Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?
hırıltılı solunum, hırıltılı solunum nedenleri, hırıltılı solunum belirtileri

Özellikle kış aylarında her yaştan kişiyi tehdit altında bulunduran hırıltılı solunum, eğer uzun süreli devam ediyorsa hafife alınacak bir hastalık değildir.

Hırıltılı solunum rahatsızlığı altında farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceğiniz gibi vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmenizi önererek sizlere hırıltılı solunum hakkında merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz.

hirilti.jpg

Hırıltılı solunum olması, solunum esnasında göğüsten hırıltı sesinin duyulması genellikle astım şüphesini akla getirmektedir, ancak bazı hırıltının nedeni astım hastalığı olmayabiliyor. Göğüsten hırıltı gelmesinin sebepleri arasında bazen bronş daralması rahatsızlığında rolü bulunmaktadır. Akciğerin bir bölümünü ya da tamamını kaplayan bronş daralmasında da hırıltı görülebilmektedir.

Hırıltı nedenleri arasında kistik fibrozis gibi doğuştan gelen akciğer hastalıkları, doğumsal kaynaklı akciğer hastalıkları, mideden yemek borusuna ve bu bölümden de akciğerlere olan kaçakların varlığı gibi hastalıkların ayırt edilmesi gerekir. Hırıltının görüldüğü durumlarda bronş genişletici ilaçların alınmasından fayda gören hastalarda bronş daralmasının olması çok yüksek bir ihtimaldir.

Astıma bağlı hırıltı ve astım şikayetleri daha çok 5 yaşından önce husule gelmektedir. Hırıltının kesin nedenleri için uzman bir doktorun muayenesine gerek vardır.

Geri