Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

LiKarBa

LiKarBa

Yeni Üye
Üye
püf noktaları...

mutfak bilgileri reçelin şekerlenmemesi için reçelin şekerlenmemesi için ne yapmalı kekin kabarması ne yapmalı reçellerin
Dondurulmuş gıdalar çözülürken
Dondurulmuş gıdalar çözülürken sıcak ortamda bulundurulmamalı. Bakteri ve mikrop üremesine neden olacak bu uygulama yerine, buzdolabının en alt rafında kendi kendine çözdürmeye bırakmak daha doğru olur.

Balık alırken
Balık alırken gözlerinin parlak, solungaçlarının pembe ya da kırmızı renkte olmasına dikkat edilmelidir.

Bayat ekmekleri
Bayat ekmekleri kare kare kesip kızarttıktan sonra soğutarak bir kavanoza koyup çorbalarıda kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Robottan geçirip galeta unu gibi tüketmek de mümkündür.

Lahananın pişirirken
Lahananın pişme suyuna elma kabuğu katarsanız kötü koku hemen yok olur.

Yağ temizlerken
Kurutulmuş limon kabukları isli ve yağlı mutfak eşyalarını ovarken kullanılabilir.

Et pişirirken
Bir kahve fincanı süt, bir kahve fincanı zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyu karışımında ovulup 12 saat buzdolabında bekletilen etler daha lezzetli olur.

Kumpir yaparken
Kumpir yapmak için patatesleri önce 10-15 dakika haşlayıp çatalla delin. Fırında daha kolay pişecektir.

Hamur açarken
Hamur açarken kirlenen mutfak tezgahları, üstüne tuz serpilip nemli bir bezle silindiğinde daha kolay temizlenir.

Başamel Sos Hazırlarken
Ateşten alınmasına yakın içine çekilmiş ceviz, adaçayı ya da nane atılan beşamel sosun lezzeti güzelleşir.

Puding soğurken
Puding soğurken üzerinin kaymak bağlamasını istemiyorsanız, daha sıcakken üzerine toz şeker serpebilirsiniz.

Hamur Kızartırken
Kızartmak üzere hazırladığınız hamura kabartma tozunun yanında toz şeker de eklerseniz hamurunuz lezzetlenir

Kek Yaparken
Fırından çıkan keki 15 dakika ıslak bez üzerinde bekletirseniz, bıçağı kekin çevresinde dolaştırdıktan sonra kalıbından çıkarmak kolaylaşır

Kızartma kokularını önlemek için
Kızartma kokularını önlemek için yağın içine bir iki dal maydanoz atılabilir.

Kuru fasulye pişirirken
Kuru fasulyelerin dağılmadan pişmesini istiyorsanız tuzu, salçayı ya da domatesleri fasulyeler yarı piştikten sonra tencereye koyun

Meyve Salatası yaparken
Servis için bekleyen meyve salatasındaki meyvelerin kararmaması için üzerlerine limon dilimleri koyabilirsiniz.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Kuru Gıdaları Pişirirken
Kuru bakliyatı çok seviyorsunuz. Ama bir türlü istediğiniz yumuşaklıkta pişiremiyorsunuz. Öyleyse kuru bakliyat pişirirken veya haşlarken, tuzu pişirme süresinin sonuna doğru ilave edin.

Keki Kalıptan Nasıl Çıkartmalı?
Keki hiç bozmadan kalıptan çıkarmak zor gibi görünür. Ancak kolayı var! Keki fırından aldıktan sonra 15 dakika kadar tepsiyle ıslak bir bezin üzerinde bekletin. Sonra bıçağı kekin çevresinde dolaştırarak kalıbı ters çevirip, keki çıkartın. Tabii, keki pişirmeden önce kalıbını yağlamayı ya da yağlı kağıt sermeyi de unutmayın! Kekinizin bozulmadan çıkacağını göreceksiniz.

