İftara 5 dakika kala adet oldum orucum bozuldumu ?

H

Hanife41

Forum Okuru
İftara 5 dakika kala adet oldum orucum bozuldumu ?
Hayırlı akşamlar Ramazan ayınız hayırlı olsun. Bugün orucumu tuttum fakat iftara 5 dakika kala adet oldum.Bende orucumu kırmadım ezan okununca orucumu açtım. Acaba orucum kabul olurmu ?

Merhaba. Size de hayırlı akşamlar hayırlı ramaznlar. Ne kadar önce olursa olsun iftar olmadan olunan adet hali orucu bozar. O gün oruç tutmamuş olursunuz. İftara kadar bir şey yemeden devam etmek ise edebe riayetdir bir saygı göstermedir. ancak orucunuz bozulduğu için o günkü orucu Ramazanı şeriften sonraki bir günde diğer adet olduğunuz günlerin kazasıyla beraber tutarsınız. Çünkü adet halindeki bir hanımın namaz mükellefiyeti Adeti bitinceye kadar kalkar. yani namazdan mesul değildir kılamadığı namazı kaza etmez. ancak adet halinde oruç tutması caiz olmasa bilgününe sonradan tutamadığı oruçları gününe gün kaza eder.

ben farklı biliyordum bu durumu eğer iftara çok yakın bir saatte regl olunursa oruç bozulmaz diye biliyordum ki ben ve çevremdeki tanıdğım bayanlarda bu şekil de yapıyordu ama regl erken saatte olursa gün içinde yani o zaman bozuluyordu bu konuda kafa karışıklığıda yaşayan bayanları aydınlattığınız için sağolun hocam

Geri