İdeal Gelin – lerin yapması gerekenler

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
İdeal Gelin – lerin yapması gerekenler
Gelinin yapması gerekenler gelin tarafının yapması gerekenler kaynanaya nasıl davranmalı gelin görümce kıskançlığı görümce kıskançlığı. Evlenmiş olan bir çift artık toplumun bir birimidir. Evlilik sadece karı-kocayı ilgilendiren bir oluşum değildir. Evliliklerde, kayınvalide, baldız, görümce, kısaca tüm ‘kayın’larla kurulacak iyi ilişkiler, evlilikte mutluluk için temel etkenlerdir. Çiftler, aile dışından kişilerin, ailenin mutluluğunu olumsuz yönde etkilememesine ve özellikle aile bağımsızlığını korumaya özen göstermelidir. Günümüzdeki gelin-kaynana ilişkilerinde yaşanan bazı temel sorunlar ve çözüm önerilerini sizler için derledik...:)

Konuyu basite indirgeyerek yaklaşmak elbette çok doğru değil. Çünkü birbirleri ile anlaşıp uzlaşamayan pek çok gelin- kaynana var. Geçmişten günümüze dek bu ilişki hep sorunlu olagelmiştir. Gelin kaynana geçimsizliği ve birbirlerinden duydukları memnuniyetsizlik günümüzde yok sayamayacağımız bir gerçektir. Hangi durumda hangisi haklıdır bilinmez ama, her durumda, iki tarafta kendilerine düşen önemli görev ve sorumlulukların bilincinde olmalıdır. Mutlu aile profilinde sadece anne-baba ve çocuk yok, aile büyükleri de var. Eşinin ailesi ile iyi ilişkileri bulunmayan birisinin yuvasında çok mutlu ve huzurlu olduğu söylenemez. Aile içindeki mutluluğun devamı için her iki tarafın da sağ duyulu olması gerekmektedir. İşte birkaç öneri:

motherinlaw_716617664-8394.jpg

İdeal Gelin – lerin yapması gerekenler;
Kaynana demek; ana makamı kaim olan kişi demektir. Gelin, kayınvalidesini annesi ile aynı düzeyde tutup, ona annesine nasıl davranıyorsa öyle davranması gereklidir.
  • Tüm gelinler de bir gün kayınvalide olacaklarını, oğul ya da kızlarını bir yabancıyla paylaşacaklarını unutmamalıdırlar. Eşleri, yaşı kaç olursa olsun hala bir ana kuzusudur. Kendileri çocuklarının üzerine nasıl düşüyorsa, kayınvalideler de annelik iç güdüleriyle kendi çocuklarına o kadar düşkün olacaklardır. Bunu hatırınızdan çıkarmayın.
  • Kayınvalidelere, (bilsin ya da bilmesin) sevgi ve saygıda kusur etmeyin. Sevdiğiniz adamın annesi olması, onu doğurup büyütüp size hediye etmiş olması bir yana, sadece yaş itibariyle sizden büyük olmaları bile bu saygı ve hürmeti hak ettirir.
  • Kayınvalidenizi sık sık ziyaret edin, bu çok mümkün değilse, sık sık telefonla arayarak hatırını sorun. Yaşlı insanlar özel günlerde her zamankinden çok daha fazla aranıp hatırlanmak isterler, bayramlarda, kandillerde onu arayarak gönlünü almayı unutmayın.

• İyi bir gelin, kayınvalidesi ile tartışırken ne kadar sinirli olursa olsun, kontrolünü kaybederek, terbiye ve edebini bozmamalıdır.
  • Kendi annesi veya ailesinin özel konularını nasıl kimseye söylemiyor, paylaşmıyor, sır olarak muhafaza ediyorsa, kayınvalidesi ile yaşadıklarını, ona ait sırları da kimseyle paylaşmaması gerekir. Bu durum kayınvalidenin geline duyduğu güveni ve bağlılığı arttırır.

- Kayınvalidenizle önemli, önemsiz herhangi bir konuda asla iddialaşıp, inatlaşmayın. Konuyu uzatacak sözlerden kaçınarak, "Siz de haklısınız, ama ben böyle düşünüyordum’ diyebilmelisiniz. Böyle durumlarda susmak her zaman en iyi yöntemdir.
Kıssadan Hisse:
Bir gelin kaynanasıyla hiç geçinemezmiş. Araları o kadar kötüymüş ki gelin kaynanasını öldürüp kurtulmak istiyormuş. Aktara gidip durumu anlatmış ve ondan yardım istemiş
- Onu mutlaka zehirlemeliyim ama bana öyle bir zehir ver ki, kimse benden şüphelenmesin
Yaşlı aktar geline bir kese içinde biraz toz vermiş.
- Bunu her gün yemeğine azıcık karıştır, fakat kaynananla aranı çok iyi tut, gülümse, yumuşak davran ki 1 ay sonra öldüğünde hiç kimse senden şüphelenmesin demiş.
Kızgın gelin kaynanasının her yemeğine düzenli olarak o beyaz tozdan karıştırıp, bir ay ömrü kalan yaşlı kadına çok iyi davranmaya başlamış.
Gelin bir ay sonra telaş içinde tekrar aktara gelmiş:
  • Bu zehrin panzehirini istiyorum, bana yardım et diye yalvarmış.Ne oldu diye sormuş aktar:
  • Zehirlediğimi anlamasın diye kayınvalideme iyi davranmaya, gülümseyip saygı göstermeye başladım. Bu sefer onun da bana karşı tavrı değişti, çok iyi bir insan oldu. Şimdi benim en iyi dostum. Onun ölmesini asla istemiyorum.
Yaşlı aktar cevap vermiş:
- Panzehire ihtiyaç yok. Sana zehir diye verdiğim toz, sadece tuzdu. O bir parça tuz, bugüne kadar kaç insanın arasını düzeltti bir bilsen.

Allah rızası için hiç bir gelin adayı evlenip kendini bir kocaya eş oluncaya kadar Damat adayına ve damat adayının ailesine şirinlik yapmasın. Ne ise karakteri öyle davransın. Ya olduğu gibi görünsün, ya da göründüğü gibi olsun. Kimsenin duygularıyla oynayıp hayatını mahvetmesin.

Geri