Yumurta Akları
Yumurta akı, çırparken katılamıyorsa üzerine birkaç damla limon suyu ya da bir tutam tuz ilâve edin. Ayrıca kek veya pasta yaparken yumurtaları ayrı bir kâseye teker teker kırdıktan sonra çırpma kabına koyun. Aksi hâlde bozuk çıkan tek bir yumurta, hepsini atmanıza sebep olabilir�

Tuzun Yerine
Sağlığınız açısından tuzu az kullanmanız gerekiyorsa, tuzun yerini tutan bu karışımı muhakkak deneyin. Bir kabın içerisine 1 çay kaşığı sarımsak tozu, 1 çay kaşığı kuru fesleğen, 1 çay kaşığı kekik ve 1 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğunu iyice ezin. Karışımın nemlenmesini önlemek için, içine 4-5 adet pirinç tanesi ekleyip, tuzluğunuzun içine koyun�

Süt Kaynarken Dikkat Edin!
Sütü kaynatacağınız zaman, kullanacağınız kabı önceden soğuk suyla iyice çalkalayın. Böylece, sütün kabarmasını ve kaba yapışmasını önlemiş olursunuz. En önemlisi de süt kaynadıktan sonra tencerenin kenarlarına yapışmayacağı için kolayca temizleyebilirsiniz�
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

Yumurta besinlerimiz arasında baş sırayı alır, aynı zamanda tesirli bir ilaç olarak da işe yarar. Terkibinde albüminli, yağlı maddeler, lesitin kolestrin, demir ve A vitamini bulunmaktadır. Vücuda yararlı bir besin olmasının yanı sıra sarısını sürmek yanıklara iyi gelir. Bakır, kurşun, süblime ve tentürdiyot zehirlenmelerinde, mide yıkandıktan sonra birkaç yumurtanın akını içmek kurtarıcı etki yapar. Bayatının ise çok zaman zehirleyici tesiri vardır.
Limon kabuklarını, güneşli bir yere koyup kurutun. Özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı temizlerken kullanabilirsiniz.
Taze ekmek kolay kesip, muntazam dilimler elde etmek için, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin, sonra hemen kurulayıp ekmeği dilimlemeye başlayın. Sık sık, hatta her dilimde bıçağı sıcak suya sokarsanız ekmeği daha rahat kesersiniz.
Doğradığınız nanenin kokusunu artırmak istiyorsanız; üzerine biraz şeker serpin böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.
Mutfağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, bir parça alüminyum kağıt üzerine tarçın serptikten sonra, bunu sıcak fırının içine koyun ve fırının kapağını açık bırakın.
Lahananın pişerken pek de hoş olmayan bir kokusu vardır. Bunu önlemek için, lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine, biraz ekmek içi koymak yeterlidir. Yemeğe karışmaması için, ekmek içlerini küçük, temiz bir torba içinde koymanız, sonra alıp atmanız da size büyük kolaylık sağlayacaktır.
Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız, soğan doğradıktan sonra eliniz soğan kokmayacaktır.
Buzdolabınızdaki bazı meyve ve yemeklerin kokusu diğer yemeklere de sirâyet eder. Küçük bir kaba biraz süt koyup dolabınızın bir köşesine yerleştirirseniz, istenmeyen kokuların süt tarafından emildiğini göreceksiniz.
Pirinç, fasulye, mercimek, kuru bakla ve benzerlerini saklarken böceklerden korumak istiyorsanız kavanoz ya da kutunun içine iki, üç diş sarımsak koyun.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

Kızartmanın İncelikleri
Kızartmadan her zaman ağır ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle uzak durulur. Ama usûlüne uygun olarak yapıldığında, kızartırken farklı teknikler uygulandığında, hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.
* Öncelikle kızartma kabı derin olmalı ve yağın yanmaması için kızartma bol yağda yapılmalıdır. Bol yağda oksidasyon olmayacağı için yiyeceğin besin değeri azalmaz.
* Kızartılacak malzeme hiçbir işlemden geçirilmeden yağa atılırsa, yağı fazla emer ve ağır olur. Bunu önlemek için una veya galeta ununa bulayıp pane yaparak ya da önceden hazırlanmış özel soslara batırarak kızartmayı deneyin. Fazla yağın giderilmesi için, malzemeler tavadan mutlaka kağıt havlu üzerine çıkarılmalıdır.

