Hamileyim yere düştüm bebeğime bir şey olurmu?

Hamileyim yere düştüm bebeğime bir şey olurmu?
hamilelikte düşme,hamilelikte çarpma,hamilelikte olası kazalar,gebelikte olası kazalar durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler

Gebelik sırasında düşmek anne adaylarında büyük bir kaygıya neden olur ama unutmayalım ki bedeniniz büyümekte olan bebeğinizi korumak için tasarlanmıştır.Başınıza gelen kaza sizde ciddi bir hasar bırakacak kadar kötü değilse bebeğinize zarar veremez.
Rahmin güçlü kaslardan oluşan duvarı bebeğinizi güvenle koruyacak kadar kalındır.Amniyotik sıvı da adeta bir yastık işlevi görür.Bunun yanında hamileliğin ilk haftalarında rahim leğen kemiğinin arkasına saklanır ki bu da bebeğinizin daha korunaklı olduğu anlamına gelir.Gebeliğin ilk aylarında oldu da düşerseniz bebeğiniz olukça güvenli bir ortamdadır.


hh.jpg

Rahmin korunaklı olmasına karşın yaklaşık 24 haftadan sonra yüzüstü düşmeler veya karın boşluğuna gelen bir darbe komplikasyona neden olabilir ve muahakkak doktora başvurmalısınız.
Bir düşmeden sonra bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz olursa , rahatlamak için doktorunuza başvurun.Aşağıdakiler olduğu durumlarda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun:

►Düşme sonucunda ağrı ve kanama olursa ya da doğrudan karnınıza darbe alırsanız,

►Vajinal kanama veya amniyotik sıvı sızması varsa,

►Karnınızda , rahminizde ya da leğen kemiğinizde şiddetli ağrı ya da hassasiyet varsa,

►Rahim kasılmaları oluyorsa, Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissederseniz.
Doktora başvurduğunuzda doktorunuz her şeyin yolunda gittiğini garantiye almak için bir takım tahliller isteyebilir.
 
Üst