İkiz bebeklerim olsun istiyorum ne yapmalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
İkiz bebeklerim olsun istiyorum ne yapmalıyım?
ikiz bebeklere nasıl hamile kalınır,ikiz hamileliği nasıl olur,ikizlere nasıl gebe kalınır,ikiz bebek olması için ne yapmalı,ikiz bebekler hakkında bilgiler

ii.jpg

İkizlere nasıl hamile kalınır ?

İkiz bebek olması için ne yapabiliriz? Bu şansı nasıl arttırabiliriz? şeklinde sorular bazen gebelik planlayan çiftlerden gelmektedir.

Bazı çiftler ikiz bebekleri olmasını isterler ve bu şansı arttırmak için yöntemler ararlar. İkiz veya üçüz hamilelik olma şansını çiftlerin arttırması için herhangi bir doğal yöntem yoktur. Herhangi bir yiyecek, içecek veya gebe kalınan mevsimle, zamanla ilgisi yoktur. Sadece anne veya babanın ailesinde ikiz gebelik varsa ikiz gebelik olma şansı daha yüksektir (Çift yumurta ikizi ailesel etkilenir). Ayrıca anne yaşı ilerledikçe ikiz gebelik olma ihtimali artar. Bunun dışında tüp bebek ve ilaçla kısırlık tedavisi görenlerde ikiz-üçüz olma riski biraz daha fazladır.

İkiz gebelik sıklığı toplumlar ve ırklar arasında farklılık göstermekle beraber ortalama 80-100 gebelikte bir görülür. Örneğin Japonlarda daha az görülür.

Fraternal İkizler – ayrı yumurta ikizleri

En sık görülen tipidir. İki farklı yumurta, iki ayrı sperm ile döllendiğinde gerçekleşir. Her embryo kendi plasenta ve amniyotik kesesine sahiptir. İkizler aynı veya farklı cinsiyetlerde olabilirler. Genetik ve fiziksel özellikleri açısından iki kardeş kadar benzerler.

İdentical İkizler – tek yumurta ikizleri

Döllenmiş tek yumurta bölünerek iki fetus geliştirirse tek yumurta ikizi oluşur. Genetik olarak iki bebekte aynıdır. Aynı cinsiyettedirler ve fiziksel olarak tıpatıp benzerler. Çok nadiren tek yumurta ikizleri bölünmede sorun yaşar ve yapışık ikizlere neden olur.

Gebelikte Sizi Neler Bekliyor?

İkiz gebelik tanısı 6-8. gebelik haftaları arasında yapılan ultrasonografik muayene ile konulur. Kendinize iyi bakarsanız, bebeklerinize de iyi bakarsınız.

Daha sık kontrol

Bebeklerinizin gelişiminin takibi, sizin sağlık durumunuz ve erken doğum bulgularının saptanması için kontrolleriniz yapılacaktır. 2. trimesterda 2 haftada bir, 3. trimesterda haftalık muayeneler gereklidir

İkiz gebelik gerçekten çok zevkli ama bir o kadar da zorlu bir olay. ben de bir ikiz bebek sahibi olarak şunu söyleyebilirim ki eğer yardımcınız yada yanınız da size destek olacak bir büyüğünüz yoksa çok zorluk yaşarsınız. Çok şükür ben o zorlu günlerin çoğunu atlattım artık ikiz annesi olarak bunun zevkini çıkarıyorum diyebilirim. Bücürlerim büyüdü abla ve abi oldular üç yaşındalar. İsteklerini anlatabiliyorlar ve evimizin neşe kaynağı oldular. Allah isteyen herkese nasip etsin...

Geri