Reçel Zamanı
Tüm meyvelerin bol bulunduğu yaz mevsimi reçel zamanı olarak da bilinir. Başarılı bir reçel yapımı için size vereceğimiz küçük sırlarımız var.
* Reçelin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, şeker miktarını meyve miktarının 1,5 katı olarak ayarlayın.
* Şekerlenmemesi için, kullandığınız limon suyunu ocaktan indireceğinize yakın koyun. Ayrıca daha önce konan limon suyu reçelin rengini koyulaştırır.
* Şekerlenmeyle ilgili iki küçük püf noktası daha... Reçeli kaynarken ve kavanoza boşaltırken asla karıştırmayın. Kavanoza sıcakken koyun ve kavanozun ağzını soğuduktan sonra kapatın.
* Küflenmemesi için reçelin içinde kalan ve kavanoza koyduktan sonra yüzeyinde biriken hava kabarcıklarını kâğıtla toplayın.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

- Bisküvilerin ve kurabiyelerin taze kalması için teneke bir kaba koyun ve yanına bir avuç pirinç bırakın. Bayatlama sorunu ortadan kalkacaktır.
- Ellerdeki sebze lekelerini çıkarmak için bir kaşık nişastayı biraz limon suyu ve biraz su ile bulamaç yapıp, bununla ellerinizi ovun.
- Masa örtüsü, sofra örtüsü ya da sehpa örtüsü üzerine mum damlamışsa bu lekeyi sakın ıslatmayın. Kuruyup sertleşmeden önce üzerine bol tuz serpin. Bekleyin kurusun. Daha sonra sert bir fırçayla fırçalayıp temizleyin.
- Pizza gibi yiyeceklere koyduğumuz kaşar peynirinin lif lif uzaması çok hoş görünür. Bunun için, kaşar peynirini rendelerken rendenin en geniş tarafını kullanın. Küçük gözlerde rendelenirse, peynir piştiğinde uzamayacaktır.
- Pişirdiğiniz çorba fazla yağlı olmuşsa, bir süre buzdolabında bırakın. Yağları üzerine çıkacak ve donacaktır. Bir kaşıkla üstte toplanan yağları rahatça alabilirsiniz.
- Yumurta kabuklarını bir kenarda biriktirip onları fırında kurutun. Kuruyup iyice sertleşince havanda dövüp toz hâline getirin. Zaman zaman ev içi bitkilerinize bunları toz halinde serpiştirerek çok yararlı bir güçlendirici gübre gibi kullanabilirsiniz. Böylece tabi bir kalsiyum sağlamış olacaksınız.
- Kızartma yaparken yağın etrafa sıçramaması için bir usul de, içine bir dilim ekmek kenarı atmaktır.
- Limonların haftalarca taze kalmalarını sağlamak için onları suya koyun. Ve iki günde bir suyunu değiştirin. Kurur, kabuğu sertleşirse, bir tencereye kaynar su koyup limonları iki-üç dakika bırakın suda. Tazelenecektir.
- Pişmekte olan, indirmek üzere bulunduğunuz makarnaya yarım limon sıkın. Farklı, çok hoş bir lezzeti olacaktır.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

Satın alacağınız yufkaların öncelikle taze, yani günlük olmasına dikkat edin. Küflenmemesi için kısa sürede tüketilmesi gerekir. Ancak kullanım süresinin 1-5 gün arasında değişeceği düşünülürse, buzdolabında saklanması gerekir. Yufkaları temiz ve kuru bir beze sararak saklamak en iyi yöntemdir. Bez, yufkalar için gerekli nemi sağlayacağından bir süre de olsa küflenmesini önleyecektir. Topaklaşan şekerler... Renk renk ve değişik modellerdeki kavanozlar, hem kullanışlı hem de son derece şık olmaları nedeniyle tercih nedeni. İşte bu kavanozlar, tatlılar için vazgeçilmez olan toz şekeri saklamak için de son derece idealdir. Fakat kavanozda saklanan şekerlerde nemden ötürü topaklaşma olabilir. Bu yüzden toz şekerin üzerine bir dilim elma koyup taze taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
Herhangi bir nedenle kurumuş kaşar ve grosyer peynirlerini bir süre sütün içine koyup bekletirseniz, yenilebilecek kadar yumuşadığını göreceksiniz.

Mutfağınızda kullandığınız tahta kaşık ve spatulalar eskimiş görünüyorlarsa bunları zeytinyağına batırın ve bir süre bu şekilde bekletin. Sonra iyice yıkayın.
Fincanların içinde oluşan çay ve kahve lekelerini çıkarmak için bir sünger veya bezin üzerine biraz karbonat serpin ve lekeli bölümü bununla ovuşturarak silin. Birkaç dakika bekledikten sonra işlemi tekrarlayın. Bir başka yöntem de plastik bir kabın içine yarım çay bardağı çamaşır suyu döküp lekeli bardakları içinde bekletmektir. Sonra bol suda durulamayı unutmayın.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

*Maydanozun tek kötü yanı şüphesiz saklama şartlarının bizi çok zorlamasıdır. Maydanozların kısa sürede yapraklarının sararmasını önlemek için cam bir kavanozun içinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca kağıt havluya, ardından naylon poşete sarıp, buzdolabında tuttuğunuzda da uzun bir süre tazeliğini ve rengini koruduğunu göreceksiniz.
*Limon seçerken, limon kalın ve buruşuk kabuklu ise içi geçmiş demektir. Parlak ve ince kabuklu limonlar ise hem keskin kokulu, hem de suludur. Ayrıca limonu sıkmadan önce birkaç dakika sıcak suda bekletmek de işinize yarayabilir.
*Bamyayı ayıklamadan önce yıkayın ve kuruması için bir havlu üzerinde bekletin. Dikenli üst şapkasını çıkarmak için kısa boylu bıçak seçin. Bir huni oluşturacak şekilde bamyadan ince bir hat kesin. Sirkeli ve tuzlu suya batırıp çıkarın. Sonra da yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
*Bayatlamış ya da bozulmuş unlarla yaptığınız hamur işleri hem kabarmaz, hem de lezzetsiz olur. Unun bozuk olup olmadığını şöyle anlayabiliriz: Çok beyaz ya da sarıya kaçan ve ele yumuşak gelen un iyidir. Ele kalın gelen un ise bozulmuş ya da kalın öğütülmüş demektir.
*Kekin iyi kabarması için kalıbı boşaltırken kullandığınız l kaşığı mutlaka sıcak suya batırıp çıkartın. Ayrıca kabartma tozunun tazeliği, pişme sırasında fırın kapağının açılmaması ve elenmiş un kullanmak da daha iyi kabarmış keklerin püf noktalarındandır.
 
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ce: Her Hanımın Bilmesi Gereken Mutfak Bilgileri

*Çocuklar gazozu, özellikle de meyveli gazozu çok severler. Çok tüketildiğinde çocuklar için zararlı olan bu içecekler yerine portakal suyu hazırlayıp, içine biraz maden suyu ilave ederseniz, gazoz istemekten vazgeçebilirler.
*Su koyup kaynattığınız kapların iç kısımları zamanla kireç kaplanır. Bu kireç tabakasını çıkarabilmek için kabın içine soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatın.
*Pazardan aldığınız lahanayı hemen pişirmeyecekseniz, bozulmadan koruyabilmek için torbaya bir miktar pirinç atın ve ağzını sıkıca kapatarak hava almasını önleyin. Uzun süre diri kalmasını sağlamış olursunuz.
*Kerevizleri pişireceğiniz zaman kararmamasını istiyorsanız, tencereye iki adet kesme şeker atın. Böylece kararmadan pişirebilirsiniz.
*Fırınınızı kolayca temizlemek için bir kaba kaynar su ve bir limon koyun. Malzemeyi fırına yerleştirin. Beş dakika süreyle suyu kaynatmaya devam edin. Bir iki dakika bekledikten sora yumuşak bir bezle fırını daha kolay temizleyebilirsiniz.
*Mürekkep lekesini çıkarmak için önce süngerle emdiriniz. Sonra biraz süt damlatıp pamukla siliniz. Ardından sabunlu su ile leke yerini fırçalayıp su ile temizleyiniz.
*Balık kızartırken genelde un kullanırız. Bir de şunu deneyin. Un yerine balığı nişastaya bulayın. Balığınızın kıtır kıtır olduğunu göreceksiniz. Üstelik daha lezzetli olacaktır.
*Tencereler içiçe sıkışırsa, dışındakini ateşe tutun. İçindekinin içine soğuk su koyun, birbirinden kolayca ayrılacaklardır.
 
melegim

melegim

Yeni Üye
Üye
Pratik Mutfak Bilgileri

Pastanız için pudra şekeri gerekiyorsa, bunu çok basit bir yöntemle elde edebilirsiniz. Bunun için temiz iki kağıt arasına toz şkekeri koyun. Isıttığınız ütüyü bu kağıdın üzerinde şekerlen un haline gelene kadar gezdirin. Pudra şekeriniz hazır.


