İlginç Teste Valilik Soruşturması

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
İlginç Teste Valilik Soruşturması
Erzurum'da, 2005- 2006 eğitim- öğretim yılında hizmete açılan Hacı Sami Anadolu Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İbrahim Ağırman tarafından öğrencilere yaptığı testte sorduğu bir soruyla ilgili Valilik soruşturma başlattı.

Testte, ‘Aşağıdakilerden hangisi, korunması gereken değerler arasında değildir?’ sorusunu yönelten Ağırman, ‘Bayrak, Din, Namus ve Can’ şıklarını verdi.

Geçen yıl Erzurum Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan İbrahim Ağırman, bu eğitim yılı başında Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi'ne tayin edildi. 22 yıllık öğretmen olan, evili ve 4 çocuk babası Ağırman, Kurban Bayramı öncesi lise ikinci sınıf öğrencilerine bir test uyguladı. Testte, ‘Aşağıdakilerden hangisi, korunması gereken değerler arasında değildir?’ sorusunu yönelten Ağırman, yanıt olarak da ‘a) Bayrak. b) Din, c) Namus ve d) Can’ şıklarını gösterdi.

Öğrencilerin ilginç testle ilgili olarak velilere bilgi vermesi üzerine şikayetler başladı. Bayrağın, din, namus ve canla karşı karşıya getirilmesinden rahatsız olan veliler, durumu okul yönetimi ve Milli Eğitim'e bildirdi. Yetkililer, öğrencilere uygulanan testle ilgili olarak Valiliğin soruşturma açtığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini belirten Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İbrahim Ağırman'ın Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü'ne verdiği ifadede sorunun cevap anahtarının de şıkkındaki ‘Can’ olduğunu belirterek, ""Yılların öğretmeni olarak hiçbir zaman öğrencime yanlış soru yöneltmedim ve yöneltmem. Sorunun cevabı ‘Can’ dır. Bunu da mehmetçiğimiz PKK terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonlarla ortaya koymaktadır'' dedi.

Milliyet

Geri