İki doğum arası ne kadar olmalı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
ikinci gebelik ne zaman olur, ikinci gebelik ne zaman olmalı, kardeş arası kaç yaş olmalı
İlk bebeğinizi dünyaya getirdikten ve onu sağlıkla büyütmeye devam ettikten sonra anne ve babaların kafasını karıştıran sorulardan biri de ikinci gebelik ve kardeşler arası yaş farkı oluyor.

Genelde toplumumuz da şöyle bir düşünce vardır eminim ki birçoğunuz da bu sözü duymuşsunuzdur"doğur nasıl olsa ikisi bir arada büyür" derler...

Bu aslın da yanlış bir düşüncedir. bir arada büyüyüp bir anda kurtulmanın arzusunu duyarken özellikle annelerin de ruh ve beden sağlığı ön plan da olmalıdır.

Arka arkaya doğan iki bebeğin bakımı zordur. Hele birde bunun için yardımcınız yada yanınızda kalarak size yardımcı olan bir büyüğünüz yoksa bu daha da zorlaşacaktır.

Uzmanlara göre iki kardeş arasında yaş farkı bulunmayan bebeklerin anneleri diğer annelere göre daha çabuk yaşlanıyor ve zor bir süreçten geçerken daha stresli, sinirli bir tutum gösteriyorlar. Bu durum tabiki çocukları büyütürken çokda sağlıklı bir tutum olmayacaktır.
RQtZoYzJXUuOBFU2A72q6Q.jpg

Peki iki kardeş arasında kaç yaş farkı olmalı?

Uzmanlar iki çocuk arasında verilen boşluğun 2 ya da 3 yıl olması gerektiğini savunmaktadırlar. Hamilelik ve doğum aslında kadın vücudunu yıpratan süreçlerdir. Bir annenin doğum sonrası vücudunun tamamen toparlanması 2 yılını alır. Bu süreçten önce tekrar hamile kalan kadınlarda ise kadın üreme organlarında geri dönüşü olmayan hasarlar, vücutta ciddi deformasyonlar, ileri yaşlarda osteoporoz riski ve bazı hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır.


İki doğum arası kısa tutulan gebeliklerde sorun sadece anneye değil bebeğe de yansır. Erken doğum riski, düşük riski, bebeğin zayıf doğması gibi pek çok sıkıntılı riskler de oluşabilir.
 
Üst