Haydi çocuklar mikropları gönderelim:D

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Haydi çocuklar mikropları gönderelim:D
Anasınıfı çocuklarına daha ilk hafta kazandırdığımız en önemli alışkanlıklar arasındadır temizlik konusu. Bir çocuk ne kadar temiz ise o kadar sağlıklı olur. Etrafına daha az miktarda mikrop saçabilir. Temizlik konusunda el yıkama davranışı ve tuvalet alışkanlığını doğru bir şekilde kazanabilme anasınıfı döneminde verilen alışkanlıklar arasındadır. Mikropları vücudumuzdan nasıl uzaklaştırabiliriz draması yapılır. El yıkama davranışını gösteren eğitici videolar ve öğretmenin bire bir uygulamalı drama etkinliği yaptırması son derece faydalı olacaktır. Özellikle kış dönemi hastalıkların çok yoğun olduğu dönemlerde kol içine doğru hapşırma davranışı kazandırtmak bile büyük bir ilerleme kaydettirmeye yardımcı olabilecektir.

Türkçe dil etkinliğinde “Bay Mikrop” adlı parmak oyunu öğretilebilinir.

Mikrop çıkmış yürümüş yürümüş
Bir evin açık kapısından içeri girmiş(sağ elin baş parmağı sol avuca getirilir.)
Birde bakmış merdiven var başlamış çıkmaya(parmaklardan yukarı çıkılır)
Üst kata çıkınca kapıya vurur; Tak tak tak….kim o?(elin üst kısmına vurulur) Ben bay mikrop(sağ baş parmak)
Ne istiyorsun? Seni hasta etmeye geldim -Yoo beni hasta edemezsin
Bol bol uyudum, İyi beslendim, Temiz bir çocuğum. Aşıda oldum
Beni hasta edemezsin. Ben gidiyorum(mikrop merdivenlerden ıh ıh ıh diye iner)
Tam bu sırada temiz çocuğun annesi evi siliyormuş
Mikrobun ayağı kaymış ve düşmüş(ellerle yuvarlanma hareketi yapılır)
Çocuklarla iyice pekişene kadar tekrar edilir ve söylenir.

Müzik etkinliği için öğretilecek en eğitici şarkı sözleri de aşağıdaki gibidir. Tuvalet eğitimi için video dinletebilirsiniz. Ayrıca mikrop şarkısı içinde youtube kanalında pek çok eğitici videoya ulaşabilme şansını yakalama ihtimaliniz vardır.

BAY MİKROP
Bay mikrop bay mikrop beni hasta edemezsin (2)
Yemeğimi böyle yiyorum
Sütümü de böyle içiyorum
Meyveleri sebzeleri böyle yiyorum
Yüzümü de böyle yıkarım
Saçımı da böyle tararım
Dişlerimi fırçalayıp erken yatarım

Aşağıya eklediğim resim galerimde yer alan görsellerde sınıf köşelerinde son derece etkili olabilecekler arasında yer almaktadır. Birçok öğrenci için mikrobu suluboya etkinliğiyle yapmak faydalı olabileceği gibi oldukça kolay gerçekleştirilebilecekler arasındadır. Şimdiden keyifli uygulamalar diliyorum.

mikroplar-6.jpg
mikroplar-7.jpg
mikroplar13.jpg
mikroplar-15.png
2.jpg
3.JPG

Geri