hoşgörü ile ilgili kısa hadisler

S

seyde ekinci

Forum Okuru
hoşgörü ile ilgili kısa hadisler
hoşgörü ile hadisleri daha kısa istiyorum yardımcı olun

Sayın misafirimiz,
Hoşgörü ile ilgili bzaı kısa hadisleri sizler için derledik, umarız yardımcı olabilmişizdir. :)

" Mümin kişi, diğer mümine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler."
(Nesai kutub-ı sıtte, 2. Cilt , Sf. 374)

" Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur."
Tirmizi, Hz. Cabir'den rivayet etti kutub-ı sıtte, 2. Cilt

"Mümin kendisi için sevdiğini kardeşi için de arzular."
Buhari ve Müslim; Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 152

Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Birbirinizle iyi geçinin, ihtilafa düşmeyin.
Hz. Said İbni Ebu Berde; G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 2. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 510/5

Mü'min omuzları yumuşak kimsedir (iyi geçimlidir). O din kardeşine rahatlık verir. Münafık ise uzak durur. Ve kardeşine sıkıntı verir. Mü'min selâm vermekte atılgandır. Münafık ise bakar ki 0nce kendisine versinler.
(Hz. Enes r.a.) Ramuz El-Hadis s.230

"Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap. Aleyhine de olsa hakkı söyle."
Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 317

çok teşekkür ederim sayenizde ödevim bitti 3 saattir arıyordum ama bulamadım sonunda bu sitede buldum tam da istediğim gibi çok güzel.....

Benzer Diğer Konularımız !

K
Cevaplar
1
Görüntüleme
4K
Misafir
M
K
Cevaplar
1
Görüntüleme