Hangi Besinler Folik Asit Kaynağı?

Hangi Besinler Folik Asit Kaynağı?
folik asit kaynağı besinler, folik asit kaynakları, folik asit kaynağı besinler


Sevgili melekler, özellikle gebe meleklerimizi ilgilendiren bir konuyla karşınızdayız. Hamileliğin ilk zamanlarında vücudun gereksinim duyduğu maddelerden biri olan folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundadır. Bebeğin sinir sistemi ve hücreleri için son derece önemli olan folik asiti gebelik planları yapılmaya başlanmasından itibaren ve gebelik süresince alınması çok önemlidir. İşte folik asitle ilgili önemli bilgiler....


folik-asit.jpeg
Gebelik Döneminde Folik Asit Her Gün Alınmalı

Folat olarak adlandırılan folik asit bir B vitaminidir. Gebelikten önce ve gebelik sürecince takviye olarak alınabileceği gibi bu vitamin gıdalardan da temin edilebilir.

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. Folik asit vücutta depolanmaz. Bu yüzden her gün alınması gerekir.

Folik asit eksikliğinde megablastik anemi yani kansızlık meydana geldiğinden sadece gebeler için değil, her insan için önemlidir. Ayrıca folik asit kalp hastalıklarına ve bazı kanserlere karşı koruyucu etkisi vardır.Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur.

Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönemdir. DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü nedeniyle, bu dönemde yeterli folik asit alımı son derece önemlidir.


Yapılan araştırmalar, hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (sakatlıklar) görülme olasılığını anlamlı ölçüde azalttığını göstermektedir. Nöral tüp defekti adı verilen bu merkezi sinir sistemi anomalileri, değişik şekillerde ve derecelerde görülebilir. En basit formu olan spinabifida da omurgada küçük bir açıklık varken, en ileri form olan anensefalide bebeğin kafatası ve beyni gelişmez.


En İyi Folik Asit Kaynağı Olan Besinler

1. Yeşil sebzeler: Salatalık yeşillikleri, brokoli ve brüksel lahanası.

2. Tahıllar ve Kepekli Tahıllar: Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar bu gruba dahildir.

3. Bakliyat: Kuru fasulye, nohut, mercimek bu guruptandır.

4. Kuşkonmaz
5. Portakal

6. Kuruyemiş (ceviz, fındık, fıstık, badem)

7. Yumurta

Bu besinleri vitamin değerini kaybetmemeleri için buharda veya çiğ tüketmeye çalışın. Çok az pişirirseniz besinlerin içeriğindeki folik asitin kaybolmasını engellemiş olursunuz.Hamilelik öncesi folik asit kullanılması ne gibi faydalar sağlar?

Gebelik öncesi pek çok kadında hafif de olsa çeşitli nedenlerle folik asit eksikliği vardır. Gebelikle beraber ihtiyaç artar ve hızla folik asit yetmezliği gelişebilir. Araştırmalar, gebelik öncesi besin takviyesi ve ilave folik asit ilaçlarıyla folik asit eksikliğinden doğan sorunların aşılabileceğini göstermektedir.
 
Üst