İlk adım ayakkabısı seçmek

• Konbuyu başlatan Sıla Metin
S

Sıla Metin

Yeni Üye
Üye
Ayakkabı seçimi herkes için zor. Konu ilk adımlarını yeni atmaya başlayan bir bebeğe gelince bu daha da kritik bir hal alıyor. Çocuk
ayakkabı seçimi için kendimce bazı kriterler yazıyorum. Umarım birileri faydalanır.
Bebeğiniz daha yeni yürümeye başladığı için, yürüme deneyimini zorlaştırmamak adına ilk adım ayakkabıları hafif, yumuşak ve esnek olmalı.
İlk adım ayakkabısının yapıldığı malzeme de bebeğin ayak sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Ağır ayakkabı, bebeğin yürüyüş yapmasını zorlaştırabilir ve yürüme isteğinin azalmasına sebep olabilir. Bu nedenler hafif yapıya sahip kaymaz tabanlı yumuşak ayakkabılar tercih edilmelidir.
Tabanı çok sert, ayak şekillerine göre kıvrılmayan, şekil almayan bir ayakkabı, bebeğinin hem hareket kabiliyetini kısıtlar hem de iskelet ve kas sisteminin zedelenmesine neden olur. Bir ilk adım ayakkabısının burun kısmı en az 40 derece bükülebilmelidir. Bu nedenle satın alırken ayakkabıyı esnekliğini ölçmelisiniz.
Ayakta yaklaşık bir milyon ter bezi bulunur ve minik ayaklar çok fazla terler. Bu nedenle yüzde yüz deriden olan sıcağı ve soğuğu geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir.
Çocukların henüz şekillenmemiş ayak parmakları birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde ayakkabının ön kısmı geniş olmalıdır. Ayakkabı içerisindeki parmaklar rahat hareket edebilmelidir.
İlk adım ayakkabısının burun kısmı sert olmalıdır. Çocuklar ayağını bir yere çarptığı veya vurduğu zaman darbenin şiddetini azaltarak ayağa ulaşmasını engellemelidir.
Çocuğunuzun ilk adım ayakkabısının konçu sert olmalıdır. Ayakkabı bileğinden sararak minik yavrunuzun düzgün adım atmasını sağlamalıdır. Konç bölümü, çocuğunuzun bileğini tamamen sarmadığı için ayakta içe dışa basma ya da burkulmalarına sebep olabilir.
Yeni yürümeye başlayan kızım için, internette çok güzel bir beyaz ilk adım ayakkabısı bulduk. Yaklaşık 1-2 aydır da giyiyor, O da çok memnun biz de. Size de tavsiye derim. Ponçik ilk adım ayakkabısı diye Google'da aratırsanız bulabilirsiniz.

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
TİTAN Bebek & Çocuk Modası 0
T Bebek & Çocuk Modası 1
M Bebek & Çocuk Modası 0
T Bebek & Çocuk Modası 1
T Bebek & Çocuk Modası 0
PaSikA Bebek & Çocuk Modası 2