Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim ama dış gebelik şüphesi var ne yapmalıyım?

Hamile olup dış gebelik yaşayan kadınlar dış gebelik şüphesi var ne yapmalıyım ?

Sayfamıza endişeli anne adayları tarafından sık yöneltilen sorulardan biride gebelik teşhisi kondu ama dış gebelik şüphem var. Dış gebelik geçirdiğim nasıl anlaşılır, dış gebeliğin belirtileri nelerdir ?

Öncelikle dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleşmesine denir. Genelde kanallara ve tüplere yerleşir .Dış gebelikte embriyo kesin kaybedilir ve anne hayatı da ciddi anlamda tehlikededir. Bu yüzden dış gebelik şüphesinde doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Peki dış gebelik nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir.

Dış gebeliği annenin anlaması mümkün değildir. Teşhis belli aralıklarla yapılan hcg + doktor kontrolüyle kesinlik kazanır. Genelde belirtileri normal gebelikle aynıdır. En kuvvetli ihtimal kasıklarda ağrı olmasıdır. Bayılma şok halsizlikte bulgular içindedir. Ardından düzensiz kanamalar başlar.. Erken evrede saptanırsa ilaçla tedavisi mümkündür ancak ilerleyen evrelerinde cerrahi müdahale yapılması gerekir.
Bu yüzden sevgili anne adayları doktor kontrollerinin önemini burda bir kez daha yineliyorum. Kontrollerinizi aksatmayın. Gelişen teknoloji imkanı, ultrason ve kan testiyle dış gebeliği anlamak mümkündür.

d.jpg

SÜREKLİ DIŞ GEBELİK YAŞIYORUM NE YAPMALIYIM ?

Öncelikle bunun sizin ile uzaktan yakından alakası yok arkadaşlarım yani düşünce ile ya da çok düşünüp çok takarak buna siz neden olmuyorsunuz. Bu tamamen fizyolojik bir durum ve sizin yapacağınız şeyler sıfır diyebilirim. Yapılması gerekenleri doktorlarınız yapacaktır. Teşhisten sonra yapılacak tedavi yöntemi ile kısa sürede hamile kalıp doğum yapabilirsiniz.

Dilerseniz sürekli dış gebelik yaşıyorum diyen bir kadın iseniz, bizlere tedavi yöntemlerinizi ve başınızdan geçenleri, gittiğiniz doktoru ve olayları anlatabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri