maskesi).

Aşerme, sinirsel ve ruhsal değişiklikler
Gebe kadında yemek yeme arzusuyla ilgili ve gebelikten önceki durumuna uymayan değişiklikler olur. Bazı yemeklere arzusu artar bazı yemeklere karşı isteksizlik olur. Ekşi, tatlı, tuzlu v.s. isteği artabilir. Gebenin iç-dış dünyasındaki olaylara reaksiyonu çocuğu arzu edip etmemesine göre değişir.

Doktor muayenesi önemli!
Fakat tüm bu anlattıklarımız subjektif belirti ve bulgulardır. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Kesin gebelik tanısı, doktor muayenesindeki objektif bulgular ve laboratuar tetkikleri ile sonucunda konulabilir.
 

sonsuz_askim

Yeni Üye
Üye
merhaba arkadaşlar yeni üye oldum bana yardımcı olursanız çok sevinirim 11 mart perşembe günü adet gördüm ve adetlerim dünzeli 28 gün arası oluyo. adetim bittikten bi 5 gün sonra koyu kahve renkte bi akıntı geldi ve çok akıntım oluyo sag yumurtalıgımda agrı oluyo arada. çok halsizim acaba ve ani duygu degişiklikleri var hamile olabilirmiyim yardım edin lütfen.
 

sista

Yeni Üye
Üye
hamile olacağını pek sanmıyorum canım
kistin felan varmı?? yada yumurtalama zamanında olabilir
o koyu renkli akıntı hamile olursan eğer adete yakın geliyor
dr git bence
 

serde

Yeni Üye
Üye
arkadaşlar aranıza yeni katıldım.ayın 1 inde adet olmam gerekiodu olmayınca 2 sinde kanda gebelik testi yaptırdım negatif çıktı ama hala adet görmedim kanda gebelik testini erken yaptırmış olabilrimiyim yardımcı olurmusunuz
 

sılam_nisa

Hamiş Melek
gerçekten güzel bilgiler bazı kadınlar farklı durumlar yaşasalarda genel itibariyle böyle..
inşallah bende hamiş olduğumda belirtilerimi burada paylaşırı konuya katkım olur :)
 
L

Lorinn

Forum Okuru
Ya kizlar benim adettim 27 gun suruyor normalde 2 gun gecmis iki defa test yaptim ama negatif cikti yumurtlama gunumden beri kasiarim okadar agriyor ki sancidan duramiyorm akintim baslarda coktu ama adet gunum yaklastikca kesildi suan var ama ama sari ve cok.az akinti sizce nedir bu gebelik olabilirmi cok istedigimiz icin herseyi gebelige bagliyoruz ama.ne yapalim ya rabbim butun anişlere hamilelik duygusunu tattirsin insallah
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, geç döllenme söz konusu olursa gebelik testi negatif sonuç verebilir. Bu durum da testi bir kaç gün sonra tekrar yapın. Ayrıca her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değildir. Bir takım koşullar gecikmeye neden olabilir. Sarı renkli vajinal akıntı da normal değildir. Enfeksiyon bulgusu taşıyor. Bir kaç gün içinde mensiniz gerçekleşmez ise hcg testi yapın ve sonuca göre hekime görünün.
 
Z

Zlmyldz

Forum Okuru
Ya kizlar benim adettim 27 gun suruyor normalde 2 gun gecmis iki defa test yaptim ama negatif cikti yumurtlama gunumden beri kasiarim okadar agriyor ki sancidan duramiyorm akintim baslarda coktu ama adet gunum yaklastikca kesildi suan var ama ama sari ve cok.az akinti sizce nedir bu gebelik olabilirmi cok istedigimiz icin herseyi gebelige bagliyoruz ama.ne yapalim ya rabbim butun anişlere hamilelik duygusunu tattirsin insallah
Canım sonuç ne oldu hamilemisin benzer şeyler bende de oldu merak icerisindeyim
 
Üst