Hypnobirthing doğum yöntemi nedir

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
hypnobirthing doğum yöntemi, hypnobirthhing doğum yöntemi ile doğum yapanlar, hipnoz ile doğum yöntemi, hipnoz yöntemi ile doğum yapanlar

Son zamanlar da doğum yöntemleri arasın da adını sıklıkla duyduğumuz hypnobirthing doğum yöntemi adından da anlaşılacağı gibi hipnoz telkin yolu ile uygulanan doğal doğum yöntemidir. Uzmanlar gerekmedikçe normal doğum en sağlıklı olduğunu sürekli vurguluyorlar. Eğer anne adayı normal doğum yapamıyacak sağlık sorunları yaşıyorsa o zaman sezeryan doğum öneriliyor. Normal doğum neden faydalı konumuz size detaylı bilgileri verecektir.
Hangi durumlar da sezeryan doğum gerekli konumuzu da incelemenizi tavsiye ediyoruz.
İngiltere Cambridge düşesi Kate Middlaten tarafıandan tercih edilen hipnoz yolu ile hypnobirthing doğum, ülkemizde de birçok anne adayının ilgisini çekerek doğum tercihleri arasın da yer almaya başladı. Hatta son yıllar da normal doğum yapan ünlüler bir hayli çoğalarak birçok örneğini görüp duymaktayız.
kaanil_1414438972129-jpg.74132 Hypnobirthing doğum yöntemi nedir Melekler Mekanı Forum

Bu doğum yöntemi normal doğum arasın da yer alarak anne adayının en az acıyı hissetmesini sağlıyor. Hipnoz yolu ile anneye telkinler verilerek doğru nefes egzersizleri sağlanıyor ve kötü düşünceler korkular anne adayından arındırılıyor. Buda anne adayının sağlıklı ve ağrısız bir şekil de doğum yapmasını kolaylaştırıyor.

Hypnobirthing doğum yöntemi hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
maxresdefault-jpg.74131 Hypnobirthing doğum yöntemi nedir Melekler Mekanı Forum

Hypnobirthing; son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız bir doğum yapma yöntemidir. Anne adaylarının isteklerini yerine getiren bu metot, doğal ya da normal doğum olarak da adlandırılmaktadır. Uzmanlar bu yöntemin ülkemizde eğitimi almakta ve bu yöntemi yaygınlaştırarak, ağrısız, stressiz doğum yapmayı amaçlamaktadır.

Kate Middleton ile gündemde yer almaya başlayan ve hanımların doğuma karşı korkusunu azaltan Hypnobirthing, annenin yanı sıra bebeğin de stresli bir şekilde dünyaya gelmesine engel olmaktadır. Bazı teknikler ve önermeler ile annenin gevşemesi ve rahatlaması, hatta huzur dolu bir doğum yapması sağlanır. Uzmanlar tarafından önerilen yöntemler, anneyi sakinleştirmekte ve korkularından sıyrılmasını sağlamaktadır. Hypnobirthing, bir uzman rehberliğinde gerçekleşir. Annenin korkularını dışa vurarak bilinçaltındaki duygular açığa çıkarılır. Hipnoz metodu ile hamilelik esnasında var olan korkularını, endişelerini, neden doğumdan çekindiği ortaya çıkartılır. Hipnoz yöntemi kadının bilinçaltında var olan duyguları açığa çıkarır.

Uzmanlar bu çıkan sonuçlara göre işlem uygulaya başlar. Kadının gevşemesi, endişelerinden kurtulması için ve rahatlaması için konuşarak rehberlik ederler. Hamilelik esnasında bilinçaltına yerleşmiş negatif duygular pozitife dönüştürülerek, aslında doğumun güzel bir duygu olduğu danışmanlar eşliğinde anneye anlatılır. Uzmanlar doğum esnasında anneye pozitif kelimeler ile destek olurlar. Ikın demek yerine bebek yolunu aç gibi terimler kullanarak, doğumu daha profesyonel ve kolay hale gelmesini sağlayabilirler. Hypnobirthing tekniğine özel kelimeler vardır. Bu kelimeler ile doğum daha rahat hale dönüşebilmektedir. Bu tekniğin kökeni yani ana amacı ise uygulanılan işlemlerden çok kullanılan dildir. Ve bu kullanılan dil daima pozitif olmalıdır.

Hypnobirthing, hamilelik esnasında etraftan duyduğunuz abartılı olaylar, size anlatılanlar, yaşanmış kötü hikayelerin yol açmış olduğu korkulardan telkin metodunu kullanarak arındırma yöntemidir. Fiziksel ve zihinsel gevşemenin sağlandığı bu doğum, yüksek bir konsantrasyona ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ile hayal kurmanız sağlanıyor ve bu uygulama sizi daha çok rahatlamanızı sağlıyor. Gerginlik, kasılma gibi olguları telkinler sayesinde yok ederek, bebeğin daha kolay bir şekilde gelmesine yardımcı oluyor. Doğum süresi, ağrılar, kullanılan tıbbi ilaçlar daha çok aza iniyor ve doğum sonrasında yaşanan olumsuzluklar da azalma meydana gelmektedir. Hypnobirthing doğum yönteminde, eşi ya da destek olacak bir doğum partneri eşlik edebilmektedir. Bu sayede anne adayı kendini daha iyi ve güvende hissedecektir. Güvendiği kişinin yanında daha rahat ve stressiz olacaktır.

Hypnobirthing, bebeğin ruhsal ve fiziksel olarak da sakin ve stressiz gelmesine aracı olmaktadır. Anne adayı kendi kontrolü altında doğum gerçekleştirdiğinden bebekte annenin bu kontrolü ve rahatlığı sayesinde gevşemektedir. Bilinçaltındaki korkuların ve endişelerin yersiz olduğunu ve duyduğu olumsuz hikayelerin, söylenenlerin gerginlik sonucu ortaya çıktığını, ağrıların nedeni kasılma ve korkulardan kaynaklandığı anne adayına pozitif kelimeler ile anlatılır. Buna inanan anne doğumun hiçte zor olmadığını anlar ve doğumu kolaylaşır. Uzmanlar tarafından öğretilen nefes alma teknikleri, gevşeme yöntemlerini uygulayan anne, bebeğine stressiz ve sakin yollardan ulaşmış olur. Yapılan egzersizler annenin daha çabuk gevşemesi sağlar. Hypnobirthing yöntemini öğrenmek isteyen uzmanlar ve anne adayları birkaç seansla istedikleri doğumu gerçekleştirebilmektedirler.

Bu konular da ilginizi çekebilir;

Sezeryan doğum en fazla kaç kere yapılabilir

Normal doğum da ıkınma nasıl yapılmalıdır

Sezeryandan sonra normal doğum olurmu
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
selen-87 Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
M Doğum ve Doğum Çeşitleri 5
Uzman SühaN Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
Uzman SühaN Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
LaViNYaM Doğum ve Doğum Çeşitleri 2
LaViNYaM Doğum ve Doğum Çeşitleri 0
LaViNYaM Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
Uzman SühaN Doğum ve Doğum Çeşitleri 4

Üst