İdrardan gebelik testi kesin sonuç verir mi?

Uzman SühaN

Administrator

Erkekten gelen sperm, kadındaki yumurta hücresini tüplerde döllemesiyle beraber büyük mucize gerçekleşir ve böylece gebelik başlamış olur. Döllenmiş yumurta 3-4 gün süren bir yolculuk sonunda rahime ulaşır ve rahime gömülmeye başlar. Gebelik rahim iç zarına yerleştiği andan itibaren (döllenmeden 6 gün sonra) kana HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılar. En dış hücre tabakasında salgılan bu gebelik hormonu saptanması gebeliğin kesin işaretidir.Tüm gebelik testlerinde esas artan bu gebelik hormonunun ölçümüne dayanır. Gebelik hormonu önce kanda yükselmeye başlar, belli bir eşik değeri geçtikten sonra idrar ile atılmaya başlar. Böylece idrarda gebelik testi pozitif çıkar. İdrardan bakılan gebelik testinin pozitif çıkabilmesi için bu eşik değeri aşmalıdır. Bu nedenle henüz idrarda gebelik testinin negatif olduğu dönemlerde gebelik ancak kanda gebelik testi ile kesinleşir. Gebeliğin kesin tanısı için kan tahlilleri dışında ultrason da kullanılabilir. Ultrason ile gebelik görülebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir.

g.jpg

Özetlersek sırasıyla; ilk önce kanda gebelik testi, arkasında idrarda gebelik testi pozitifleşir ve sonrasında ultrason ile görülmeye başlar.

Kadınlarda özellikle yumurtlama zamanında kanda seviyesi yükselen LH hormonunun yapısı gebelik hormonuna (HCG) çok benzediği ve yanlış sonuçlara neden olabildiği için HCG hormonun beta fraksiyonu diğer bir deyişle ß-HCG ölçümü yapılır.

İDRARDA GEBELİK TESTİ

Dünyada her yıl milyonlarca gebelik testi satılmaktadır. Eczaneden alınan ve evde yapılan gebelik testlerine evde gebelik testi veya prediktör adı verilmektedir.

Evde yapılan gebelik testleri kişiye özel testlerdir. Çünkü test sonucunu sadece siz bilebilirsiniz, sizden başka kimse öğrenemez. Bu özel durum çoğu kadın için çok önemlidir. Kadınların genellikle gebe olup olmadığını ilk kendi öğrenmek ister ve bazı durumlarda da kimsenin sonucu öğrenmesini istemez.

Ancak idrardan yapılan gebelik testlerinde bazen yanlış sonuçlar olabilir. İdrarda yapılan gebelik testleri cinsel ilişkiden en erken 13-14 gün sonra pozitifleşmektedir. Yani cinsel ilişkiden hemen sonra yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. En az 1 haftalık adet gecikmesi sonrası test güvenilirdir. Hatalı sonuçlar veren gebelik testleri kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel travmalara sebep olabilir. Bu sebeple gebelik testlerini kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

İdrar testinde pozitif sonucun hata olasılığı düşüktür. Ancak test negatif saptandığında hata olasılığı veya gebeliğin çok erken döneminde olma olasılığı unutulmamalıdır. Negatif sonuç varlığında adette gecikme devam ediyorsa 5-7 gün sonra idrarda test tekrarlanmalıdır.

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?

Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar bir kaba yapıldıktan sonra bir damlalıkla alınması ve bunun test kitinin üzerine damlatılması veya bir kabın içine konan idrarın içine gebelik testi çubuğunu koyup bir süre beklenilmesi en uygun yöntemlerdir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.

Çift çizgi veya pozitif işareti (+) gebeliğin olduğu anlamına gelir. Tersi olarak ta tek çizgi veya negatif işareti (-) gebeliğin olmadığını gösterir.

Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Beyza Hanım ben bugün gebelik testi yaptım hemen ikinci çizgi çıktı ama 10 sn sonra kayboldu mensime 5 gün war we çatlama iğnesi wurulmustum bugün 14. gün acaba neden öyle oldu

Merhaba ;Testin kullanım bilgilerini okuyun.Test ilk saniyelerde çift çizgi görünür sonra kaybolur.10-15 dakika sabit kalan çift çizgi gebelik lehinedir.Oda test bozuk değil ise.Ayrıca çok erken test yapmışsınız.Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa test yapın..