Buzdolabındaki Kötü Kokular
Buzdolabındaki yiyecekler zamanla hoş olmayan kokular yaratabilirler. Bunu önlemek için, buzdolabınızın içine vanilyaya batırdığınız pamuk koyarsanız, hem kötü kokuyu önlemiş, hem de yiyeceklerinize zarar verebilecek kokuları yok etmiş olursunuz.

Kebap Eti
Kebap yapmak üzere aldığınız etin lezzetli pişmesini istiyorsanız, doğradıktan sonra üzerine pişmiş süt dökün. Bir süre beklettikten sonra da yemeğinizi yapın.

Elma Sirkesi
Soyulmuş elma kabuklarını atmayın. Bir kavanoza koyun. Üzerini kapatacak kadar, kaynatıp soğuttuğunuz suyu ilave edin. 2 tatlı kaşığı toz şeker koyun. Ağzını kapattıktan sonra ılık bir yerde bir süre bekletin. Sirkeniz olunca süzerek kullanın. Bu sirke midenize zarar vermez.

Mutluluk Otları
Mutluluk otları denilen papatya, nane, ıhlamur ve portakal çiçeklerinin hepsini iyice kaynatıp çay gibi akşamları içerseniz hem çok rahat uyursunuz, hem sabahları zinde kalkarsınız, hem de vücudun su ihtiyacını en iyi şekilde karşılarsınız.

Peynirli Patlıcan
Acı suyu çıkmış 2 patlıcanı ortasından bölüp enine 3 dilim kesin. Her dilim arasına ince kaşar peyniri sıkıştırın. Yumurtaya bulayıp kızartın. Çok lezzetli ve kolay hazırlanan bir yemek yapmış olursunuz.

Yumuşamayan Fasulyeler
Uzun süre pişirildiği halde yumuşamayan fasılyenin içine bir kahve kaşığı rakı veya yarım kahve kaşığı karbonat koyun.

Bayat Kurabiyeler
Bayatlayan ekmek ve kurabiyelerinizi bir kese kağıdına koyun. Kese kağıdını üzerine su serptikten sonra öylece fırına verin. 10-15 dakika sonra taptaze olduklarını göreceksiniz.

Pasta Pişirirken
Fırında pasta ve kek yaparken daha iyi fişmelerini istiyorsanız pişirirken fırana bir kap içinde su koyun.

Yemekte Ölçü
Yemek pişirirken ölçü ayarlamakta hepimiz güçlük çekeriz. İşte size basit bir ölçü tarifi: 1 çorba kaşığı 25 gr. şeker, 20 gr. un, 15 gr. tuz ve 15 gr. su alır.

Bal Saf mı?
Balın saf olup olmadığını anlamak için, baldan bir kaşık alıp soğuk suda ezin. Su beyazlaşacak olursa, içinde un veya nişasta var demektir.

Ocaktaki Pas Lekesi
Ocaktaki pas lekeleri için ikiye bölünmüş soğan birebirdir.

Makarna Sosu
Makarna için hazırladığınız kıymalı sosun daha lezzetli olmasını istiyorsanız, sosun içine biraz beyaz şarap ekleyin.

Omlet Meraklıları İçin
Yumurtayı kırıp çırptıktan sonra, içine diğer malzemelerle birlikte yarım bardak da şaraf koyun. Şarap ömlete hoş bir koku ve lezzet verir.

Böbrek Pişirirken
Böbreği pişirmeden önce birkaç saat tuzlu ve sirkeli suda bırakın. O kendine özgü kokusu böylece gider.

Lahana Salatası
Lahana yapraklarını haşlayın, soğumaya bırakın. Zeytinyağı, limon, tuz ve baharatla hazırlayacağınız bir sosu yaprakların üzerinde gezdirin. Salatayı zeytin ve maydonozla süsleyin.

Çikolata Likörü
100 gr. parçalanmış çikolata ile 100 gr. suyu bir tencereye koyun ve hafif karıştırın. Karıştırırken çikolatalar iyice eriyene kadar tahta bir kaşıkla ezin. İçine 400 gr. şeker ekleyin ve şeker eridikten sonra 200 gr. su katın. Bir dakika sonra 200 gr. su daha ekleyin. Soğumaya bırakın. Yarım gr. vanilya ve 200 gr. likör alkolü katıp iyice karıştırın, şişelere doldurun.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 1
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 5

Üst