İftira suçundan 3 ay ceza aldım

Agent

Yeni Üye
Üye
İftira suçundan 3 ay ceza aldım
Allah cc da biliyor,etmediğim halde iftira suçu kapsamında hakim bana 3 ay ertelemesiz ve para cezasına çevirmesiz hapis cezası verdi.itiraz edip yargıtaya gönderdik bir buçuk yıl oldu.Şimdi yargıtay kararı onar sa, bu yeni çıkan denetimli serbestlik bizim için bir manâ ifade ediyor mu acaba, yoksa onanırsa bu üç ayı yatmam mı gerekiyor.Bununla ilgili bilgi verirseniz memnun olurum. Hayırlı işler

Merhaba ,

Resmi Gazete'de yayımlanan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldı.Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair "bir yıl" ibaresinin "iki yıla" çıkarıldı.Buna göre, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilebilecek ve bu bir yıl erken tahliye demek.

"DÜZENLEMENİN DIŞINDA OLANLAR"

"Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: Kasten öldürme (madde 81,82), altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir."

Düzenleme 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içeriyor, bu tarihten sonraki suçların kapsam dışında..

Eğer bir yıla kadarsa yani bizim üç aylık ceza otomatikmen düşüyor mu yoksa yanlış mı anladık

Çok özür dilerim söylemeyi unuttum, karşı taraf bize mahkumiyet verdirince ondan güç alarak sonradan birde 20 bin lira tazminat davası açtılar.Bu davaya bakan hakim karar vermek için yargıtaydan gelecek kararı bekler gibi bir görüntü sergiledi. Peki şimdi bu tazminat davası da düşer mi bu yasa ile ilintili olarak yoksa nasıl olur. Mümkünse geniş bir cevap verirseniz memnun olurum.

Çok özür dilerim söylemeyi unuttum, karşı taraf bize mahkumiyet verdirince ondan güç alarak sonradan birde 20 bin lira tazminat davası açtılar.Bu davaya bakan hakim karar vermek için yargıtaydan gelecek kararı bekler gibi bir görüntü sergiledi. Peki şimdi bu tazminat davası da düşer mi bu yasa ile ilintili olarak yoksa nasıl olur. Mümkünse geniş bir cevap verirseniz memnun olurum.

Geri