Merhaba ben ilişkiye 4gün önce girdim ve bugün test yaptım tek çizgi çıktı güvenebilirmiyim peki teste.

evde gebelik testi,hazır testlerle gebelik testi,çubuk testlerle gebelik testi,hazır gebelik testleri kesin sonuç verirmi,idrarla yapılan gebelik testleri hakkında bilgiler

Erkekten gelen sperm, kadındaki yumurta hücresini tüplerde döllemesiyle beraber büyük mucize gerçekleşir ve böylece gebelik başlamış olur. Döllenmiş yumurta 3-4 gün süren bir yolculuk sonunda rahime ulaşır ve rahime gömülmeye başlar.Gebelik rahim iç zarına yerleştiği andan itibaren (döllenmeden 6 gün sonra) kana HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılar. En dış hücre tabakasında salgılan bu gebelik hormonu saptanması gebeliğin kesin işaretidir.Tüm gebelik testlerinde esas artan bu gebelik hormonunun ölçümüne dayanır. Gebelik hormonu önce kanda yükselmeye başlar, belli bir eşik değeri geçtikten sonra idrar ile atılmaya başlar. Böylece idrarda gebelik testi pozitif çıkar. İdrardan bakılan gebelik testinin pozitif çıkabilmesi için bu eşik değeri aşmalıdır. Bu nedenle henüz idrarda gebelik testinin negatif olduğu dönemlerde gebelik ancak kanda gebelik testi ile kesinleşir. Gebeliğin kesin tanısı için kan tahlilleri dışında ultrason da kullanılabilir. Ultrason ile gebelik görülebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 46045

Özetlersek sırasıyla; ilk önce kanda gebelik testi, arkasında idrarda gebelik testi pozitifleşir ve sonrasında ultrason ile görülmeye başlar.

Kadınlarda özellikle yumurtlama zamanında kanda seviyesi yükselen LH hormonunun yapısı gebelik hormonuna (HCG) çok benzediği ve yanlış sonuçlara neden olabildiği için HCG hormonun beta fraksiyonu diğer bir deyişle ß-HCG ölçümü yapılır.

İDRARDA GEBELİK TESTİ

Dünyada her yıl milyonlarca gebelik testi satılmaktadır. Eczaneden alınan ve evde yapılan gebelik testlerine evde gebelik testi veya prediktör adı verilmektedir.

Evde yapılan gebelik testleri kişiye özel testlerdir. Çünkü test sonucunu sadece siz bilebilirsiniz, sizden başka kimse öğrenemez. Bu özel durum çoğu kadın için çok önemlidir. Kadınların genellikle gebe olup olmadığını ilk kendi öğrenmek ister ve bazı durumlarda da kimsenin sonucu öğrenmesini istemez.

Ancak idrardan yapılan gebelik testlerinde bazen yanlış sonuçlar olabilir. İdrarda yapılan gebelik testleri cinsel ilişkiden en erken 13-14 gün sonra pozitifleşmektedir. Yani cinsel ilişkiden hemen sonra yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. En az 1 haftalık adet gecikmesi sonrası test güvenilirdir. Hatalı sonuçlar veren gebelik testleri kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel travmalara sebep olabilir. Bu sebeple gebelik testlerini kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

İdrar testinde pozitif sonucun hata olasılığı düşüktür. Ancak test negatif saptandığında hata olasılığı veya gebeliğin çok erken döneminde olma olasılığı unutulmamalıdır. Negatif sonuç varlığında adette gecikme devam ediyorsa 5-7 gün sonra idrarda test tekrarlanmalıdır.

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?

Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar bir kaba yapıldıktan sonra bir damlalıkla alınması ve bunun test kitinin üzerine damlatılması veya bir kabın içine konan idrarın içine gebelik testi çubuğunu koyup bir süre beklenilmesi en uygun yöntemlerdir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.

Çift çizgi veya pozitif işareti (+) gebeliğin olduğu anlamına gelir. Tersi olarak ta tek çizgi veya negatif işareti (-) gebeliğin olmadığını gösterir.

Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir.

Merhaba beyza hanım .En son 22 ocakta adet oldum.Bu gün ayın 29 hala adet olmadım.Test yaptım negatif.Doktora göründüm söktürücü verdi hamile olmadığımı söyledi.Akrabalarım ilacı kullanmamamı söylüyor hamilelik olabilir diye.Kan testi sonucum ayın 22 0.100 25 0.200 29 3.0 çıktı sizce hamile kalma olasılığım varmı?

Merhaba.. hastaligimdan 21 gün geçti 3 gün önce idrar testi yaptım negatif çıktı ama hala hasta olmadım arada ağrılarım da oluyor hamile olma olasılığım varmı ??

Geri